Result
Saturday, 9 October, 2021
14:00
Caulfield (AUS)

Thoroughbred Club Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)

6f (Good) 3yo
Total prize money 200,000 AUD
1st 120,750 AUD 2nd 36,000 AUD 3rd 18,000 AUD 4th 9,000 AUD 5th 5,000 AUD 6th 4,000 AUD 7th 4,000 AUD 8th 4,000 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (11) Jockey's silk
Sneaky Five (AUS)
Rosemont Stud Pty Ltd
3
9 - 0
-
t
Ciaron Maher & David Eustace
Linda Meech
Days L/R: 336
2nd (9)
New York Baby (AUS)
New York Baby Malua Racing, B L Riddle Et Al
¾ l
3
8 - 11
-
Leon & Troy Corstens
Damien Oliver
3rd (1) Jockey's silk
Crystal Bound (AUS)
C A Stott, Noorilim Park Thoroughbreds Et Al
hd
3
9 - 0
-
Ciaron Maher & David Eustace
Jye McNeil
Days L/R: 28
4th (5)
Seradess (AUS)
Mrs I P Kavanagh, T B Paine Et Al
hd
3
9 - 2
-
Mark & Levi Kavanagh
Luke Currie
Days L/R: 15
5th (2)
Robodira (AUS)
Finemore Thoroughbreds & Planette Thoroughbred Trading P/L
hd
3
8 - 11
-
J O'Shea
Brett Prebble
Days L/R: 21
6th (6) Jockey's silk
Godolphin
shd
3
8 - 11
-
James Cummings
Craig A Williams
Days L/R: 15
7th (8) Jockey's silk
Spinning (AUS)
Ryco Equine Pty Ltd
¾ l
3
8 - 11
-
Tom Dabernig
Daniel Stackhouse
Days L/R: 168
8th (3) Jockey's silk
Star Waltz (AUS)
Hesket Bloodstock
¾ l
3
8 - 11
-
bl
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Damian Lane
Days L/R: 40
9th (12)
All About Eve (AUS)
G L Sturgess, Mrs D Ambrose Et Al
½ l
3
8 - 11
-
v
Andrew Noblet
Billy Egan
Days L/R: 15
10th (4)
Dueastar (AUS)
M J Williams, G Cain Et Al
1½ l
3
8 - 11
-
Matthew Williams
Dean Yendall
11th (7)
Shihonka (AUS)
Ms H Waterhouse, D Barba Et Al
½ l
3
8 - 11
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Jordan Childs
Days L/R: 164
12th (10)
Forever And A Day (AUS)
F Pollio, Ms K M Davenport Et Al
20 l
3
8 - 11
-
Danny O'Brien
Daniel Moor
Days L/R: 154
NR Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 11
-
t
Anthony & Sam Freedman
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 28
NR
Decent Raine (AUS)
J S Rogers, W K Loughnan Et Al
3
8 - 11
-
t
Ciaron Maher & David Eustace
Ben Allen
Non-runner
Days L/R: 15
NR
A Very Fine Red (AUS)
S W Summers & Mrs J M Summers
3
8 - 11
-
Mark Newnham
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 9 October, 2021

Saturday, 9 October 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
NR William Mott
(8 - 7)
13:09 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Widener Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Craig A Williams (9 - 2)
12:15 Magic Millions Debutant Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
12:15 Magic Millions Debutant Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (8 - 9)
13:25 Neds Village Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
14:35 Lexus Schillaci Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damian Lane (9 - 3)
14:35 Lexus Schillaci Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
15:50 Senet Northwood Plume Stakes (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
16:30 Neds Caulfield Guineas (Group 1) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
8th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 5)
18:50 Prix de Rose (Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Very Soft) 3yo+
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Louis Steward (9 - 7)
19:00 Chelmsford City Racecourse Membership Available Handicap
6f (Standard) 3yo+ rated 0-85
Goulburn (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Christian Reith (8 - 11)
14:05 Goulpro Maiden Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Goulburn (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Koby Jennings (8 - 13)
14:40 Goulburn Mazda Maiden Plate (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+ Mdn
Goulburn (AUS)
Godolphin
PU James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
15:15 RJ Sidney Craig Maiden Plate (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+ Mdn
Goulburn (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
15:55 Ironhorse Global Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Goulburn (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (8 - 9)
16:35 Goulburn Cup 31st October Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Goulburn (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 1)
16:35 Goulburn Cup 31st October Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Yusuke Fujioka (8 - 7)
10:35 Maiden Race (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 5th Mitsumasa Nakauchida
Yuga Kawada (8 - 9)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Shogo Yasuda
Yuga Kawada (8 - 7)
14:25 Rindo Sho (Allowance) (2yo Fillies) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Allowance
Hawthorne (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 6)
15:10 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 70y (Fast) 2yo Mdn
Hawthorne (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 6)
17:30 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m 70y (Fast) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brendan P Walsh
James Graham (8 - 6)
14:36 Allowance Optional Claiming Race (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo
Keeneland (USA)
Godolphin
4th Charlie Appleby
Jamie Spencer (8 - 12)
16:44 First Lady Stakes presented by UK HealthCare (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Michael Stidham
Tyler Gaffalione (9 - 0)
17:46 Keeneland Turf Mile Stakes (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Nancy (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Julien Guillochon (8 - 13)
10:50 Prix de Tomblaine (Conditions) (2yo) (Turf)
7f (Soft) 2yo Conditions
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
13:45 Godolphin Flying Start Zetland Stakes (Group 3)
1m 2f (Good) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
13:45 Godolphin Flying Start Zetland Stakes (Group 3)
1m 2f (Good) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
14:20 Emirates Autumn Stakes (Group 3)
1m (Good) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
14:55 Darley Dewhurst Stakes (Group 1) (No Geldings)
7f (Good) 2yo
Newmarket (GB) 22nd Saeed bin Suroor
Adam Farragher (8 - 8)
15:35 Together For Racing International Cesarewitch Handicap (Heritage Handicap)
2m 2f (Good) 3yo+
Newmarket (GB) 2nd Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 3)
16:45 Darley Stakes (Group 3)
1m 1f (Good) 3yo+
Newmarket (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
16:45 Darley Stakes (Group 3)
1m 1f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Silhouette (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
13:45 Cerrone Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Nash Rawiller (8 - 13)
14:20 Heineken 3 Stan Fox Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (8 - 13)
14:55 Polytack Roman Consul Stakes (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 13)
16:50 Moet & Chandon Spring Champion Stakes (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Rachel King (8 - 7)
17:30 The Nivison (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Randwick (AUS)
Athiri (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 10)
17:30 The Nivison (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
18:05 Dyson Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN) 16th Takaki Iwato
Keita Tosaki (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Tetsuhide Tsuji
Takezo Nagano (8 - 0)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
14th Toru Kurita
Keita Tosaki (8 - 9)
15:10 Kannazuki Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Kazuo Fujisawa
Takeshi Yokoyama (8 - 9)
16:25 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
York (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 10)
17:00 Coral Proud Sponsors Of British Racing Finale Handicap
1m 2f 56y (Good To Soft) 3yo+ rated 0-95