Result
Sunday, 11 July, 2021
13:05
Ballarat (AUS)

Sam Miranda Maiden Plate (2yo+) (Turf)

6f (Soft) 2yo+ Mdn
Total prize money 35,000 AUD
1st 19,250 AUD 2nd 6,300 AUD 3rd 3,150 AUD 4th 1,750 AUD 5th 1,050 AUD 6th 700 AUD 7th 700 AUD 8th 700 AUD 9th 700 AUD 10th 700 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2) Jockey's silk
Septagram (AUS)
Spendthrift Australia Pty Ltd
3
9 - 5
-
t
Colin Scott
Damien Thornton
2nd (3)
The Watchman (AUS)
Mrs V Eurell, F Harrison Et Al
hd
3
9 - 5
-
bl
Greg Eurell
Michael Poy
Days L/R: 491
3rd (5)
Django Express (AUS)
Montague Park Syndicate
hd
3
9 - 5
-
cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Dean Holland
4th (6)
Adir Star (NZ)
M Jacobson, Kathlee Et Al
¾ l
2
9 - 0
-
t
Ciaron Maher & David Eustace
Billy Egan
5th (8)
Rathkeale (AUS)
M Reedy
1¾ l
3
9 - 1
-
cp
Logan McGill
Will Gordon
6th (1)
French Boss (AUS)
S Nichols, Foote Street Investments Et Al
4½ l
3
9 - 1
-
bl,t
Shane Nichols
Jake Noonan
Days L/R: 108
7th (7)
Versaider (AUS)
Mrs A V McCartin, K G McCartin Et Al
¾ l
5
9 - 1
-
Kevin McCartin
Neil Farley
8th (9) Jockey's silk
The Prater (AUS)
Godolphin
7 l
3
9 - 1
-
James Cummings
Fred Kersley
Days L/R: 380
9th (4)
Song Storm (AUS)
Ms R M Thompson, D A Drust Et Al
20 l
2
9 - 0
-
bl
Daryn Drust
Christine Puls
NR
Jingdu Present (AUS)
K T Bourke, G D Kelson Et Al
3
9 - 5
-
cp
Kelvin Bourke
Craig Robertson
Non-runner
Days L/R: 236
NR
Tributo (AUS)
C W Kwok
2
8 - 4
-
bl
Ben & JD Hayes
Josh Richards
Non-runner
NR
Imprinted (AUS)
A McCabe
3
9 - 5
-
t
Adam McCabe
Jason Benbow
Non-runner
NR
Stella De La Realm (AUS)
H Wallace-Smith
4
9 - 1
-
bl
Dean Binaisse
Lachlan Neindorf
Non-runner

More results from Sunday, 11 July, 2021

Sunday, 11 July 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ballarat (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
12:30 Evergreen Turf 2yo Maiden Plate (Turf)
6f (Soft) 2yo Mdn
Belmont Park (USA)
Endorsed (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
John R Velazquez (8 - 10)
15:13 Allowance Optional Claiming Race (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo+
Deauville (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:50 Haras d'Etreham Prix Jean Prat (Group 1) (3yo Colts & Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Very Soft) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin SNC
7th Andre Fabre
Hugo Besnier (9 - 2)
15:50 Haras d'Etreham Prix Jean Prat (Group 1) (3yo Colts & Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Very Soft) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin
8th Charlie Appleby
Kevin Manning (9 - 2)
15:50 Haras d'Etreham Prix Jean Prat (Group 1) (3yo Colts & Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Very Soft) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 9)
17:35 Prix de Ris-Orangis (Group 3) (3yo+) (Straight Course) (Turf)
6f (Very Soft) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
3rd Yoshiyasu Takahashi
Shu Ishibashi (9 - 0)
15:10 Amanogawa Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Muddy) 3yo+
Hakodate (JPN)
Just Maybe (JPN)
Godolphin
10th Hiroyasu Tanaka
Heart Kameda (8 - 5)
10:25 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Hakodate (JPN) 1st
trophy
Ken Kozaki
Yutaka Take (8 - 11)
10:55 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Mdn
Hakodate (JPN) 15th Tomohito Ozeki
Kazuo Yokoyama (8 - 7)
10:55 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Mdn
Hakodate (JPN) 4th Ippo Sameshima
Yoshihiro Furukawa (8 - 3)
14:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
10th Masakazu Ikegami
Kazuo Yokoyama (9 - 0)
15:25 Goryokaku Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
11th Inao Okada
Kyosuke Kokubun (8 - 3)
16:05 Hakodate Doshin Sports Hai (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
3rd Keiji Yoshimura
Hideaki Miyuki (8 - 7)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Salisbury (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (10 - 0)
15:35 Penang Turf Club Malaysia Fillies' Handicap
1m 1f 201y (Good To Soft) 3yo+ rated 0-85