Result
Tuesday, 10 April, 2018
13:05
Moruya (AUS)
Ezywear Narooma Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f 11y (Good) 2yo+ Mdn
Total prize money
19,600 AUD
1st 11,085 AUD 2nd 3,740 AUD 3rd 1,870 AUD 4th 885 AUD 5th 520 AUD 6th 300 AUD 7th 300 AUD 8th 300 AUD 9th 300 AUD 10th 300 AUD
Runners: 12
Racecard table information
Result: |
Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:
|
(draw): | Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random. |
Colours: | Colours (silk) of the owner, worn by the jockey. |
Horse: | Name of the horse and country of birth. |
Owner: | Name of the owner |
Distance: |
Distance to the next horse. Abbreviations as follows:
|
Age: | Age of the horse. |
Wgt: | Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions. |
OR: | Official rating of the horse. |
Eqpt: |
Equipment worn. Abbreviations as follows:
|
Jockey (wgt): | Name and weight of the jockey |
Trainer: | Name of the trainer |
Comments: | Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc. |
Results (draw) |
Colours | HorseOwner | Age Wgt | OR Eqpt | Trainer Jockey | Comments | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st (6) |
Our Girl Hollie (AUS)
T Lavalle, A Bertuccio Et Al
|
4
9 - 0
|
-
|
Kerry Parker
Jay Ford
|
Days L/R: 135
|
||
2nd (2) |
Olifants (AUS)
Godolphin
|
½ l
|
3
9 - 3
|
-
bl
|
James Cummings
Jeff Penza
|
Days L/R: 129
|
|
3rd (10) |
Mister McIlroy (NZ)
Grandview Lodge
|
2½ l
|
4
9 - 4
|
-
bl,t
|
Garry Neale
Bobby El-Issa
|
Days L/R: 257
|
|
4th (7) |
Yashoda (AUS)
F J Walden, Mrs E T Walden Et Al
|
shd
|
4
9 - 0
|
-
|
Frank Walden
Shaun Guymer
|
Days L/R: 129
|
|
5th (4) |
Alfstar (AUS)
W A Hudd, Ms T L Capes & Ms J Petterd
|
1¼ l
|
4
9 - 4
|
-
|
Wayne Hudd
Jess Taylor
|
||
6th (9) |
Sestina (AUS)
T J Robinson, A J Bowden Et Al
|
1 l
|
3
8 - 13
|
-
|
Terry Robinson
Scott Pollard
|
||
7th (12) |
Little Time Gem (AUS)
M Tyler
|
hd
|
4
9 - 0
|
-
|
Garry Clarke
Blaike McDougall
|
||
8th (1) |
Exceptional Rhythm (AUS)
A R Clarke & Miss P F Young
|
1 l
|
4
9 - 0
|
-
|
Aaron Clarke
Richard Bensley
|
||
9th (11) |
Gold Touch (AUS)
L J Pepper, B Pollock Et Al
|
hd
|
3
8 - 13
|
-
|
Luke Pepper
Nick Heywood
|
||
10th (8) |
Marlayter (AUS)
M B Wood & Mrs B Wood
|
1¼ l
|
4
9 - 0
|
-
|
Matthew Wood
Melinda Kinny
|
||
11th (5) |
Blue Fiasco (NZ)
Ms S A Murray-Leslie, A Goulder Et Al
|
¾ l
|
4
9 - 0
|
-
|
Sarah Murray-Leslie
Kacie Adams
|
||
12th (3) |
Norma's Joy (AUS)
D J Carberry
|
1 l
|
3
8 - 13
|
-
|
Robert & Luke Price
Winona Costin
|
||
NR (10) |
Call The Clock (AUS)
C Hensler & Mrs M J Hensler
|
4
9 - 0
|
-
cp
|
Chris Hensler
Ms Jessie Philpot
|
Non-runner |
||
NR (6) |
Capital Rush (AUS)
M J Gatty, T J Baldwin Et Al
|
4
9 - 4
|
-
bl
|
Michael Gatty
Michael Travers
|
Non-runner |
||
NR (16) |
Ragdoll (AUS)
Mrs D M Grisedale, C McMahon & S N Bloomfield
|
3
8 - 13
|
-
cp
|
Donna Grisedale
Doubtful
|
Non-runner |
||
NR (13) |
Battle Anthem (AUS)
Mrs D M Grisedale
|
3
9 - 3
|
-
|
Donna Grisedale
Jon Grisedale
|
Non-runner |