Result
Sunday, 28 July, 2019
17:05
Pontefract (GB)

Happy 70th Birthday Jackie Barber Maiden Stakes

1m 6y (Good) 3-4yo Mdn
Total prize money 6,000 GBP
1st 3,881 GBP 2nd 1,155 GBP 3rd 577 GBP 4th 289 GBP
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (2) Jockey's silk
Joyful Mission (USA)
K Abdullah
3
9 - 5
-
h
Sir Michael Stoute
Daniel Tudhope
Days L/R: 23
2nd (7) Jockey's silk
Baladio (IRE)
Farranamanagh & Partner
5 l
3
9 - 0
-
Richard Fahey
Tony Hamilton
Days L/R: 22
3rd (9) Jockey's silk
Godolphin
6 l
3
9 - 5
85
v
Saeed bin Suroor
Callum Shepherd
Days L/R: 17
4th (8) Jockey's silk
Olympic Conqueror (IRE)
The Cool Silk Partnership
1½ l
3
9 - 5
-
James Fanshawe
George Wood
Days L/R: 31
5th (6) Jockey's silk
Gazton (GB)
A Graham - Bankruptcy Trustee M Stanley
2¼ l
3
9 - 5
-
h
Ivan Furtado
Paul Hanagan
Days L/R: 19
6th (11) Jockey's silk
Arabian King (GB)
J C Smith
10 l
3
9 - 5
-
David Elsworth
Silvestre de Sousa
Days L/R: 36
7th (1) Jockey's silk
Jagerbond (GB)
Mrs Christine Hopper And Carl Chapman
1½ l
3
9 - 5
46
cp
Andrew Crook
Paddy Mathers
Days L/R: 15
8th (3) Jockey's silk
Detonation (GB)
Arrathorne Racing Club
7 l
3
8 - 6
-
Shaun Harris
Aiden Blakemore
9th (12) Jockey's silk
Spotton (IRE)
Ms M Austerfield
nk
3
9 - 5
-
Rebecca Bastiman
Lewis Edmunds
Days L/R: 200
10th (10) Jockey's silk
High Fort (IRE)
Ian Clements & Don Eddy
3 l
4
9 - 13
-
Karen McLintock
Jason Hart
Days L/R: 41
11th (5) Jockey's silk
Juniors Dream (IRE)
The Giggle Factor Partnership
3½ l
3
8 - 13
-
Ivan Furtado
Gabriele Malune
Days L/R: 23
12th (4) Jockey's silk
Alkhadra (GB)
M Andrews
28 l
3
9 - 5
-
Paul Midgley
Graham Lee

More results from Sunday, 28 July, 2019

Sunday, 28 July 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Arlington Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Mitchell Murrill (8 - 6)
15:12 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
7f (Fast) 2yo Mdn
Bendigo (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
12:45 BRB Electrical Maiden Plate (2yo) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo Mdn
Deauville (FR)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 13)
17:00 Prix de Tourgeville (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Round Course) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
17:35 Darley Prix de Cabourg (Group 3) (2yo) (Straight Course) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Deauville (FR) 2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
17:35 Darley Prix de Cabourg (Group 3) (2yo) (Straight Course) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Kokura (JPN)
Subzero (JPN)
Godolphin
10th Teruhiko Chida
Mirai Iwata (8 - 5)
12:55 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Godolphin
4th Ryuji Okubo
Suguru Hamanaka (8 - 7)
15:00 Shiranui Tokubetsu (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Hiroyuki Uehara
Mitsuki Kaneko (9 - 6)
10:10 Maiden Race (Hurdle) (Maiden) (3yo+) (Turf)
1m 6f 55y (Firm) 3yo+ Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
2nd Masaaki Koga
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mizuki Takayanagi
Kosei Miura (8 - 7)
10:55 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Sapporo (JPN)
Le Penseur (JPN)
Godolphin
12th Keizo Ito
Akira Sugawara (8 - 0)
11:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
7f 110y (Firm) 3yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
3rd Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 7)
13:45 Hokushin Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+ Allowance
Sapporo (JPN)
Godolphin
7th Keiji Yoshimura
Yasunari Iwata (8 - 7)
14:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Sapporo (JPN) 3rd Ippo Sameshima
Yuichi Shibayama (8 - 9)
15:25 Hokkaido Shimbun Hai Queen Stakes (Grade 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Sapporo (JPN)
Godolphin
13th Inao Okada
Yuji Hishida (8 - 9)
15:25 Hokkaido Shimbun Hai Queen Stakes (Grade 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Kiaran McLaughlin
Dylan Davis (8 - 7)
18:04 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Inner Turf) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo+