Result
Sunday, 19 April, 2020
15:30
Hanshin (JPN)

Antares Stakes (Grade 3) (4yo+) (Dirt)

1m 1f (Standard) 4yo+
Total prize money 68,810,000 JPY
1st 36,567,000 JPY 2nd 14,162,000 JPY 3rd 9,081,000 JPY 4th 5,400,000 JPY 5th 3,600,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Westerlund (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
8
8 - 11
-
Shozo Sasaki
Yusuke Fujioka
Days L/R: 39
2nd (11)
Another Truth (JPN)
Normandy Thoroughbred Racing Co Ltd
1¾ l
6
9 - 2
-
Noboru Takagi
Takuya Ono
Days L/R: 39
3rd (4) Jockey's silk
Clincher (JPN)
Koji Maeda
ns
6
9 - 0
-
Hiroshi Miyamoto
Shu Ishibashi
Days L/R: 19
4th (15)
Reward Aonbharr (JPN)
Saeko Miyazaki
ns
4
8 - 11
-
Tatsuo Fujiwara
Kosei Miura
Days L/R: 35
5th (9)
Koma Bisho (JPN)
Kazushige Kobayashi
¾ l
5
8 - 11
-
Katsumi Minai
Fuma Matsuwaka
Days L/R: 19
6th (10) Jockey's silk
Satono Prime (JPN)
Satomi Horse Company Co Ltd
2½ l
6
8 - 11
-
Katsumi Minai
Yoshihiro Furukawa
Days L/R: 113
7th (6) Jockey's silk
Angreifen (JPN)
Koji Maeda
nk
8
8 - 11
-
Takayuki Yasuda
Kanichiro Fujii
Days L/R: 38
8th (3) Jockey's silk
Lord Golazo (JPN)
Lord Horse Club
¾ l
5
9 - 0
-
Kenichi Fujioka
Suguru Hamanaka
Days L/R: 38
9th (14) Jockey's silk
Meisho Sumitomo (JPN)
Yoshio Matsumoto
1¾ l
9
9 - 0
-
Katsumi Minai
Futoshi Komaki
Days L/R: 19
10th (12) Jockey's silk
Mozu Attraction (JPN)
Capital System Co Ltd
ns
6
9 - 0
-
Takeshi Matsushita
Hideaki Miyuki
Days L/R: 84
11th (13)
Namura Arashi (JPN)
Nobushige Namura
¾ l
7
8 - 11
-
Kazuya Makita
Ryusei Sakai
Days L/R: 19
12th (1) Jockey's silk
Noble Saturn (JPN)
Nobuhiko Yoshiki
2½ l
6
8 - 11
-
Mitsunori Makiura
Ryo Takakura
Days L/R: 63
13th (2) Jockey's silk
Godolphin
nk
6
8 - 11
-
Tetsuya Kimura
Mirai Iwata
Days L/R: 19
14th (7) Jockey's silk
Best Touchdown (JPN)
Shadai Race Horse Co Ltd
4 l
4
8 - 11
-
Shinsuke Hashiguchi
Yuga Kawada
Days L/R: 204
15th (5)
Leur Sauveur (JPN)
Normandy Thoroughbred Racing Co Ltd
2 l
8
8 - 11
-
Noboru Takagi
Daisaku Matsuda
Days L/R: 19
16th (16) Jockey's silk
Meisho Wazashi (JPN)
Yoshio Matsumoto
1¼ l
5
8 - 11
-
Katsumi Minai
Shinichiro Akiyama
Days L/R: 19

More results from Sunday, 19 April, 2020

Sunday, 19 April 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Fukushima (JPN)
Godolphin
4th Yusuke Wada
Kiwamu Ogino (8 - 9)
13:35 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
5f 165y (Muddy) 4yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
2nd Kenji Nonaka
Yusaku Kokubun (8 - 9)
14:05 Allowance Race (4yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Muddy) 4yo+
Fukushima (JPN)
Elation (JPN)
Godolphin
14th Masakazu Ikegami
Yuji Hishida (8 - 9)
15:20 Fukushima Mimpo Hai (Listed Handicap) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Yielding) 4yo+
Hanshin (JPN)
Covert (JPN)
Godolphin
10th Mamoru Ishibashi
Haruhiko Kawasu (8 - 11)
11:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (9 - 0)
16:10 Special Weight Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+
Nakayama (JPN)
Kimberley Process (USA)
Godolphin
10th Takahisa Tezuka
Yasunari Iwata (8 - 11)
12:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 3f (Yielding) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mizuki Takayanagi
Yutaka Take (8 - 9)
14:25 Kanozan Tokubetsu (Handicap) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+
Nakayama (JPN) 6th Tetsuya Kimura
Mirco Demuro (9 - 0)
15:40 Satsuki Sho (Japanese 2000 Guineas) (Grade 1) (3yo Colts & Fillies) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo