Result
Saturday, 20 February, 2021
16:25
Tokyo (JPN)

Allowance Race (4yo+) (Turf)

7f (Good To Firm) 4yo+
Total prize money 21,000,001 JPY
1st 11,000,000 JPY 2nd 4,400,000 JPY 3rd 2,800,000 JPY 4th 1,699,999 JPY 5th 1,100,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (16) Jockey's silk
Voluspa (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
6
8 - 9
-
Yukihiro Kato
Mirco Demuro
Days L/R: 398
2nd (9) Jockey's silk
Absolutismo (JPN)
U Carrot Farm
2½ l
4
9 - 0
-
Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 84
3rd (1)
Nangoku Ai Net (JPN)
Yoshimitsu Watari
¾ l
6
8 - 9
-
Ippo Sameshima
Yuga Kawada
Days L/R: 181
4th (6)
Kitai (JPN)
Norito Nishimura
nk
5
8 - 9
-
Hiroaki Sugiura
Takuya Kowata
Days L/R: 287
5th (3)
Setono Shuttle (JPN)
Azul Co Ltd
nk
6
9 - 0
-
Takashi Suzuki
Fuma Matsuwaka
Days L/R: 111
6th (13) Jockey's silk
Red Raiden (JPN)
Tokyo Horse Racing Co Ltd
nk
4
9 - 0
-
Yuichi Shikato
Genki Maruyama
Days L/R: 41
7th (10) Jockey's silk
Jubilee Head (JPN)
U Carrot Farm
dh
4
9 - 0
-
Takayuki Yasuda
Mirai Iwata
7th (5) Jockey's silk
Mignon Perle (JPN)
Normandy Thoroughbred Racing Co Ltd
½ l
5
8 - 9
-
Hitoshi Kotegawa
Hiroto Mayuzumi
Days L/R: 63
9th (2)
Pretoria (JPN)
Kenji Tada
2½ l
6
9 - 0
-
Tadashige Nakagawa
Yutaka Yoshida
Days L/R: 364
10th (14) Jockey's silk
Il Vento Dea (JPN)
G Riviere Racing Co Ltd
ns
5
8 - 9
-
Takashi Kanari
Kosei Miura
Days L/R: 41
11th (4) Jockey's silk
Godolphin
½ l
5
9 - 0
-
Keizo Ito
Takuya Ono
Days L/R: 41
12th (11)
Earth Beyond (JPN)
Toshiyuki Maehara
nk
6
9 - 0
-
Daishi Ito
Norihiro Yokoyama
13th (7) Jockey's silk
Filmfest (JPN)
U Carrot Farm
nk
5
8 - 9
-
Tomohito Ozeki
Takeshi Yokoyama
14th (8)
Eclair Speed (JPN)
Chu Kwan Li
1 l
5
9 - 0
-
Naru Owada
Takayuki Kato
Days L/R: 14
15th (15) Jockey's silk
Tolochenaz (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
¾ l
5
8 - 9
-
Masahiro Otake
Hiroshi Kitamura
Days L/R: 14
16th (12)
Isa Chil Runrun (JPN)
Isao Kosaka
3 l
6
8 - 9
-
Masahiro Takeuchi
Hatsuya Kowata
Days L/R: 426

