Result
Saturday, 25 April, 2020
14:54
Gosford (AUS)

Eve Security Services Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)

5f 110y (Good) 2yo+
Total prize money 30,870 AUD
1st 15,065 AUD 2nd 5,400 AUD 3rd 2,880 AUD 4th 1,785 AUD 5th 1,150 AUD 6th 990 AUD 7th 900 AUD 8th 900 AUD 9th 900 AUD 10th 900 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (12) Jockey's silk
Bollywood (AUS)
Godolphin
3
9 - 4
-
bl
James Cummings
Jeff Penza
Days L/R: 16
2nd (11) Jockey's silk
Van Giz (AUS)
Bjorn Baker Racing, R N Woods Et Al
nk
3
9 - 5
-
Bjorn Baker
Samantha Clenton
Days L/R: 7
3rd (1) Jockey's silk
East Asia (NZ)
G Harvey
1¾ l
3
9 - 3
-
Patrick Webster
Ashley Morgan
Days L/R: 21
4th (6) Jockey's silk
Fanciful Dream (AUS)
S N Gillard & Mrs L A Gillard
shd
3
9 - 6
-
Paul Perry
Rory Hutchings
Days L/R: 42
5th (8)
Miss Sure Shot (AUS)
J C Williams, K F May Et Al
shd
3
9 - 4
-
Peter & Paul Snowden
Mitchell Bell
Days L/R: 282
6th (2) Jockey's silk
Maisaa (AUS)
Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum
1 l
3
9 - 3
-
cp
Peter & Paul Snowden
Christian Reith
Days L/R: 168
7th (7)
Dancing Rachel (AUS)
G G Slattery, Mrs E P Slattery Et Al
2¼ l
3
8 - 11
-
bl
Gilbert Slattery
Louise Day
Days L/R: 120
8th (5)
Invincible Kiss (AUS)
T E Yano, Mrs K Yano & U Yano
¾ l
5
8 - 6
-
bl
Wayne Seelin
Thomas Sherry
Days L/R: 21
9th (4)
My Little Racer (AUS)
K Bell, L Kennedy Et Al
½ l
5
8 - 1
-
t
Peter D Green
Cejay Graham
10th (10)
Lass Vegas (AUS)
B W Rollings & Mrs J R Rollings
nk
5
9 - 4
-
bl
Graham Brown
Andrew Gibbons
Days L/R: 212
11th (9)
Dancing Phryne (AUS)
G G Slattery, Mrs E P Slattery Et Al
2¾ l
5
8 - 9
-
Gilbert Slattery
Rachael Murray
Days L/R: 70
12th (3)
The Iron Maiden (AUS)
Dr U A Crosson, J N Englebrecht & Miss X Dang
hd
10
8 - 1
-
t
Jeff Englebrecht
Stacey Metcalfe
Days L/R: 192
NR (9)
Testing Times (AUS)
Bjorn Baker Racing, M A Howell Et Al
3
8 - 11
-
Bjorn Baker
Doubtful
Non-runner
NR (13)
Sally's Day (AUS)
Strawberry Hill Stud, Ms S B Singleton & P Hawach
3
9 - 5
-
Gerald Ryan
Keagan Latham
Non-runner
Days L/R: 212

More results from Saturday, 25 April, 2020

Saturday, 25 April 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Flemington (AUS)
Esperance (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 11)
16:35 WGCDR Ian Bayles DFC (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Good) 3yo+
Fukushima (JPN)
Caribbean Gold (JPN)
Godolphin
4th Ippo Sameshima
Shinichiro Akiyama (8 - 7)
15:25 Fukushima Himba Stakes (Grade 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 4yo+
Fukushima (JPN)
Lunar Lander (JPN)
Godolphin
13th Inao Okada
Yuji Hishida (9 - 0)
16:00 Yell Stakes (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 4yo+
Gosford (AUS)
Swiftlet (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jeff Penza (8 - 9)
12:34 Lest We Forget 3YO Maiden Plate (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Gold Crest (JPN)
Godolphin
12th Ryuji Okubo
Kanichiro Fujii (8 - 11)
12:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Kyoto (JPN)
Compounder (JPN)
Godolphin
9th Mamoru Ishibashi
Hideaki Miyuki (9 - 0)
15:35 Hikone Stakes (Allowance) (4yo+) (Turf)
7f (Firm) 4yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Dominic Tourneur (9 - 1)
12:41 M&J Chickens Breeders' Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Morphettville (AUS)
Haunted (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Dominic Tourneur (9 - 8)
16:46 Holdfast Insurance City Of Adelaide Handicap (Listed) (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Jetski (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Brenton Avdulla (8 - 8)
14:00 The Tobruk Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Multaja (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James McDonald (9 - 2)
14:35 Killahy Equine Hawkesbury Crown (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Resin (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (8 - 5)
15:10 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Soothing (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
James McDonald (8 - 13)
15:10 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Badajoz (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 8)
15:10 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Gaulois (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
16:20 Chalker Accountants Hawkesbury Gold Cup (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Segalas (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
16:55 The Gallipoli Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Tokyo (JPN)
Danube (JPN)
Godolphin
13th Yusuke Wada
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
12:30 Maiden Race (3yo) (Turf)
7f (Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Paseo (JPN)
Godolphin
8th Yukihiro Kato
Kosei Miura (8 - 11)
13:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Ago Bay (JPN)
Godolphin
15th Tomohito Ozeki
Mirco Demuro (8 - 9)
15:10 Fuchu Tokubetsu (Allowance) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Firm) 4yo+
Tokyo (JPN)
Bay Of Kotor (JPN)
Godolphin
10th Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (9 - 0)
16:25 Allowance (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Tokyo (JPN)
Love And Pop (JPN)
Godolphin
16th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (9 - 0)
16:25 Allowance (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+