Result
Saturday, 7 November, 2020
16:55
Ascot (Aus) (AUS)

Waroa - Lee Steere Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)

7f (Good) 3yo+
Total prize money 247,500 AUD
1st 147,500 AUD 2nd 50,000 AUD 3rd 22,500 AUD 4th 10,000 AUD 5th 5,000 AUD 6th 2,500 AUD 7th 2,500 AUD 8th 2,500 AUD 9th 2,500 AUD 10th 2,500 AUD
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (9) Jockey's silk
Kay Cee (AUS)
G J Edwards, Mrs K A Edwards Et Al
4
9 - 0
-
bl
Neville Parnham
Steven Parnham
Days L/R: 21
2nd (4) Jockey's silk
Red Can Man (AUS)
S J Wolfe, P D Braimbridge Et Al
¾ l
4
9 - 4
-
cp
Stephen Wolfe
Shaun McGruddy
Days L/R: 7
3rd (8) Jockey's silk
Godolphin
1¼ l
6
9 - 4
-
James Cummings
Jade McNaught
Days L/R: 15
4th (5) Jockey's silk
Gemma's Son (AUS)
D R Harrison, Mrs J B Harrison Et Al
hd
3
8 - 5
-
David Harrison
Joseph Azzopardi
Days L/R: 217
5th (1) Jockey's silk
Uni Time (AUS)
I L Roberts, M J Roberts & Mrs K M Roberts
¾ l
5
9 - 4
-
cp
Sharon Miller
Jason Whiting
Days L/R: 7
6th (7) Jockey's silk
Platoon (AUS)
N D Parnham, Mrs C A Parnham Et Al
ns
5
9 - 4
-
bl
Neville Parnham
Brad Parnham
Days L/R: 21
7th (2) Jockey's silk
Taxagano (AUS)
Dr R J Lukatelich, Dr M F Sturgeon Et Al
ns
7
9 - 4
-
bl
Fred Kersley
Mitchell Pateman
Days L/R: 7
8th (3) Jockey's silk
Great Shot (AUS)
Dr F J Edwards & Mrs M E Edwards
nk
8
9 - 4
-
Rhys Radford
Craig Staples
Days L/R: 21
9th (6) Jockey's silk
Laverrod (AUS)
H W Daly
¾ l
4
9 - 4
-
cp
Sean & Jake Casey
Patrick Carbery
Days L/R: 336
10th (11) Jockey's silk
Arctic Stream (AUS)
F J P Fiore & Mrs J G Fiore
½ l
6
9 - 4
-
t,cp
Ross Price
Paul Harvey
Days L/R: 147
11th (10)
Free Trade (AUS)
Canal Enterprises Syndicate
hd
6
9 - 4
-
bl,t
Michael Lane
Chris Parnham
Days L/R: 21
NR (7) Jockey's silk
Festival Miss (AUS)
Peters Investments Pty Ltd
5
9 - 0
-
bl
Adam Durrant
Clint Johnston-Porter
Non-runner
Days L/R: 700

More results from Saturday, 7 November, 2020

Saturday, 7 November 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
6th John Gosden
Kieran O'Neill (8 - 12)
17:30 tote.co.uk Free Streaming Every UK Race Conditions Stakes (Plus 10 Race)
1m 2f (Standard) 2yo
Chelmsford (AW) (GB)
First Target (GB)
Godolphin
13th Saeed bin Suroor
Callum Shepherd (9 - 5)
20:00 chelmsfordcityracecourse.com Handicap (Div I)
1m 2f (Standard) 3yo+ rated 0-60
Del Mar (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Bob Baffert
Abel Cedillo (8 - 8)
14:30 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Glen Boss (9 - 3)
15:35 Darley Sprint Classic (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jamie Kah (9 - 0)
17:45 Seppelt Drumborg Grand Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Fukushima (JPN)
Dun Laoghaire (IRE)
Godolphin
14th Kazuya Nakatake
Heart Kameda (8 - 5)
14:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Yoshitada Takahashi
Yusuke Fujioka (8 - 9)
16:25 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Corey J Lanerie (8 - 6)
11:20 Qatar Fort Springs Stakes (Conditions) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo
Keeneland (USA)
Terebellum (IRE)
Godolphin
13th John Gosden
Frankie Dettori (8 - 12)
13:57 Maker's Mark Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f 110y (Firm) 3yo+
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 10)
13:37 Allowance Optional Claiming Race (2yo) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Rachel King (8 - 13)
15:55 Golden Gift (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
16:35 Hyland Race Colours Hot Danish Stakes (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
17:20 Iron Jack Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f 110y (Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Tsuyoshi Tanaka
Ikuya Kowata (8 - 5)
10:30 Maiden Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Discord (JPN)
Godolphin
10th Mizuki Takayanagi
Takayuki Kato (8 - 7)
12:20 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Hiroyasu Tanaka
Keita Tosaki (8 - 9)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f 110y (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN) 8th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (8 - 9)
15:35 Keio Hai Nisai Stakes (Grade 2) (2yo) (Turf)
7f (Firm) 2yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
13th Hiroyasu Tanaka
Hiroyuki Uchida (8 - 11)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Wyong (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (9 - 1)
13:04 Book Your Christmas Party At Wyong Race Club Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (9 - 2)
13:04 Book Your Christmas Party At Wyong Race Club Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
13:39 2 Flies Punters Club NSW Class 1 & Maiden Plate (Conditions) (3yo+) (Turf)
1m 2f 110y (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 1)
14:19 2 Flies Champion Ryan Martin Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Grant Buckley (9 - 3)
14:19 2 Flies Champion Ryan Martin Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
14:59 2 Flies Runner-Up Gabe Rivett Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good To Soft) 2yo+ Mdn