Result
Monday, 10 June, 2019
20:15
Windsor (GB)

Cappagh Girls Gallop Novice Stakes

1m 2f (Soft) 3yo+
Total prize money 5,800 GBP
1st 3,752 GBP 2nd 1,117 GBP 3rd 558 GBP 4th 279 GBP
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Qarasu (IRE)
H H Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Thani
3
8 - 8
-
Roger Charlton
Jason Watson
Days L/R: 31
2nd (13) Jockey's silk
Godolphin
4½ l
3
8 - 8
-
Saeed bin Suroor
David Egan
Days L/R: 54
3rd (8) Jockey's silk
Paths Of Glory (GB)
China Horse Club International Limited
1¼ l
4
9 - 7
-
t
Hugo Palmer
Jack Mitchell
4th (14) Jockey's silk
Lord Halifax (IRE)
Never So Bold - Aquino
½ l
3
8 - 8
-
Charlie Fellowes
Edward Greatrex
Days L/R: 28
5th (3) Jockey's silk
Unplugged (IRE)
Mr & Mrs R M Gorell
hd
3
8 - 8
-
Andrew Balding
Rob Hornby
Days L/R: 18
6th (4) Jockey's silk
Ekayburg (FR)
W Frewen
8 l
5
9 - 1
-
t
David Pipe
Finley Marsh
Days L/R: 11
7th (12) Jockey's silk
Strindberg (GB)
M P N Tregoning
¾ l
3
8 - 8
-
Marcus Tregoning
George Wood
Days L/R: 243
8th (7) Jockey's silk
Hazm (IRE)
Paul Syson
¾ l
4
9 - 7
-
Tim Vaughan
P J McDonald
Days L/R: (66J)
9th (10) Jockey's silk
Bird To Love (GB)
The Mark Usher Racing Club
5 l
5
8 - 2
-
Mark Usher
Ellie MacKenzie
Days L/R: 922
10th (11) Jockey's silk
Native Silver (GB)
Pamela Aitken & Julia Rayment
shd
3
9 - 1
-
Robert Eddery
David Probert
Days L/R: 42
11th (2) Jockey's silk
Marmarr (GB)
Sheikh Ahmed Al Maktoum
1½ l
3
8 - 3
-
William Haggas
Liam Jones
Days L/R: 5
12th (9) Jockey's silk
Society Sweetheart (IRE)
Eventmasters Racing & J S Moore
9 l
3
8 - 3
-
J S Moore
Josephine Gordon
Days L/R: 41
NR (1) Jockey's silk
Desert Son (GB)
Sir Evelyn De Rothschild
4
9 - 7
-
Sir Michael Stoute
Louis Steward
Non-runner
Days L/R: 6
NR (6) Jockey's silk
Just A Minute (GB)
Ray Bailey
4
9 - 2
-
Jonathan Portman
Charles Bishop
Non-runner
Days L/R: 38

More results from Monday, 10 June, 2019

Monday, 10 June 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Kensington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 11)
12:50 Winter Racing Handicap (2yo) (Turf)
7f 75y (Good To Soft) 2yo
Kensington (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jenny Duggan (8 - 13)
15:10 RacingNSW Rising Star Series Final (Handicap) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Kensington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Tommy Berry (9 - 8)
16:20 Australian Turf Club Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Leicester (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 3)
16:30 British Stallion Studs EBF Maiden Stakes
1m 53y (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Leicester (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Gabriele Malune (8 - 11)
16:30 British Stallion Studs EBF Maiden Stakes
1m 53y (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:50 Prix de Trevise (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo Mdn
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 13)
16:25 Prix Volterra (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Longchamp (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:00 La Coupe (Group 3) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+
Longchamp (FR)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
17:00 La Coupe (Group 3) (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+
Mornington (AUS) 5th James Cummings
Craig A Williams (9 - 1)
11:50 Mornington Nissan Handicap (2yo) (Turf)
5f (Heavy) 2yo