Result
Saturday, 17 November, 2018
15:55
Fukushima (JPN)

Takayuonsen Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)

1m 2f (Firm) 3yo+ Allowance
Total prize money 20,709,999 JPY
1st 11,032,000 JPY 2nd 4,352,000 JPY 3rd 2,675,999 JPY 4th 1,600,000 JPY 5th 1,050,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (15) Jockey's silk
Total Soccer (JPN)
Takashi Watanabe
4
9 - 0
-
Masanori Ito
Yoshitomi Shibata
Days L/R: 77
2nd (14)
Jako Maru (JPN)
Yoshitsugu Harema
1½ l
4
9 - 0
-
Mikio Matsunaga
Takeshi Yokoyama
Days L/R: 76
3rd (10)
Soil To The Soul (JPN)
Green Sword
¾ l
3
8 - 9
-
Keiji Takaichi
Hatsuya Kowata
Days L/R: 406
4th (3) Jockey's silk
Mikki Bird (JPN)
Mizuki Noda
¾ l
3
8 - 9
-
Tomohito Ozeki
Akihide Tsumura
5th (16)
King Forte (JPN)
Nobuyuki Hiraguchi
1¾ l
3
8 - 9
-
Tadashi Kayo
Hayato Yoshida
Days L/R: 42
6th (7) Jockey's silk
Win Slava (JPN)
Win Co Ltd
1½ l
3
8 - 9
-
Hiroyuki Uehara
Hiroto Mayuzumi
Days L/R: 146
7th (2) Jockey's silk
Derma Ogin (JPN)
Hiroyuki Asanuma
ns
5
8 - 9
-
Hidetaka Otonashi
Katsuma Sameshima
Days L/R: 153
8th (1) Jockey's silk
Landschaft (JPN)
K Thoroughbred Club Ruffian
1¼ l
4
8 - 9
-
Yoshikatsu Sato
Yuji Tannai
9th (5) Jockey's silk
Vent Vert City (JPN)
Yushun Horse
nk
4
9 - 0
-
Masakazu Ikegami
Yuichi Shibayama
Days L/R: 181
10th (8)
Valiente (JPN)
Hiroshi Hatasa
hd
3
8 - 9
-
Hiroshi Kawachi
Kazuki Kikuzawa
Days L/R: 28
11th (6)
Strong Refil (JPN)
A Muraki
½ l
4
9 - 0
-
Noriyuki Hori
Genki Maruyama
Days L/R: 181
12th (4) Jockey's silk
Ice Cold (JPN)
Godolphin
1¼ l
5
8 - 9
-
Takahisa Tezuka
Kiwamu Ogino
Days L/R: 104
13th (13) Jockey's silk
Lord Golazo (JPN)
Lord Horse Club
1¼ l
3
8 - 9
-
Kenichi Fujioka
Nanako Fujita
Days L/R: 34
14th (12)
Hidden Parameter (JPN)
Hiroyuki Sonobe
¾ l
4
9 - 0
-
Yoshitada Munakata
Kyosuke Maruta
15th (11)
Watashio Matteru (JPN)
Y Odagiri
½ l
3
8 - 5
-
Masao Kasuya
Masayoshi Ebina
Days L/R: 104
16th (9) Jockey's silk
Rock The Boat (JPN)
Sunday Racing Co Ltd
1¾ l
3
8 - 5
-
Tomokazu Takano
Kenji Kawamata
Days L/R: 154

More results from Saturday, 17 November, 2018

Saturday, 17 November 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Kiaran McLaughlin
Rajiv Maragh (8 - 9)
15:17 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Aqueduct (USA)
Exulting (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Kiaran McLaughlin
Rajiv Maragh (8 - 12)
15:47 Red Smith Stakes (Grade 3) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo+
Del Mar (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Bob Baffert
Joseph Talamo (8 - 8)
12:30 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 2yo Mdn
Fukushima (JPN)
Apt (JPN)
Godolphin
5th Mizuki Takayanagi
Genki Maruyama (8 - 9)
13:00 Allowance Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Firm) 3yo+ Allowance
Fukushima (JPN)
Ronroneo (JPN)
Godolphin
15th Kenichi Fujioka
Akihide Tsumura (8 - 11)
14:10 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+ Allowance
Gulfstream Park West (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Michael Stidham
Antonio A Gallardo (8 - 8)
15:36 Maiden Special Weight (Maiden) (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Blake Spriggs (9 - 7)
13:39 Lawrence Hargrave Private Hospital Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Soft) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Sparks (AUS)
Godolphin
RTR James Cummings
Blake Spriggs (9 - 2)
14:14 Figtree Private Hospital 3yo Maiden Handicap (Turf)
5f (Soft) 3yo
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Bobby El-Issa (8 - 7)
14:14 Figtree Private Hospital 3yo Maiden Handicap (Turf)
5f (Soft) 3yo
Kyoto (JPN)
Fons (JPN)
Godolphin
16th Koshiro Take
Kenichi Ikezoe (9 - 0)
13:20 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Lingfield (AW) (GB)
Winter Sky (IRE)
Godolphin
6th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (8 - 11)
12:25 Ladbrokes Home Of The Odds Boost / EBF Novice Stakes (Div I)
1m 1y (Standard) 2yo
Lingfield (AW) (GB) 6th John Gosden
Robert Havlin (9 - 2)
14:45 Betway Churchill Stakes (Listed Race) (Fast Track Qualifier)
1m 2f (Standard) 3yo+
Lyon Parilly (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 3)
14:50 Prix du Grand Camp (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Very Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Joshua Parr (9 - 1)
12:45 2019 Membership Sprint (Handicap) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
12:45 2019 Membership Sprint (Handicap) (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Drochaid (GB)
Godolphin
NR James Cummings
Jason Collett (8 - 10)
15:45 Tab.com.au Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Rachel King (8 - 3)
15:45 Tab.com.au Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Brenton Avdulla (8 - 9)
16:20 Rosehill Bowling Club Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 5)
16:20 Rosehill Bowling Club Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Tye Angland (9 - 5)
16:20 Rosehill Bowling Club Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Deft (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 1)
17:00 Australian Turf Club Sprint (Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Schubert (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Joshua Parr (9 - 6)
17:40 #THERACES Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Craig A Williams (9 - 2)
14:10 Mypunter.com Eclipse Stakes (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 7)
17:20 Clanbrooke Racing Doveton Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Tokyo (JPN) 16th Yoshiyasu Takahashi
William Buick (8 - 9)
10:20 Maiden Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Takayuki Yasuda
Joao Moreira (8 - 9)
11:20 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Keiji Yoshimura
William Buick (9 - 0)
16:05 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Firm) 3yo+ Allowance
Wolverhampton (AW) (GB)
Magic Illusion (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 2)
18:45 Ladbrokes, Home Of The Odds Boost EBF Novice Stakes (Div II)
1m 1f 104y (Standard) 2yo
Wolverhampton (AW) (GB)
Swift Rose (IRE)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Hayley Turner (9 - 0)
19:15 Ladbrokes, Bet £5 Get £20 EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10 Race)
6f 20y (Standard) 2yo