Result
Saturday, 19 May, 2018
15:35
Navan (IRE)

Mathews Agri Handicap

5f (Good To Firm) 3yo+
Total prize money: 29,380 EUR
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8) Jockey's silk
Blue Uluru (IRE)
N L Varney & Ms Amy Vaughan King
3
8 - 11
89
G M Lyons
Gary Carroll
Days L/R: 38
2nd (4) Jockey's silk
Oneoveryou (IRE)
Michael O'Dea
1½ l
7
9 - 5
89
t
Richard John O'Brien
Shane Foley
Days L/R: 52
3rd (1) Jockey's silk
Smash Williams (IRE)
Military Syndicate & Mrs J S Bolger
1 l
5
10 - 0
98
t
J S Bolger
Kevin Manning
Days L/R: 26
4th (11) Jockey's silk
St Brelades Bay (IRE)
Ms Fiona Carmichael
hd
6
9 - 0
84
cp
Mrs John Harrington
Colm O'Donoghue
Days L/R: 197
5th (2) Jockey's silk
Snowstar (IRE)
Godolphin
1½ l
4
9 - 10
94
W McCreery
W J Lee
Days L/R: 223
6th (5) Jockey's silk
Alfredo Arcano (IRE)
Martin McHale
¾ l
4
8 - 12
82
h
David Marnane
Declan McDonogh
Days L/R: 134
7th (3) Jockey's silk
Abstraction (IRE)
Miss Natalia Lupini
nk
8
8 - 7
83
Miss Natalia Lupini
Killian Leonard
Days L/R: 231
8th (10) Jockey's silk
Haqeeba (IRE)
Maurice McCavitt
1 l
5
6 - 12
74
Liam Lennon
Adam Farragher
Days L/R: 27
9th (7) Jockey's silk
Sors (IRE)
Men Of Forty Eight Syndicate
2¼ l
6
8 - 2
86
Andrew Slattery
Andrew Slattery
Days L/R: 12
10th (9) Jockey's silk
Solar Halo (USA)
Flaxman Stables Ireland Ltd
11 l
4
8 - 10
80
W McCreery
Leigh Roche
Days L/R: 309
11th (6) Jockey's silk
Mister Trader (GB)
Straight To Victory Syndicate
4¼ l
4
9 - 8
92
bl
D J Bunyan
Ronan Whelan
Days L/R: 7

More results from Saturday, 19 May, 2018

Saturday, 19 May 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Blake Shinn (9 - 2)
11:30 Abercorn Hall Of Fame Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (9 - 5)
12:05 Poitrel Hall Of Fame Handicap (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Shinn (8 - 10)
12:40 Malcolm Johnston Hall Of Fame Handicap (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (9 - 8)
13:55 Edward Deas Thomson Hall Of Fame Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
15:15 Australian Hall Of Fame Day Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Medaille (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Blaike McDougall (9 - 1)
15:55 Chris Waller Hall Of Fame Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 4yo+
Rosehill (AUS)
Dissolute (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Rachel King (9 - 1)
16:35 Colin Hayes Hall Of Fame Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Kathy O'Hara (9 - 1)
16:35 Colin Hayes Hall Of Fame Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Langoustine (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jeff Penza (9 - 2)
11:36 Clipsal Iconic Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
4f 110y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:06 Panduit 2yo Handicap (Turf)
4f 110y (Good) 2yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Stone (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jeff Penza (9 - 0)
14:46 Certech 3yo Maiden Plate (Turf)
1m 1f 55y (Good) 3yo Mdn
Flemington (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jake Noonan (9 - 3)
12:20 Karasi Hall Of Fame Trophy (Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Tarquin (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Jordan Childs (8 - 10)
14:10 Poitrel Hall Of Fame Trophy (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Toru Kurita
Hironobu Tanabe (8 - 11)
12:35 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Yukihiro Kato
Keita Tosaki (9 - 0)
14:05 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
14th Shogo Yasuda
Mirco Demuro (9 - 0)
13:55 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Turf)
7f (Firm) 4yo+
Kyoto (JPN)
Godolphin
2nd Masato Nishizono
Fuma Matsuwaka (8 - 11)
14:25 Melbourne Trophy (Allowance) (3yo) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
14:05 Betway Fairway Stakes (Listed Race)
1m 2f (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
14:40 Betway King Charles II Stakes (Listed Race)
7f (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB) 2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
15:50 Betway EBF Fillies' Novice Stakes (Plus 10 Race)
6f (Good To Firm) 2yo
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
George Wood (8 - 12)
16:25 Betway Casino Handicap
7f (Good To Firm) 4yo+ rated 0-95
Senonnes-Pouance (FR)
First Priority (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 11)
14:30 Prix Trioplast France (Prix de la Belle Transteverine) (Conditions) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f 110y (Good To Soft) 4yo+
Doomben (AUS)
Moher (AUS)
Godolphin
13th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 11)
15:00 Flight Centre BRC Sprint (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newbury (GB) 4th Charles Hills
Jamie Spencer (9 - 0)
15:40 Al Shaqab Lockinge Stakes (Group 1) (British Champions Series)
1m (Good To Firm) 4yo+
Newbury (GB) 6th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 4)
17:25 Toronado Handicap
1m (Good To Firm) 4yo+ rated 0-105
Niigata (JPN)
Godolphin
8th Takahisa Tezuka
Junji Shimada (8 - 9)
16:00 Arakawakyo Tokubetsu (Allowance) (4yo+) (Turf)
1m 4f (Yielding) 4yo+
Navan (IRE) 4th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 3)
16:10 Irish Stallion Farms EBF Yeats Stakes (Listed Race)
1m 5f (Good To Firm) 3yo
Navan (IRE)
Chilterns (IRE)
Godolphin
11th John M Oxx
N G McCullagh (9 - 5)
17:20 navanadventuresports.ie And Multiactivity Pack Maiden
1m 2f (Good To Firm) 3yo Mdn
Morphettville (AUS)
Godolphin
17th James Cummings
Regan Bayliss (8 - 10)
16:26 Darley Goodwood (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+
Thirsk (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 9)
17:40 Watch Racing UK On Sky 426 Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 4f 8y (Good To Firm) 3yo
Doncaster (GB)
Extra Mile (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Kevin Stott (9 - 7)
18:50 Chase Medical EBF Breeders' Series Fillies' Handicap
1m 2f 43y (Good To Firm) 4yo+ rated 0-95
Doncaster (GB)
Night Castle (IRE)
Godolphin
6th Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 3)
19:20 sunbets.co.uk Handicap
7f 213y (Good To Firm) 3yo rated 0-95