Result
Saturday, 13 June, 2020
17:30
Leicester (GB)

Oadby Fillies' Novice Stakes

6f (Good) 3yo+
Total prize money 5,400 GBP
1st 3,493 GBP 2nd 1,040 GBP 3rd 519 GBP 4th 260 GBP
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Esprit Rose (IRE)
Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
3
8 - 8
77
Roger Varian
Jack Mitchell
Days L/R: 268
2nd (12) Jockey's silk
Donnybrook (IRE)
Godolphin
½ l
3
9 - 1
79
h
John Gosden
Nicky Mackay
Days L/R: 243
3rd (8) Jockey's silk
Marietty (GB)
Mrs Sally Lidsey
2 l
3
8 - 8
-
Henry Candy
Josephine Gordon
Days L/R: 11
4th (7) Jockey's silk
Able Grace (IRE)
Ms Charmaine Li
hd
3
8 - 2
-
Clive Cox
William Cox
Days L/R: 242
5th (5) Jockey's silk
Shecandoo (GB)
Shecandoo Partners
3¾ l
3
8 - 8
-
Conrad Allen
Tom Eaves
Days L/R: 91
6th (6) Jockey's silk
Kyllinga (IRE)
The Katchy Partnership
2½ l
3
8 - 8
-
Sir Mark Todd
Royston Ffrench
7th (10) Jockey's silk
Far From A Ruby (GB)
C L A Edginton & W R Muir
1½ l
3
8 - 8
-
William Muir
Jane Elliott
8th (9) Jockey's silk
Ginniano (IRE)
J Acheson
2½ l
3
8 - 8
-
Charles Hills
Shane Kelly
9th (11) Jockey's silk
Trixie Waterbury (IRE)
The Megsons & Partner
4 l
3
8 - 8
-
Harry Dunlop
George Wood
10th (3) Jockey's silk
Strawberry Hind (IRE)
Tails Partnership
13 l
3
8 - 8
72
Mick Channon
Nicola Currie
Days L/R: 281
NR (4) Jockey's silk
Fromnowon (IRE)
Mrs B Austin
3
8 - 8
78
Richard Hannon
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 329
NR (2) Jockey's silk
Electric Mistress (IRE)
Tweenhills Fillies & Mrs E Burke
3
8 - 8
-
K R Burke
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 12

More results from Saturday, 13 June, 2020

Saturday, 13 June 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Churchill Downs (USA)
Lustica (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brendan P Walsh
Corey J Lanerie (8 - 6)
14:38 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
15:10 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Joysome (USA)
Godolphin Racing LLC
11th Brendan P Walsh
Corey J Lanerie (8 - 6)
17:50 Allowance Optional Claiming Race (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo
Curragh (IRE)
Harriet Tubman (IRE)
Godolphin
9th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 8)
16:00 EquiNectar Handicap
2m (Good To Firm) 4yo+
Curragh (IRE)
Godolphin
5th John M Oxx
Ross Coakley (9 - 2)
17:10 Irish Stallion Farms EBF Fillies Maiden (Plus 10 Race)
1m 2f (Good To Firm) 3yo Mdn
Doncaster (GB)
Godolphin
NR John Gosden
NON-RUNNER (9 - 0)
13:05 Betway British Stallion Studs EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10/GBB Race)
6f 2y (Good To Soft) 2yo
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Brad Stewart (8 - 13)
16:00 Ascot Green Eagle Farm Mile (Group 3) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Robbie Fradd (9 - 5)
16:00 Ascot Green Eagle Farm Mile (Group 3) (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Hakodate (JPN)
Golden Epoch (JPN)
Godolphin
11th Toru Kurita
Yusuke Fujioka (8 - 11)
09:50 Maiden Race (3yo) (Turf)
6f (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Kenichi Fujioka
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsumasa Nakauchida
Ryuji Wada (8 - 11)
15:35 Tempozan Stakes (Conditions) (3yo+) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo+ Conditions
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Katsuichi Nishiura
Hideaki Miyuki (8 - 11)
15:35 Tempozan Stakes (Conditions) (3yo+) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo+ Conditions
Kembla Grange (AUS)
Radiance (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 11)
14:11 TC Air & Electric 2yo Maiden Handicap (2yo) (Turf)
5f (Heavy) 2yo
Kembla Grange (AUS)
Oregon Trail (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 9)
14:51 Superior Hire Cars Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Whispered (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Glyn Schofield (9 - 6)
16:11 Kapture Dust Conditional Benchmark 70 Handicap (2yo+) (Turf)
7f 110y (Heavy) 2yo+
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 1)
12:20 Sheamus Mills Bloodstock Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Moonee Valley (AUS)
Sakura (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jye McNeil (8 - 11)
17:20 Ladbrokes Switch Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Hugh Bowman (9 - 1)
11:25 Darley 2yo Handicap (Turf)
5f 110y (Heavy) 2yo
Rosehill (AUS)
Laburnum (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
15:10 Catanachs Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Handspun (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
16:25 Sky Racing Active Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Soft) 3yo+
Sandown (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
14:05 Unibet 3 Uniboosts A Day Handicap
7f (Good) 3yo rated 0-105
Sandown (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
14:40 Unibet Scurry Stakes (Listed Race)
5f 10y (Good) 3yo
Sandown (GB)
Wirraway (USA)
Godolphin
NR John Gosden
William Buick (10 - 0)
15:45 Unibet June Casino Free Spin Festival EBF Maiden Stakes
1m 1f 209y (Good) 3yo+ Mdn
Sandown (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Jason Watson (9 - 1)
15:45 Unibet June Casino Free Spin Festival EBF Maiden Stakes
1m 1f 209y (Good) 3yo+ Mdn
Tokyo (JPN)
Laird (JPN)
Godolphin
10th Takashi Kubota
Yuichiro Nishida (8 - 11)
11:45 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f 110y (Sloppy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Ritual Dance (IRE)
Godolphin
8th Tomohito Ozeki
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
13:05 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 2f 110y (Sloppy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Kimberley Process (USA)
Godolphin
13th Takahisa Tezuka
Akihide Tsumura (8 - 11)
13:05 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 2f 110y (Sloppy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN) 5th Yukihiro Kato
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 7)
14:05 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Pyrogen (JPN)
Godolphin
14th Keizo Ito
Hiroyuki Uchida (9 - 0)
15:10 Miura Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f 110y (Sloppy) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Masakazu Ikegami
Kosei Miura (8 - 7)
16:30 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Sloppy) 3yo+