Result
Saturday, 15 June, 2019
16:32
Ipswich (AUS)

TAB Gai Waterhouse Classic (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)

6f 165y (Good) 2yo+
Total prize money 125,000 AUD
1st 74,000 AUD 2nd 22,500 AUD 3rd 11,250 AUD 4th 6,250 AUD 5th 3,125 AUD 6th 1,875 AUD 7th 1,875 AUD 8th 1,875 AUD 9th 1,875 AUD 10th 1,875 AUD
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (12)
Ready To Prophet (AUS)
Dynamic No40, G M & D T Rygate Et Al
3
8 - 7
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Michael Cahill
Days L/R: 7
2nd (5) Jockey's silk
Organza (AUS)
Godolphin
¾ l
4
8 - 7
-
bl
James Cummings
Larry Cassidy
Days L/R: 21
3rd (15)
Skate To Paris (AUS)
D J Watkins, M C Brownrigg Et Al
shd
4
8 - 7
-
Chris Munce
Baylee Nothdurft
Days L/R: 133
4th (16)
Intrinsic (AUS)
S J Murray, Mrs L M Murray Et Al
2½ l
4
8 - 7
-
Kris Lees
Luke Tarrant
Days L/R: 288
5th (11)
Pecans (AUS)
Australian Bloodstock, Ms S M Parkinson Et Al
½ l
5
9 - 4
-
Kris Lees
Blake Shinn
Days L/R: 21
6th (4)
Pennino (AUS)
D N Dunk, Ms S J Buckley & B D Lloyd
½ l
3
8 - 7
-
t
Darryl Hansen
Matthew McGillivray
Days L/R: 21
7th (13)
Prue's Angel (AUS)
Ms J Gollan, Mrs G A B McAlpine Et Al
1¼ l
5
8 - 7
-
t
Tony Gollan
Glen Boss
Days L/R: 14
8th (1)
Manaya (AUS)
C Tognolini, M Costa Et Al
hd
5
8 - 8
-
bl
Michael Costa
Jag Guthmann-Chester
Days L/R: 749
9th (8) Jockey's silk
Foxy Housewife (AUS)
B K Racing & Breeding Pty Ltd
shd
5
8 - 7
-
t
David Vandyke
Ryan Wiggins
Days L/R: 364
10th (10) Jockey's silk
Of The Day (AUS)
Peachester Lodge
½ l
5
8 - 7
-
bl
Tony Gollan
Brad Stewart
Days L/R: 14
11th (6)
Pedrena (AUS)
M G Price, S Tsalikidis Et Al
1 l
5
9 - 1
-
t
Mick Price & Michael Kent Jnr
Dale Smith
Days L/R: 14
12th (14) Jockey's silk
So Far Sokool (NZ)
Aquis Farm
1½ l
4
8 - 7
-
Kacy Fogden
Robbie Fradd
Days L/R: 203
13th (2)
Indecision (NZ)
S L Malcolm, Mrs C N & Ms J Taylor Et Al
1¾ l
5
8 - 10
-
bl
Tony Pike
James Orman
Days L/R: 28
14th (9)
Alaskan Sun (AUS)
Herodicus Racing 3
1½ l
5
8 - 7
-
bl
Henry Dwyer
Corey Bayliss
Days L/R: 66
15th (3)
Splitter (AUS)
D P Azzopardi, Ms S D Puddy Et Al
¾ l
4
8 - 7
-
bl,t
Tony Gollan
Jim Byrne
Days L/R: 14
16th (7) Jockey's silk
Bisou Bisou (AUS)
Mrs D M & Dr J A Bowbyes
4¾ l
7
8 - 7
-
Nigel Tiley
Mark Du Plessis
Days L/R: 14
NR (17)
Ready Set Boom (AUS)
Mrs M J Butterworth, A W Brooks Et Al
3
8 - 7
-
cp
Paul Butterworth
Non-runner
NR (7)
Egyptian Bullet (AUS)
Redgum 2016 & C H Clayton
4
8 - 7
-
bl
John McArdle
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 21
NR (16)
Snow Valley (AUS)
Mrs K L Dunn, P L Mills Et Al
3
8 - 7
-
Matthew John Dunn
Non-runner

More results from Saturday, 15 June, 2019

Saturday, 15 June 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Arlington Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Jose E Lopez (8 - 8)
17:15 Maiden Special Weight (Maiden) (3yo+) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 110y (Fast) 3yo+ Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Teruhiko Chida
Yuga Kawada (8 - 9)
13:20 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Mamoru Ishibashi
Hideaki Miyuki (8 - 9)
15:00 Shodoshima Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
10th Kenji Nonaka
Yoshitsugu Okada (8 - 7)
16:15 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo+
Ipswich (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Michael Cahill (8 - 7)
15:57 City Of Ipswich Eye Liner Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 13)
12:59 Avcon Projects 2YO Maiden Handicap (Turf)
5f (Good To Soft) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (9 - 7)
13:34 Peoplecare Health Cover Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Accoutrements (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 11)
14:09 Better Floors + Blinds Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Parveen (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Mitchell Bell (9 - 0)
15:29 Warren Saunders Insurance Brokers Maiden Plate (2yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Spriggs (8 - 8)
15:29 Warren Saunders Insurance Brokers Maiden Plate (2yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Sheldon Russell (9 - 0)
15:40 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+ Allowance
Laurel Park (USA)
Godolphin Racing LLC
BD Michael Stidham
Sheldon Russell (8 - 8)
16:10 Starter Allowance (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Limerick (IRE)
Godolphin
1st
trophy
J S Bolger
Kevin Manning (9 - 5)
16:00 limerickraces.ie Maiden
1m 3f 110y (Yielding) 3yo Mdn
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Augustin Madamet (7 - 12)
14:52 Prix Prudent (Conditions) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 10)
14:52 Prix Prudent (Conditions) (4yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
16:07 Prix Carvin (Conditions) (4yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Maisons-Laffitte (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Pierre-Charles Boudot (9 - 6)
16:07 Prix Carvin (Conditions) (4yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 4yo+ Conditions
Rosehill (AUS)
Fragonard (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
James Innes Jnr (8 - 4)
12:40 Events By ATC Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Christian Reith (8 - 7)
13:15 #TheRaces Handicap (3-4yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3-4yo
Rosehill (AUS)
Almanzora (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Sam Clipperton (9 - 0)
15:45 Rosehill Bowling Club Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Glyn Schofield (8 - 11)
15:45 Rosehill Bowling Club Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
James Innes Jnr (8 - 6)
15:45 Rosehill Bowling Club Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Tarbes (FR)
City Of Love (GB)
Godolphin SNC
4th H-A Pantall
Julien Guillochon (8 - 13)
12:00 Prix Abrial (Maiden) (3yo) (Turf)
7f 110y (Very Soft) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Animato (JPN)
Godolphin
5th Yoichi Kuroiwa
Yutaro Nonaka (8 - 7)
11:10 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
7f (Sloppy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Toru Kurita
Hironobu Tanabe (8 - 9)
15:45 June Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
York (GB)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 5)
16:05 Reg Griffin Appreciation EBFstallions.com Maiden Stakes (Plus 10 Race)
6f (Good To Soft) 2yo Mdn