More results from Saturday, 20 February, 2021

Saturday, 20 February 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:15 Neds Zeditave Stakes (Group 3) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
13:15 Neds Zeditave Stakes (Group 3) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
6f (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
William Pike (9 - 0)
16:15 Neds Blue Diamond Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
16:15 Neds Blue Diamond Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Damian Lane (8 - 9)
16:15 Neds Blue Diamond Stakes (Group 1) (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Hanseatic (AUS)
Godolphin
18th Anthony & Sam Freedman
Damien Thornton (7 - 12)
16:55 Neds Oakleigh Plate (Group 1 Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hanshin (JPN) 6th Teruhiko Chida
Yuichi Fukunaga (8 - 9)
15:00 Kashihara Stakes (Allowance) (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
15th Koshiro Take
Suguru Hamanaka (8 - 11)
10:50 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
5th Hidekazu Asami
Katsuma Sameshima (8 - 11)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Health Check (GB)
Godolphin
3rd Kunihide Matsuda
Katsuma Sameshima (8 - 7)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
6th Hideaki Fujiwara
Yusuke Fujioka (8 - 11)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 4yo+
Kokura (JPN)
Godolphin
5th Shogo Yasuda
Arata Saito (8 - 5)
14:15 Allowance Race (4yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 4yo+
Lingfield (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 2)
13:26 Get Your Ladbrokes Daily Odds Boost Novice Stakes
1m 1y (Standard) 3yo
Lingfield (AW) (GB)
Light Beam (GB)
Godolphin
8th Charlie Appleby
Martin Harley (9 - 2)
13:26 Get Your Ladbrokes Daily Odds Boost Novice Stakes
1m 1y (Standard) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 2)
16:51 Compass Housing Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
7f 110y (Soft) 2yo+
Newcastle (AW) (GB) 3rd John Gosden
Benoit De La Sayette (8 - 11)
16:55 Heed Your Hunch At Betway Handicap
1m 2f 42y (Standard To Slow) 4yo+ rated 0-85
Riyadh (KSA)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
16:35 stc 1351 Turf Sprint (Conditions) (4yo+) (Inner Track) (Turf)
6f 166y (Good To Firm) 4yo+ Conditions
Riyadh (KSA)
Glorious Journey (GB)
HH Sheikha Al Jalila Racing
4th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
16:35 stc 1351 Turf Sprint (Conditions) (4yo+) (Inner Track) (Turf)
6f 166y (Good To Firm) 4yo+ Conditions
Riyadh (KSA) 5th Saeed bin Suroor
Adrie de Vries (9 - 0)
16:35 stc 1351 Turf Sprint (Conditions) (4yo+) (Inner Track) (Turf)
6f 166y (Good To Firm) 4yo+ Conditions
Riyadh (KSA) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 2)
17:10 Red Sea Turf Handicap (4yo+) (Inner Track) (Turf)
1m 7f (Good To Firm) 4yo+
Riyadh (KSA)
Secret Advisor (FR)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 6)
17:10 Red Sea Turf Handicap (4yo+) (Inner Track) (Turf)
1m 7f (Good To Firm) 4yo+
Riyadh (KSA) 4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
19:10 Saudi Derby sponsored by Al Rahji Bank (Conditions) (3yo) (Outer Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo Conditions
Riyadh (KSA)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Mike E Smith (8 - 9)
19:10 Saudi Derby sponsored by Al Rahji Bank (Conditions) (3yo) (Outer Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 3)
13:00 Chandon Handicap (3-4yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 3-4yo
Rosehill (AUS)
Subedar (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 3)
14:10 NSW Jockeys Association Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 0)
14:10 NSW Jockeys Association Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Asiago (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (8 - 10)
14:45 Irresistible Pools & Spas Millie Fox Stakes (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
15:20 Iron Jack Silver Slipper Stakes (Group 2) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 13)
15:20 Iron Jack Silver Slipper Stakes (Group 2) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 3)
17:15 Sharp Extensive It Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (9 - 2)
17:15 Sharp Extensive It Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
James McDonald (9 - 2)
17:55 Cleanaway Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Zarella (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Tomas B Mejia (8 - 8)
12:47 Maiden Special Weight (Maiden) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Keem Bay (JPN)
Godolphin
6th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (8 - 11)
10:40 Newcomer Race (Maiden) (Unraced 3yo) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Tide Of Time (JPN)
Godolphin
10th Toru Kurita
Yutaro Nonaka (8 - 11)
11:10 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m (Standard) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
12th Hiroyasu Tanaka
Takuya Ono (8 - 7)
13:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Fuma Matsuwaka (9 - 0)
15:10 Kintei Stakes (Allowance) (4yo+) (Dirt)
1m 2f 110y (Standard) 4yo+