Result
Saturday, 27 April, 2019
18:15
Doncaster (GB)

Morley Glass & Glazing Maiden Stakes

7f 6y (Good) 3yo+ Mdn
Total prize money 8,550 GBP
1st 5,531 GBP 2nd 1,646 GBP 3rd 823 GBP 4th 411 GBP
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (12) Jockey's silk
Godolphin
4
10 - 0
-
Saeed bin Suroor
Adam Kirby
Days L/R: 205
2nd (16) Jockey's silk
Lyndon B (IRE)
W J and T C O Gredley
2¼ l
3
9 - 1
-
George Scott
Harry Bentley
Days L/R: 183
3rd (8) Jockey's silk
Alkaraama (USA)
Hamdan Al Maktoum
1½ l
3
9 - 1
-
Sir Michael Stoute
David Probert
4th (7) Jockey's silk
Jabalaly (IRE)
Hamdan Al Maktoum
1 l
3
9 - 1
-
Ed Dunlop
Robert Havlin
Days L/R: 295
5th (3) Jockey's silk
Destination (GB)
Cheveley Park Stud
1½ l
3
9 - 1
-
William Haggas
James Doyle
6th (9) Jockey's silk
Stormbomber (CAN)
P K Siu
3¾ l
3
9 - 1
-
Ed Walker
Liam Keniry
Days L/R: 162
7th (14) Jockey's silk
Chatham House (GB)
Denford Stud
nk
3
9 - 1
81
Richard Hannon
Sean Levey
Days L/R: 28
8th (17) Jockey's silk
Secretarial (IRE)
Clipper Logistics
2¾ l
3
8 - 10
-
Tim Easterby
Silvestre de Sousa
9th (6) Jockey's silk
Gylo (IRE)
Gallop Racing
shd
3
9 - 1
-
David O'Meara
Robbie Downey
Days L/R: 16
10th (13) Jockey's silk
Brutalab (GB)
Ontoawinner 10
1¾ l
3
9 - 1
-
Tim Easterby
Jack Garritty
11th (4) Jockey's silk
Menina Atrevida (GB)
Stuart Dobb & Kate Dobb
2¼ l
3
8 - 10
-
Ivan Furtado
Jason Hart
Days L/R: 27
12th (1) Jockey's silk
Royal Sands (FR)
The Cool Silk Partnership
2 l
3
9 - 1
-
James Given
Barry McHugh
Days L/R: 19
13th (10) Jockey's silk
Khaan (GB)
I R Hatton
2¾ l
4
10 - 0
-
Michael Appleby
Luke Morris
Days L/R: 166
14th (5) Jockey's silk
Harry's Ridge (IRE)
Con Harrington
½ l
4
10 - 0
-
Eric Alston
Tom Eaves
15th (15) Jockey's silk
Bagatino (GB)
Mrs Sarah Bryan
½ l
3
9 - 1
-
Declan Carroll
Kevin Stott
Days L/R: 200
16th (11) Jockey's silk
Doncaster Star (GB)
Miss Bev Griffiths
2 l
4
9 - 3
-
Ivan Furtado
Jane Elliott
NR (2) Jockey's silk
Brandy Spirit (GB)
Alan Zheng
3
9 - 1
-
Michael Easterby
Nathan Evans
Non-runner
Days L/R: 165

More results from Saturday, 27 April, 2019

Saturday, 27 April 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Ligulate (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Brad Rawiller (9 - 2)
13:50 Spendthrift Australia VOBIS 3YO Sires (Conditions) (Turf)
1m (Good) 3yo
Doncaster (GB)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
Kevin Stott (9 - 5)
17:45 Sky Sports Racing Virgin 535 EBF Maiden Stakes
5f 3y (Good) 2yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
11th Thomas Albertrani
Edgar S Prado (8 - 12)
18:04 Powder Break Stakes (Conditions) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Harmattan (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Glyn Schofield (9 - 5)
12:25 Ascend Sales Trophies Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jason Collett (8 - 8)
13:00 TAB Clarendon Stakes (Handicap) (2yo) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (8 - 11)
13:35 Killahy Equine Hawkesbury Crown (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
13:35 Killahy Equine Hawkesbury Crown (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Epidemic (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Glyn Schofield (8 - 7)
14:50 XXXX Gold Hawkesbury Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 5)
14:50 XXXX Gold Hawkesbury Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Sam Clipperton (8 - 10)
14:50 XXXX Gold Hawkesbury Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Timothy Clark (9 - 2)
15:30 Blacktown Workers Club Group Hawkesbury Guineas (Group 3) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Sam Clipperton (9 - 1)
16:50 Blakes Marine Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
16:50 Blakes Marine Benchmark 78 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+
Haydock (GB)
Snow Storm (IRE)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 6)
14:40 Betway Handicap
1m 37y (Soft) 3yo rated 0-75
Haydock (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 0)
15:15 Betway British EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10 Race) (Div I)
1m 37y (Soft) 3yo
Leicester (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
15:25 Ashby Magna Handicap
1m 3f 179y (Good To Firm) 3yo rated 0-90
Leicester (GB)
Just You Wait (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
17:00 Lutterworth Novice Stakes
1m 2f (Good To Firm) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Gorgons (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
13:19 Varley Group Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Blake Spriggs (8 - 13)
13:19 Varley Group Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Spriggs (9 - 4)
13:54 Shedboss Hunter Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Blake Spriggs (8 - 10)
14:34 Radford Shopfitters Maiden Handicap (2yo) (Turf)
4f 110y (Good) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Devachan (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
14:34 Radford Shopfitters Maiden Handicap (2yo) (Turf)
4f 110y (Good) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Vedic (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Mitchell Bell (8 - 10)
14:34 Radford Shopfitters Maiden Handicap (2yo) (Turf)
4f 110y (Good) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Takaki Iwato
Keita Tosaki (8 - 11)
11:45 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Yukihiro Kato
Mirco Demuro (9 - 0)
16:25 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+ Allowance