Result
Friday, 17 May, 2019
18:30
Cranbourne (AUS)

De Bortoli Wines 2YO Fillies Maiden Plate (Turf)

5f (Good) 2yo Mdn
Total prize money 35,000 AUD
1st 19,250 AUD 2nd 6,300 AUD 3rd 3,150 AUD 4th 1,750 AUD 5th 1,050 AUD 6th 700 AUD 7th 700 AUD 8th 700 AUD 9th 700 AUD 10th 700 AUD
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7) Jockey's silk
Godolphin
2
9 - 0
-
James Cummings
Dwayne Dunn
2nd (2) Jockey's silk
Seatonic (AUS)
Halo Racing Services Pty Ltd, Mrs J M McKenna Et Al
ns
2
9 - 0
-
t
Ciaron Maher & David Eustace
Jye McNeil
Days L/R: 104
3rd (3)
Commando Miss (AUS)
S J O'Rouke, P Morrice Et Al
¾ l
2
9 - 0
-
Shea Eden
Nikita Beriman
4th (5)
La Zola (AUS)
Ms C M Alderson
4½ l
2
9 - 0
-
Cindy Alderson
Jamie Mott
5th (8)
Emconi Star (AUS)
C A Gordon
¾ l
2
9 - 0
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Michael Walker
Days L/R: 48
6th (1)
Modear (AUS)
A M Rolleston
2½ l
2
9 - 0
-
Patrick Payne
Tahlia Hope
7th (6) Jockey's silk
Sell The Sizzle (AUS)
Pinecliff Racing Syndicate
¾ l
2
9 - 0
-
bl
Tony McEvoy
Luke Currie
8th (9)
Fire Thunder (AUS)
M A Milano
shd
2
9 - 0
-
Anthony Freedman
Michael Dee
9th (4)
Great Excitement (AUS)
F Salanitri, Mrs P L Salanitri Et Al
3¼ l
2
9 - 0
-
John Salanitri
Jacob Rule
NR (5) Jockey's silk
Parmie (AUS)
Hesket Bloodstock
3
9 - 0
-
t
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Damien Thornton
Non-runner
Days L/R: 13
NR (12)
Summer Flower (AUS)
Dr E Hargrave & A G Sawden
2
8 - 4
-
Andrew Sawden
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 11
NR (11)
Touch Of Paradise (AUS)
Miss S R Price, J J Clarke Et Al
2
9 - 0
-
Mick Price
Michael Dee
Non-runner
Days L/R: 153
NR (13)
Bank On It (AUS)
T J Liston & G J Johnson
2
9 - 0
-
Phillip Stokes
Kayla Crowther
Non-runner
NR (4) Jockey's silk
Terrifying (AUS)
Ramsey Pastoral Pty Ltd
2
9 - 0
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Daniel Stackhouse
Non-runner
Days L/R: 154

More results from Friday, 17 May, 2019

Friday, 17 May 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
10th Kiaran McLaughlin
Junior Alvarado (8 - 6)
13:30 Maiden Claiming Race (Maiden) (3yo+) (Main Turf) (Turf)
1m (Good) 3yo+ Mdn
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 3)
14:24 Prix du Chemin des Chataigniers (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Augustin Madamet (8 - 1)
16:40 Prix des Veneurs (Conditions) (3yo) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Augustin Madamet (7 - 12)
17:49 Prix de Luzarches (Conditions) (4yo) (Turf)
1m 2f 110y (Good To Soft) 4yo
Newbury (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Adam Kirby (9 - 5)
16:25 Rossdales Lambourn Veterinary Surgeons British EBF Maiden Stakes (Plus 10 Race)
1m 2f (Good) 3yo Mdn
Newbury (GB)
Najib (IRE)
Godolphin
10th Saeed bin Suroor
Gabriele Malune (8 - 13)
16:25 Rossdales Lambourn Veterinary Surgeons British EBF Maiden Stakes (Plus 10 Race)
1m 2f (Good) 3yo Mdn
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 2)
16:15 Planche Property Investment & Rentals Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Meqdam (IRE)
Godolphin
4th Saeed bin Suroor
Josephine Gordon (9 - 2)
16:15 Planche Property Investment & Rentals Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB) 5th Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 2)
16:15 Planche Property Investment & Rentals Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Laieth (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 5)
16:45 Federation Of Bloodstock Agents Handicap
1m (Good To Firm) 4yo+ rated 0-90
Penn National (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Tyler Conner (8 - 5)
20:21 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Allowance
York (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 1)
15:00 Matchbook Yorkshire Cup Stakes (Group 2) (British Champions Series)
1m 5f 188y (Good To Firm) 4yo+
York (GB) 2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
15:35 Matchbook "Best Value" Exchange Handicap
1m 2f 56y (Good To Firm) 4yo+ rated 0-100