Result
Sunday, 16 May, 2021
16:00
Dax (FR)

Prix de la Chalosse (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)

7f (Heavy) 3yo Mdn
Total prize money 19,000 EUR
1st 9,500 EUR 2nd 3,800 EUR 3rd 2,850 EUR 4th 1,900 EUR 5th 950 EUR
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6) Jockey's silk
Transcendental (FR)
Flaxman Stables Ireland Ltd
3
9 - 2
-
P Sogorb
Anthony Crastus
2nd (5) Jockey's silk
Romantic Moon (FR)
Jean-Luc Raymond, Olivier Trigodet & Dominique Marchand
hd
3
9 - 2
-
t
O Trigodet
Antoine Werle
Days L/R: 225
3rd (4) Jockey's silk
Verdina (FR)
Marc Foursin
1¾ l
3
9 - 2
-
O De Montzey
Guillaume Guedj-Gay
Days L/R: 197
4th (2) Jockey's silk
Directorate (IRE)
Prime Equestrian S.A.R.L.
hd
3
9 - 2
-
t
C Ferland
Enzo Corallo
5th (3)
Kaleorouna (FR)
Christophe Rondele
2½ l
3
8 - 4
-
C Rondele
Dylan Alberca-Gavilan
6th (1) Jockey's silk
Feria De Flores (USA)
Godolphin SNC
9½ l
3
8 - 11
-
H-A Pantall
Julien Guillochon
7th (7) Jockey's silk
Hardance (GB)
Prime Equestrian S.A.R.L.
4½ l
3
8 - 10
-
t
C Ferland
Mlle Elaura Cieslik
Days L/R: 212
8th (8) Jockey's silk
Valarica (FR)
Enbebo S L
7½ l
3
9 - 2
-
t
J Calderon
Carlos Andres Loaiz
Days L/R: 197

More results from Sunday, 16 May, 2021

Sunday, 16 May 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Kenji Nonaka
Mirai Iwata (8 - 9)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
9th Hiroyasu Tanaka
Kota Fujioka (8 - 11)
15:30 Ritto Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
12th Ippo Sameshima
Akatsuki Tomita (8 - 9)
15:30 Ritto Stakes (Listed Handicap) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 6)
13:23 Prix de Saint-Georges (Group 3) (3yo+) (Sprint Course) (Turf)
5f (Very Soft) 3yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
11th H-A Pantall
Vincent Cheminaud (8 - 6)
13:23 Prix de Saint-Georges (Group 3) (3yo+) (Sprint Course) (Turf)
5f (Very Soft) 3yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 1)
13:58 Prix Maurice Zilber - Fonds Europeen de l'Elevage (Listed Race) (4yo+ Fillies & Mares) (New Course)
7f (Very Soft) 4yo+
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:50 Emirates Poule d'Essai des Poulains (Group 1) (3yo Colts) (Grande Course) (Turf)
1m (Very Soft) 3yo
Longchamp (FR)
Godolphin SNC, Ecurie Des Monceaux & Ecurie Skymarc Farm
6th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
16:25 Emirates Poule d'Essai des Pouliches (Group 1) (3yo Fillies) (Grande Course) (Turf)
1m (Very Soft) 3yo
Naas (IRE) 8th W McCreery
W J Lee (9 - 2)
13:40 Irish Stallion Farms EBF Fillies Maiden
1m (Soft) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Ryoga (IRE)
Godolphin
14th Hiroyasu Tanaka
Akihide Tsumura (8 - 7)
16:00 Nakanodake Tokubetsu (Handicap) (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Tokyo (JPN)
Luminous Gate (IRE)
Godolphin
5th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
11:30 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Novella (JPN)
Godolphin
6th Keisuke Miyata
Keita Tosaki (8 - 9)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+