Result
Sunday, 12 June, 2022
15:55
Hawkesbury (AUS)

Lander Toyota Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)

5f (Good) 2yo+
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Rita May (AUS)
Mrs A B White, S P Robertson Et Al
3
9 - 4
-
bl
Garry Frazer
Reece Jones
2nd (4) Jockey's silk
Godolphin
½ l
3
9 - 3
-
James Cummings
Chad Schofield
Days L/R: 18
3rd (7)
Either Oar (AUS)
R W Scott, C B Joils Et Al
1¾ l
4
9 - 2
-
Gwenda Markwell
Keagan Latham
Days L/R: 311
4th (9)
True Valentine (AUS)
S P Blake, N J Blake Et Al
1 l
4
8 - 9
-
bl,t
Paul & Martha Cave
Grant Buckley
Days L/R: 348
5th (6)
Arimathea (AUS)
D R Mirfin, S C Schneider & D Kotel
1 l
4
8 - 11
-
Dean Mirfin
Lee Magorrian
6th (3)
Debit Credit (AUS)
R K Thompson, M P Lenaghan Et Al
¾ l
6
8 - 9
-
cp
Steven Wilson
Kacie Adams
7th (5)
Deepfield Magic (AUS)
WK Scrap Racing
2¼ l
5
8 - 9
-
t
Robert & Luke Price
Brock Ryan
Days L/R: 222
8th (2)
Longbottom (AUS)
S P Edwards
3 l
5
9 - 0
-
t
Nicholas Mitchell
Jean Van Overmeire
Days L/R: 270
9th (10)
Astrolith (AUS)
D R Mirfin & Mrs M L McKelvey
2 l
3
9 - 5
-
cp
Dean Mirfin
Koby Jennings
10th (1)
Zanshin (AUS)
Ms V N Norman & C J Besters
5 l
4
8 - 9
-
bl
Colin Besters
Jeff Penza
Days L/R: 206
NR (13)
Distillate (AUS)
P A Foster, M J Dale Et Al
4
9 - 8
-
Matthew Dale
Non-runner
Days L/R: 792
NR (10)
Quiet Riot (AUS)
Bjorn Baker Racing, R S Canceri Et Al
5
9 - 4
-
Bjorn Baker
Dylan Gibbons
Non-runner
Days L/R: 849
NR (4)
Anchor's Point (AUS)
S T Kavanagh, A J Thompson Et Al
4
8 - 9
-
bl
Sam Kavanagh
Non-runner
NR (11)
Wolf Queen (NZ)
Bjorn Baker Racing, Palace Racing Et Al
3
9 - 5
-
t
Bjorn Baker
Heavelon Van Der Hoven
Non-runner

More results from Sunday, 12 June, 2022

Sunday, 12 June 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
6th Kenji Nonaka
Mirai Iwata (8 - 11)
11:05 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Guanabara (JPN)
Godolphin
10th Koichi Shintani
Akatsuki Tomita (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Teruhiko Chida
Akatsuki Tomita (8 - 7)
14:25 Ena Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brendan P Walsh
Adam Beschizza (8 - 6)
14:13 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
5f 110y (Fast) 3yo+
Doncaster (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
14:12 Baytree Interiors Be Inspired Lakeside Village EBF Maiden Stakes (GBB Race)
7f 6y (Good To Firm) 2yo Mdn
Doncaster (GB)
Godolphin
9th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 7)
14:12 Baytree Interiors Be Inspired Lakeside Village EBF Maiden Stakes (GBB Race)
7f 6y (Good To Firm) 2yo Mdn
Hakodate (JPN)
Godolphin
5th Toru Kurita
Kazuo Yokoyama (8 - 7)
13:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
5f (Standard) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
13th Mitsugu Kon
Yoshihiro Furukawa (9 - 2)
15:25 Hakodate Sprint Stakes (Grade 3) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
15:50 Prix Volterra (Listed Race) (3yo Fillies) (Grande Course) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Noriyuki Hori
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
13:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 4f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN) 3rd Tetsuya Kimura
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
15:45 Epsom Cup (Grade 3) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Yielding) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Masaaki Koga
Keita Tosaki (9 - 0)
16:30 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Yielding) 3yo+