Result
Sunday, 9 May, 2021
12:45
Chukyo (JPN)

Allowance Race (3yo) (Dirt)

7f (Standard) 3yo
Total prize money 13,830,000 JPY
1st 7,300,000 JPY 2nd 2,900,000 JPY 3rd 1,800,000 JPY 4th 1,100,000 JPY 5th 730,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (14) Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 7
-
Inao Okada
Yusaku Kokubun
Days L/R: 14
2nd (12)
Shark Spot (JPN)
M Okita
nk
3
8 - 5
-
Daisuke Takayanagi
Hiroki Matsumoto
3rd (11)
Plaisir Minoru (JPN)
Minoru Yoshioka
½ l
3
8 - 11
-
Yoshihito Kitade
Kiwamu Ogino
Days L/R: 162
4th (16)
Boiler House (JPN)
Hiroyuki Nagata
ns
3
8 - 11
-
Masahiro Takeuchi
Kenji Kawamata
Days L/R: 49
5th (8) Jockey's silk
Sustainable (JPN)
North Hills Co Ltd
nk
3
8 - 11
-
Kodai Hasegawa
Taisei Danno
Days L/R: 14
6th (13)
Shura Vhara (JPN)
Masahiro Takahara
nk
3
8 - 11
-
Yoshihiko Kawamura
Fuma Matsuwaka
7th (6)
Tagano Peca (JPN)
Ryoji Yagi
½ l
3
8 - 0
-
Masato Nishizono
Yamato Tsunoda
8th (2)
Shigeru Hosayaku (JPN)
S Morinaka
2½ l
3
8 - 11
-
Toshiyuki Hattori
Kyosuke Kokubun
Days L/R: 29
9th (10) Jockey's silk
Meisho Hanamomo (JPN)
Yoshio Matsumoto
1¼ l
3
8 - 3
-
Masahiro Matsunaga
Fuma Izumiya
Days L/R: 141
10th (7)
Transact (JPN)
Myoei Shoji Co Ltd
3 l
3
8 - 9
-
Yoshinori Muto
Akatsuki Tomita
Days L/R: 113
11th (5)
Tagano Next Stage (JPN)
Ryoji Yagi
5 l
3
8 - 11
-
Takashi Suzuki
Takashi Fujikake
12th (15)
Sunrise Shoes (JPN)
Masatoki Kuremoto
1½ l
3
8 - 0
-
Mitsunori Makiura
Daito Ozawa
13th (9)
Wave Major (JPN)
Kenji Mannami
nk
3
8 - 11
-
Hidemasa Nakao
Haruhiko Kawasu
14th (3) Jockey's silk
Red Soldado (JPN)
Tokyo Horse Racing Co Ltd
½ l
3
8 - 11
-
Naosuke Sugai
Kota Fujioka
Days L/R: 14
15th (4) Jockey's silk
Tamamo Himegimi (JPN)
Tamamo K
½ l
3
8 - 7
-
Tadao Igarashi
Daisaku Matsuda
16th (1)
Justin Star (JPN)
Masahiro Miki
1¾ l
3
8 - 11
-
Takayuki Yasuda
Yasunari Iwata
Days L/R: 253

More results from Sunday, 9 May, 2021

Sunday, 9 May 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
5th Mizuki Takayanagi
Kota Fujioka (8 - 7)
15:30 Kurama Stakes (Conditions) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
10th Mamoru Ishibashi
Akatsuki Tomita (8 - 11)
15:30 Kurama Stakes (Conditions) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Bryce Canyon (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brendan P Walsh
(8 - 6)
17:45 Allowance Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Sloppy) 3yo
Niigata (JPN) 14th Kazuo Fujisawa
Genki Maruyama (8 - 11)
10:15 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Ken Kozaki
Atsuya Nishimura (9 - 0)
12:35 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Niigata (JPN)
Bonding Time (USA)
Godolphin
15th Yoichi Kuroiwa
Yuji Tannai (9 - 0)
12:35 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Niigata (JPN)
Vallar Crown (JPN)
Godolphin
15th Ippo Sameshima
Yoshimasa Kido (8 - 9)
14:40 Maishin Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
5f (Good To Firm) 4yo+
Niigata (JPN)
Baskerville (USA)
Godolphin
8th Yukihiro Kato
Arata Saito (8 - 5)
15:20 Niigata Daishoten (Grade 3 Handicap) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Monreale (JPN)
Godolphin
15th Tsuyoshi Tanaka
Takuya Ono (8 - 11)
11:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Takashi Kubota
Takeshi Yokoyama (8 - 11)
12:25 Allowance Race (3yo) (Dirt)
1m (Standard) 3yo
Tokyo (JPN)
Ethnic Song (JPN)
Godolphin
16th Tsuyoshi Tanaka
Katsuharu Tanaka (8 - 9)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+
Tokyo (JPN) 5th Takashi Kanari
Hideaki Miyuki (9 - 0)
13:55 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Caucus (JPN)
Godolphin
6th Hideaki Fujiwara
Mirai Iwata (9 - 0)
13:55 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
13th Ryuji Okubo
Hironobu Tanabe (9 - 0)
15:40 NHK Mile Cup (Grade 1) (3yo Colts & Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo