Result
Saturday, 20 October, 2018
17:15
Caulfield (AUS)

Schweppes Tristarc Stakes (Group 2) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)

7f (Good To Soft) 4yo+
Total prize money 200,000 AUD
1st 121,000 AUD 2nd 36,000 AUD 3rd 18,000 AUD 4th 9,000 AUD 5th 5,000 AUD 6th 4,000 AUD 7th 4,000 AUD 8th 4,000 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (11) Jockey's silk
Shumookh (AUS)
Emirates Park
4
9 - 1
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Timothy Clark
Days L/R: 14
2nd (6) Jockey's silk
Invincibella (AUS)
F A Kennedy, Mrs B L Kennedy Et Al
1¾ l
5
9 - 1
-
t
Chris Waller
Hugh Bowman
Days L/R: 14
3rd (2) Jockey's silk
Aloisia (NZ)
OTI Racing, J & Mrs J Spence Et Al
½ l
4
9 - 3
-
Ciaron Maher & David Eustace
Michael Walker
Days L/R: 14
4th (8) Jockey's silk
Invincible Gem (AUS)
C A Hill & P R Tonkin
¾ l
5
9 - 1
-
bl
Kris Lees
James McDonald
Days L/R: 21
5th (7) Jockey's silk
Miss Siska (AUS)
Ms K M Davenport, T J Davenport Et Al
nk
5
8 - 9
-
Tony McEvoy
Jordan Childs
Days L/R: 154
6th (10) Jockey's silk
Fuhryk (AUS)
M B Christian, Miss S M Miller Et Al
shd
5
8 - 10
-
cp
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Craig A Williams
Days L/R: 7
7th (9) Jockey's silk
Bella Martini (AUS)
Dorrington Farm
shd
4
9 - 1
-
cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Dwayne Dunn
Days L/R: 14
8th (12) Jockey's silk
Booker (AUS)
B M Griffiths, Mrs M M Griffiths Et Al
2 l
4
9 - 1
-
bl,t
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Damian Lane
Days L/R: 7
9th (4)
Lady Cromac (AUS)
Ms D Gifford & Ms I Dogne
½ l
5
8 - 9
-
t
Kevin Corstens
Ben E Thompson
Days L/R: 45
10th (3)
Prompt Response (AUS)
R K Hamer & Emmanuel Bloodstock Pty Ltd
shd
6
9 - 3
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Damien Oliver
Days L/R: 28
11th (5) Jockey's silk
Ellicazoom (AUS)
Kitchwin Hills Racing Syndicate
½ l
5
8 - 13
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Regan Bayliss
Days L/R: 28
12th (1)
Freehearted (AUS)
Ms A M Franklin-Browne
shd
5
8 - 9
-
Darren Weir
Ben Allen
Days L/R: 7
NR (14) Jockey's silk
Godolphin
4
8 - 10
-
bl
James Cummings
Kerrin McEvoy
Non-runner
Days L/R: 14
NR (12) Jockey's silk
Bring Me Roses (AUS)
Clairden Racing
4
9 - 1
-
bl
Tony McEvoy
Luke Currie
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 20 October, 2018

Saturday, 20 October 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Godolphin
2nd Clive Cox
Adam Kirby (9 - 2)
14:00 Qipco British Champions Sprint Stakes (Group 1)
6f (Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Godolphin SNC
4th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 5)
14:40 Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (Group 1)
1m 3f 211y (Soft) 3yo+
Ascot (GB)
A E Oppenheimer
8th John Gosden
Kieran O'Neill (9 - 5)
15:50 Qipco Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (Group 1)
1m 1f 212y (Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (8 - 9)
12:50 Polytrack Gothic Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
James McDonald (8 - 11)
14:00 Carlton Draught Alinghi Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Jorda (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Damian Lane (9 - 2)
14:00 Carlton Draught Alinghi Stakes (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (8 - 8)
15:50 Ladbrokes Coongy Cup (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Damian Lane (9 - 4)
15:50 Ladbrokes Coongy Cup (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo+
Caulfield (AUS) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 1)
16:40 Stella Artois Caulfield Cup (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo+
Kyoto (JPN)
Endgame (JPN)
Godolphin
10th Takayuki Yasuda
Yuji Nakai (9 - 0)
13:55 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Mitsumasa Nakauchida
Yuji Nakai (8 - 7)
15:35 Muromachi Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Leopardstown (IRE)
Godolphin
4th J S Bolger
Ronan Whelan (9 - 10)
15:40 Trigo Stakes (Listed)
1m 2f (Good To Yielding) 3yo+
Leopardstown (IRE)
Media City (IRE)
Godolphin
NR J S Bolger
Ronan Whelan (9 - 5)
16:50 Tote Maiden
1m 1f (Good To Yielding) 3yo+ Mdn
Leopardstown (IRE)
Cockalorum (IRE)
Godolphin
1st
trophy
M Halford
Ross Coakley (8 - 13)
16:50 Tote Maiden
1m 1f (Good To Yielding) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Nivalis (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jeff Penza (8 - 8)
13:21 Central Finance Management Group Maiden Plate (3yo+) (Turf)
4f 110y (Good) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Restrained (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (9 - 3)
15:06 Mayfield Ex-services Club 3YO Maiden Handicap (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jason Collett (8 - 13)
12:30 Forum Group Kirkham Plate (Maiden) (2yo) (Turf)
5f (Soft) 2yo Mdn
Randwick (AUS)
Astoria (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Joshua Parr (9 - 0)
14:50 Kogaroo Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Jason Collett (9 - 3)
14:50 Kogaroo Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Rachel King (8 - 11)
15:30 Southern Cross Group Brian Crowley Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 7)
16:10 ICD Property Nivison (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Soft) 4yo+
Randwick (AUS)
Almanzora (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jason Collett (8 - 7)
16:10 ICD Property Nivison (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Soft) 4yo+
Randwick (AUS)
Epidemic (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
16:10 ICD Property Nivison (Group 3) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Soft) 4yo+
Randwick (AUS)
Marsupial (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Joshua Parr (8 - 13)
16:55 Clubsnsw Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Beau Geste (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (8 - 8)
17:35 Jem Computer Systems Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Soft) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Tetsuya Kimura
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
15:10 Shurei Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
16:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f 110y (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Mendenhall (JPN)
Godolphin
12th Yusuke Wada
Katsuharu Tanaka (8 - 9)
16:25 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f 110y (Standard) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Mutarabby (IRE)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Dane O'Neill (9 - 9)
18:45 Keep Calm Keep Trucking With KGT Handicap
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ rated 0-95
Wolverhampton (AW) (GB)
Team Decision (IRE)
Godolphin
7th Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 3)
18:45 Keep Calm Keep Trucking With KGT Handicap
1m 4f 51y (Standard) 3yo+ rated 0-95
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Rossa Ryan (9 - 3)
19:15 Kevin's 60th Birthday Novice Stakes
1m 142y (Standard) 2yo