Result
Tuesday, 2 November, 2021
11:40
Chantilly (FR)

Prix de la Croix Marquet (Conditions) (2yo Colts & Geldings) (All-Weather Track) (Polytrack)

1m (Standard) 2yo
Total prize money 27,000 EUR
1st 13,500 EUR 2nd 4,725 EUR 3rd 4,725 EUR 4th 2,700 EUR 5th 1,350 EUR
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2)
Marynder (FR)
Mme Maryvonne Blot & J Boisnard
2
9 - 2
-
J Boisnard
Ioritz Mendizabal
Days L/R: 112
2nd (4)
Frank Stella (FR)
Scea Haras De Saint Pair & White Birch Farm
dh
2
9 - 2
-
J-C Rouget
Cristian Demuro
Days L/R: 26
2nd (7) Jockey's silk
Godolphin SNC
nk
2
9 - 2
-
Andre Fabre
Mickael Barzalona
Days L/R: 134
4th (5)
Colonel Ludlow (IRE)
Mrs Melissa O'Neill, Howard Cushing & W H Eastwood
3 l
2
8 - 11
-
h
E J O'Neill
Aurelien Lemaitre
5th (3) Jockey's silk
Mobyf (IRE)
Ladritta Srl
1½ l
2
8 - 11
-
t
G Botti
Rosario Mangione
6th (6) Jockey's silk
Shake Your Life (FR)
Mario Hofer Gmbh
½ l
2
8 - 10
-
Mario Hofer
Mme Stefanie Koyuncu
Days L/R: 18
7th (1) Jockey's silk
Waldspringer (FR)
Bernd Dietel
3½ l
2
8 - 11
-
Andreas Suborics
Anthony Crastus

More results from Tuesday, 2 November, 2021

Tuesday, 2 November 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chantilly (FR)
Pulcheria (IRE)
Godolphin SNC
4th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
14:25 Prix de la Croix Saint-Rieuil (Conditions) (2yo Fillies) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m (Standard) 2yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 10)
16:10 Prix du Cabinet des Gemmes (Conditions) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
7f (Standard) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Craig A Williams (9 - 2)
10:45 Darley Maribyrnong Plate (Group 3) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
10:45 Darley Maribyrnong Plate (Group 3) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Luke Nolen (9 - 6)
12:40 Furphy Plate (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (8 - 7)
13:20 Grinders Coffee Roasters Trophy (Handicap) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:55 The Schweppervescence Plate (Conditions) (3yo) (Turf)
5f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Isaurian (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jye McNeil (9 - 6)
17:15 MSS Security Sprint (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Munitions (USA)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 7)
17:15 MSS Security Sprint (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
James McDonald (8 - 11)
17:15 MSS Security Sprint (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS) 5th James Cummings
Jeff Penza (8 - 9)
13:25 Candian Club Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
The Globe (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (8 - 10)
15:20 i98FM The Feel Good Fun Has Begun Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Good) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Translation (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Christian Reith (9 - 2)
16:05 TC Air & Electric Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Transformation (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Joshua Parr (9 - 0)
12:20 Heineken 3 Plate (Maiden) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Munitions (USA)
Godolphin
NR James Cummings
Timothy Clark (8 - 9)
16:20 Bentley Choisir Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Valaquenta (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tommy Berry (8 - 7)
16:20 Bentley Choisir Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Mollycoddle (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
17:40 Cleanaway Handicap (4yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Timothy Clark (9 - 0)
17:40 Cleanaway Handicap (4yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Redcar (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Stefano Cherchi (8 - 6)
14:10 Try Racing TV For Free Now Handicap
1m 2f 1y (Soft) 3yo+ rated 0-95
Redcar (GB)
Godolphin
8th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (8 - 12)
14:10 Try Racing TV For Free Now Handicap
1m 2f 1y (Soft) 3yo+ rated 0-95