Result
Sunday, 3 November, 2019
12:20
Naas (IRE)

Irish Stallion Farms EBF Maiden (Plus 10 Race)

6f (Heavy) 2yo Mdn
Total prize money 18,315 EUR
1st 9,752 EUR 2nd 3,152 EUR 3rd 1,501 EUR 4th 677 EUR 5th 346 EUR 6th 181 EUR
Runners: 22

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (14) Jockey's silk
Elusive King (IRE)
David K Kelly
2
9 - 5
-
K J Condon
Chris Hayes
Days L/R: 14
2nd (2) Jockey's silk
Soul Seeker (IRE)
Moyglare Stud Farm
ns
2
9 - 5
-
D K Weld
Oisin Orr
Days L/R: 22
3rd (23) Jockey's silk
Madaket Mystery (IRE)
Grey Lady Racing Syndicate
2 l
2
8 - 8
-
Jack W Davison
Tom Madden
Days L/R: 33
4th (25) Jockey's silk
Woodford General (IRE)
Francis O'Carroll
nk
2
8 - 9
-
Kieran P Cotter
Ben Coen
Days L/R: 12
5th (16) Jockey's silk
Rocket Science (IRE)
Miss A H Marshall
½ l
2
9 - 0
-
Mrs John Harrington
Shane Foley
6th (3) Jockey's silk
Zephron (GB)
R MacBriatharlaoch
1¼ l
2
9 - 5
-
Denis W Cullen
Mark Gallagher
Days L/R: 14
7th (9) Jockey's silk
Ivan The Great (IRE)
Michael O'Callaghan
1 l
2
9 - 5
-
M D O'Callaghan
Gary Halpin
8th (13) Jockey's silk
Fame And Acclaim (IRE)
Paul H Redmond & T G Fitzgerald
1¾ l
2
9 - 5
-
Joseph Patrick O'Brien
Donnacha O'Brien
Days L/R: 12
9th (7) Jockey's silk
Self Assessed (IRE)
Mrs J S Bolger
1¾ l
2
9 - 5
-
J S Bolger
Rory Cleary
Days L/R: 8
10th (19) Jockey's silk
Sun And Scent (IRE)
M Foley
1 l
2
8 - 0
63
t
Barry J Fitzgerald
Willie Byrne
Days L/R: 14
11th (6) Jockey's silk
Crack On Rosie (IRE)
Baby Rosebud Syndicate
2¾ l
2
9 - 0
-
Patrick Martin
Killian Leonard
Days L/R: 14
12th (21) Jockey's silk
Godolphin
¾ l
2
9 - 0
-
John M Oxx
N G McCullagh
Days L/R: 80
13th (5) Jockey's silk
Relaxing Mode (IRE)
Mrs J S Bolger
nk
2
9 - 0
-
J S Bolger
Ronan Whelan
Days L/R: 6
14th (24) Jockey's silk
Sansevero Chapel (IRE)
Mrs Helen Mullins
1 l
2
9 - 5
-
Thomas Mullins
Gary Carroll
Days L/R: 14
15th (15) Jockey's silk
Whoareyouanyway (IRE)
Vincent Gaul
2 l
2
9 - 5
-
G M Lyons
Colin Keane
Days L/R: 11
16th (8) Jockey's silk
Max's Dandy (IRE)
Camillus Slevin
¾ l
2
9 - 0
-
Nigel Thomas Slevin
Trevor Whelan
17th (4) Jockey's silk
Pimlico Publican (IRE)
Martin Hayes
1¼ l
2
8 - 9
-
Brendan W Duke
Gavin Ryan
Days L/R: 14
18th (1) Jockey's silk
Moving (IRE)
Mrs J S Bolger
¾ l
2
9 - 5
-
J S Bolger
Kevin Manning
19th (10) Jockey's silk
Stage Power (IRE)
Mrs S Power & Ms Aileen Lynam
1¼ l
2
8 - 9
-
h
Sarah Lynam
Danny Sheehy
Days L/R: 8
20th (18) Jockey's silk
Blue Sky Thinker (IRE)
Denis J Crowley
2 l
2
9 - 5
-
Ross O'Sullivan
Conor Hoban
Days L/R: 22
21st (20) Jockey's silk
Swift Sonnet (IRE)
Judith Long
2¼ l
2
9 - 0
-
Nigel Thomas Slevin
Robbie Colgan
22nd (17) Jockey's silk
Phantasus (IRE)
C O'Leary & Mrs M Rogers
½ l
2
8 - 13
-
H Rogers
Sean Davis
Days L/R: 11
NR (11) Jockey's silk
Lady Sierra (GB)
E J Phelan
2
8 - 4
-
Emmet Mullins
Andrew Slattery
Non-runner
NR (12) Jockey's silk
Bigz Belief (IRE)
JDMP Partnership
2
9 - 5
57
bl
Matthew J Smith
Non-runner
Days L/R: 6
NR (22) Jockey's silk
Power Over Me (IRE)
M D O'Callaghan
2
9 - 5
-
M D O'Callaghan
Non-runner
Days L/R: 25

More results from Sunday, 3 November, 2019

Sunday, 3 November 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Michael Stidham
Jose Lezcano (8 - 10)
13:52 Chelsey Flower Stakes (Listed Race) (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo
Aqueduct (USA)
Lady Montdore (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Thomas Albertrani
Joe Bravo (8 - 6)
15:20 Zagora Stakes (Black Type Conditions) (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m 4f (Standard) 3yo+
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Thomas Albertrani
Jose Lezcano (8 - 6)
15:50 Nashua Stakes (Grade 3) (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo
Fukushima (JPN)
Godolphin
13th Koichi Tsunoda
Kenji Kawamata (8 - 3)
13:10 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
10th Yusuke Wada
Yoshitomi Shibata (8 - 9)
13:40 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
5f 165y (Standard) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
12th Yoshitada Takahashi
Nanako Fujita (8 - 5)
14:50 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Mamoru Ishibashi
Hideaki Miyuki (8 - 9)
14:35 Daigo Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+
Kyoto (JPN) 1st
trophy
Ippo Sameshima
Yuga Kawada (8 - 9)
15:10 Kiyomizu Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
8th Kaneo Ikezoe
Ryusei Sakai (9 - 0)
15:10 Kiyomizu Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Naas (IRE)
Godolphin
3rd J S Bolger
Kevin Manning (8 - 10)
15:10 Daragh Fitzpatrick & Colm White Local Bookmakers November Handicap (Premier Handicap)
1m 6f (Heavy) 3yo+
Santa Anita (USA)
Richmond Avenue (IRE)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 9)
15:00 Goldikova Stakes (Grade 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 7)
11:30 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
13th Mizuki Takayanagi
Suguru Hamanaka (9 - 0)
14:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Tetsuya Kimura
Christophe-Patrice Lemaire (9 - 0)
15:00 Kinshu Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
8th Keiji Yoshimura
Hiroyuki Uchida (9 - 0)
15:00 Kinshu Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Masato Nishizono
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 9)
15:35 Copa Republica Argentina (Grade 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f 110y (Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (8 - 11)
16:10 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+