Result
Sunday, 28 March, 2021
15:55
Sale (AUS)

Maffra Community Sports Club Maffra Cup BM70 (Handicap) (3yo+) (Turf)

7f (Good) 3yo+
Total prize money 50,000 AUD
1st 27,500 AUD 2nd 9,000 AUD 3rd 4,500 AUD 4th 2,500 AUD 5th 1,500 AUD 6th 1,000 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Ocean Miss (AUS)
S A Miller, F A Harrison Et Al
4
9 - 3
-
David & Coral Feek
Jake Noonan
Days L/R: 170
2nd (2) Jockey's silk
Fatigues (AUS)
Godolphin
1¾ l
3
9 - 3
-
bl
James Cummings
Michael Walker
Days L/R: 37
3rd (5)
Dynamic Duo (AUS)
R F Green & H T Sharpe
shd
4
8 - 13
-
t
Tony Noonan
Billy Egan
4th (1)
Royal Marine (AUS)
D Zavitsanos, Mrs J Zavitsanos Et Al
¾ l
4
9 - 4
-
t
Ray Besanko
Beau Mertens
Days L/R: 172
5th (6)
Copper Fox (AUS)
M N & Ms S L Devcich & Erica Bloodstock
¾ l
6
9 - 6
-
bl
Henry Dwyer
Michael Poy
Days L/R: 200
6th (9)
Galactus (AUS)
R L Smith, Mrs C M Smith Et Al
nk
4
9 - 3
-
t
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Damien Thornton
Days L/R: 311
7th (8)
Paint Me Red (NZ)
Mrs K D Scott, D Bowman Et Al
shd
4
9 - 2
-
t
Brett Scott
Daniel Stackhouse
8th (3)
Task And Purpose (AUS)
Dynamic Syndications Racing, P A Sturt Et Al
2¾ l
5
9 - 1
-
t
Matt Laurie
Michael Dee
Days L/R: 37
9th (4)
No Change (AUS)
B J Durran & Mrs J H Durran
1¾ l
4
8 - 3
-
bl
Shane Stockdale
Alexandra Bryan
Days L/R: 344
NR (7)
Singleton Park (NZ)
W J Dalziel, R Atkinson Et Al
3
8 - 10
-
t
Phillip Stokes
Zac Spain
Non-runner
Days L/R: 167

More results from Sunday, 28 March, 2021

Sunday, 28 March 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Joyous Chant (USA)
Godolphin
4th Hideaki Fujiwara
Yuichi Fukunaga (8 - 11)
11:05 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Rumour Mill (JPN)
Godolphin
17th Shigeyuki Kojima
Hironobu Tanabe (8 - 11)
11:35 Maiden Race (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kenichi Fujioka
Yusuke Fujioka (8 - 11)
12:25 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Health Check (GB)
Godolphin
11th Naohiro Yoshida
Katsuma Sameshima (8 - 7)
13:25 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 3f (Good) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
17th Mitsugu Kon
Norihiro Yokoyama (9 - 0)
15:40 Takamatsunomiya Kinen (Grade 1) (4yo+) (Turf)
6f (Yielding) 4yo+
Chukyo (JPN)
Pyrogen (JPN)
Godolphin
7th Keizo Ito
Yuji Hishida (9 - 0)
16:25 Yokkaichi Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Muddy) 4yo+
Doncaster (GB) 3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 6)
15:05 32Red Casino Handicap
1m 2f 43y (Good) 4yo+ rated 0-90
Doncaster (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
15:40 Unibet Handicap
1m 2f 43y (Good) 3yo rated 0-95
Gulfstream Park (USA)
Endorsed (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Junior Alvarado (8 - 6)
16:48 Allowance Optional Claiming Race (4yo+) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Takashi Saito
Yasunari Iwata (8 - 7)
09:50 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Confitero (JPN)
Godolphin
10th Keiji Yoshimura
Yasunari Iwata (9 - 0)
13:05 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Koichi Tsunoda
Yamato Tsunoda (8 - 3)
13:35 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+