Result
Saturday, 5 September, 2020
13:20
Ascot (GB)

Moet & Chandon British EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10/GBB Race)

7f 213y (Good To Soft) 2yo
Total prize money 10,000 GBP
1st 6,469 GBP 2nd 1,925 GBP 3rd 962 GBP 4th 481 GBP
Runners: 6

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Love Is You (IRE)
Normandie Stud Ltd
2
9 - 0
-
Roger Charlton
Jason Watson
2nd (3) Jockey's silk
Godolphin
nk
2
9 - 6
83
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave
Days L/R: 24
3rd (4) Jockey's silk
Monsoon Moon (GB)
K Abdullah
1¼ l
2
9 - 0
-
John Gosden
Martin Harley
4th (7) Jockey's silk
Good And Proper (GB)
Nicholas Jones
hd
2
9 - 0
-
William Haggas
Cieren Fallon
Days L/R: 20
5th (5) Jockey's silk
Naflah (FR)
Noora Racing Ltd
2¼ l
2
9 - 0
-
Richard Hannon
Dane O'Neill
6th (6) Jockey's silk
Fragrant Storm (GB)
Mohamed Obaida
1½ l
2
9 - 0
-
Mark Johnston
Franny Norton
Days L/R: 16
NR (2) Jockey's silk
Showtime Dancer (GB)
Sheikh Juma Dalmook Al Maktoum
2
9 - 0
-
Richard Hannon
Rossa Ryan
Non-runner

More results from Saturday, 5 September, 2020

Saturday, 5 September 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Shaun Bridgmohan (8 - 7)
12:35 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Del Mar (USA)
Garth (USA)
Godolphin Racing LLC
PU Bob Baffert
Victor Espinoza (8 - 9)
14:00 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Grant Buckley (8 - 10)
13:09 Pegasus Roofing F&M Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Celandine (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Brodie Loy (9 - 8)
15:34 Elite Sand & Soil F&M Class 1 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 2yo+
Haydock (GB)
Godolphin
NR Mark Johnston
(9 - 3)
13:45 Betfair Superior Mile Stakes (Group 3)
1m 37y (Soft) 3yo+
Haydock (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
14:15 Best Odds On The Betfair Exchange Handicap
1m 6f 1y (Soft) 3yo
Kempton (AW) (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 1)
14:00 Unibet 3 Uniboosts A Day Sirenia Stakes (Group 3)
6f (Standard To Slow) 2yo
Kokura (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kenichi Fujioka
Yuga Kawada (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
6th Mamoru Ishibashi
Shinichiro Akiyama (8 - 7)
15:35 Teleq Hai (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+
La Teste De Buch (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 13)
11:00 Prix des Resiniers (Maiden) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo Mdn
La Teste De Buch (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
12:30 Prix Millkom (Listed Race) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
La Teste De Buch (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 9)
13:00 Prix Gain (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo Conditions
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
4th Anthony & Sam Freedman
Craig A Williams (8 - 3)
15:30 Mittys McEwen Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
5th Kazuo Fujisawa
Yusuke Igarashi (9 - 6)
11:45 Jump Race (Hurdle) (Conditions) (3yo+) (Turf)
2m 55y (Firm) 3yo+
Niigata (JPN)
Seven Ravens (IRE)
Godolphin
18th Kazuo Fujisawa
Makoto Sugihara (8 - 11)
13:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Firm) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
8th Keisuke Miyata
Miyabi Muto (8 - 9)
15:10 Yahiko Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Niigata (JPN)
Candy Storm (JPN)
Godolphin
7th Teruhiko Chida
Mirai Iwata (8 - 9)
15:45 Nagaoka Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Mirai Iwata (8 - 7)
16:30 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
James McDonald (9 - 4)
12:15 Schweppes Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 4yo+
Randwick (AUS) 6th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
13:25 Quincy Seltzer Handicap (3-4yo) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3-4yo
Randwick (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jason Collett (8 - 11)
15:10 Darley Furious Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 4)
15:50 Heineken Chelmsford Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Joshua Parr (8 - 11)
16:30 Drinkwise Tramway Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Rachel King (9 - 3)
17:10 Bisley Workwear Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Sapporo (JPN)
Godolphin
14th Mizuki Takayanagi
Takuya Ono (9 - 0)
16:05 Hidaka Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Firm) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
15:11 Maiden Special Weight (2yo) (Inner Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Jose L Ortiz (8 - 6)
16:21 Jim Dandy Stakes (Grade 2) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo
Wolverhampton (AW) (GB)
Never Alone (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 1)
20:00 Final Furlong Podcast Handicap
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ rated 0-95