Result
Saturday, 5 December, 2020
20:00
Wolverhampton (AW) (GB)

Betway Novice Stakes

1m 4f 51y (Standard) 3yo+
Total prize money 5,300 GBP
1st 3,429 GBP 2nd 1,020 GBP 3rd 510 GBP 4th 255 GBP
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Godolphin
3
9 - 2
-
Saeed bin Suroor
Callum Shepherd
Days L/R: 175
2nd (7) Jockey's silk
Toora Loora (GB)
P Booth
1¼ l
3
8 - 11
78
David Simcock
Luke Morris
Days L/R: 43
3rd (1) Jockey's silk
Top Fox (GB)
King Power Racing Co Ltd
¾ l
4
9 - 6
82
Ed Walker
Silvestre de Sousa
Days L/R: 19
4th (3) Jockey's silk
Chiave Di Volta (GB)
Clive Washbourn
8 l
5
9 - 6
-
David Menuisier
Kieran Shoemark
Days L/R: 890
5th (10) Jockey's silk
Star Dreamer (GB)
A Simpson & Mrs S Roy
½ l
3
8 - 11
-
Charlie Fellowes
Stevie Donohoe
Days L/R: 19
6th (9) Jockey's silk
Godolphin
8½ l
3
9 - 2
-
Saeed bin Suroor
Tom Marquand
7th (11) Jockey's silk
The Boola Bee (IRE)
Russell Lane
1 l
7
8 - 1
-
h
Nigel Hawke
Gina Mangan
Days L/R: 59 (45J)
8th (4) Jockey's silk
Tannadice Park (IRE)
Johnnie Delta Racing
4¾ l
5
9 - 1
-
cp
Jim Goldie
Tom Eaves
Days L/R: (12J)
9th (6) Jockey's silk
Devongate (GB)
Miss Jennifer Dorey
2¾ l
3
9 - 2
-
Nigel Hawke
Rossa Ryan
Days L/R: (13J)
10th (2) Jockey's silk
My Foxy Lady (GB)
Miss Joanna Needham
3¾ l
8
8 - 9
-
t
Trevor Wall
Darragh Keenan
Days L/R: (340J)
NR (5) Jockey's silk
Tara Kay (GB)
The Reluctant Suitor's
4
9 - 1
-
Jim Goldie
Non-runner
Days L/R: (31J)

More results from Saturday, 5 December, 2020

Saturday, 5 December 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Chris Parnham (9 - 4)
16:10 Glenroy Chaff - A.J. Scahill Stakes (Group 3) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Chukyo (JPN)
Ethnic Song (JPN)
Godolphin
9th Tsuyoshi Tanaka
Katsuharu Tanaka (8 - 7)
12:45 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
3rd Kenji Nonaka
Mirai Iwata (8 - 9)
15:00 Hamanako Tokubetsu (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Fair Grounds (USA)
Bryce Canyon (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
James Graham (8 - 8)
14:56 Maiden Claiming Race (2yo) (Turf)
1m (Good) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Magnetism (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Adam Beschizza (8 - 7)
15:54 Allowance Optional Claiming Race (2yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 2yo
Fair Grounds (USA)
Stage Fright (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 7)
15:54 Allowance Optional Claiming Race (2yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 2yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Yoshiyasu Takahashi
Akihide Tsumura (8 - 7)
09:50 Maiden Race (2yo) (Dirt)
6f (Good) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Ace Of Ace (JPN)
Godolphin
12th Keisuke Miyata
Makoto Sugihara (8 - 9)
12:05 Newcomer Race (Maiden) (Unraced 2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Enshroud (GB)
Godolphin
1st
trophy
Kazuo Fujisawa
Yusuke Igarashi (9 - 6)
13:40 Illumination Jump Stakes (Hurdle) (Conditions) (3yo+) (Turf)
2m 1f 187y (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Tisane (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Koby Jennings (9 - 1)
14:39 Reanna Lantry Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m 1f 88y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Winston Blue (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
14:39 Reanna Lantry Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
1m 1f 88y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Oregon Trail (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (8 - 11)
15:11 Commercial Collective Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (8 - 3)
14:55 De Bortoli Wines Handicap (3-4yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3-4yo
Rosehill (AUS)
Namazu (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Glen Boss (8 - 5)
14:55 De Bortoli Wines Handicap (3-4yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3-4yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (9 - 0)
16:55 Members Christmas Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Amercement (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
17:35 Quincy Seltzer Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Miki Dora (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
Tomas B Mejia (8 - 7)
12:40 Maiden Claiming Race (2yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Right Round (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Michael Stidham
Hector Diaz Jr (8 - 7)
14:49 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Rossenarra (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 7)
14:49 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Alki Beach (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
Tomas B Mejia (8 - 7)
15:49 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Samy Camacho (8 - 7)
15:49 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Antonio A Gallardo (8 - 7)
16:49 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Turfway Park (USA)
Cinnamon Bay (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brad H Cox
Fernando De La Cruz (8 - 11)
18:44 Maiden Claiming Race (2yo) (All-Weather Track) (Tapeta)
1m (Fast) 2yo Mdn
Wolverhampton (AW) (GB)
Ursa Minor (IRE)
Godolphin
3rd John Gosden
James Doyle (9 - 10)
19:30 Heed Your Hunch At Betway Handicap
1m 1f 104y (Standard) 3yo+ rated 0-85