Result
Saturday, 30 September, 2017
15:45
Ripon (GB)

Ripon Cathedral City Of The Dales Handicap

6f (Soft) 3yo+ rated 0-105
1st 15,563 GBP 2nd 4,660 GBP 3rd 2,330 GBP 4th 1,165 GBP 5th 583 GBP 6th 293 GBP
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Flying Pursuit (GB)
Ontoawinner, M Hulin & Partner
4
9 - 0
96
cp
Tim Easterby
Rachel Richardson
Days L/R: 42
2nd (3)
Nameitwhatyoulike (GB)
S Chappell
½ l
8
9 - 4
94
Bryan Smart
Joe Fanning
Days L/R: 42
3rd (1)
Golden Apollo (GB)
David Scott & Partner
2 l
3
9 - 1
99
Tim Easterby
Josh Doyle
Days L/R: 49
4th (4)
Right Touch (GB)
Nicholas Wrigley & Kevin Hart
ns
7
9 - 0
90
Richard Fahey
Patrick Mathers
Days L/R: 15
5th (2)
Magical Effect (IRE)
Miss Vanessa Church
1¾ l
5
8 - 11
87
Ruth Carr
James Sullivan
Days L/R: 22
6th (14) Jockey's silk
Red Pike (IRE)
Michael Moses & Terry Moses
¾ l
6
8 - 11
93
Bryan Smart
Adam McNamara
Days L/R: 29
7th (11)
Big Time (IRE)
Big Time Partners
1¼ l
6
9 - 6
96
v
Kevin Ryan
Martin Harley
Days L/R: 63
8th (5)
Bossipop (GB)
Ambrose Turnbull
4 l
4
8 - 12
88
bl
Tim Easterby
Neil Farley
Days L/R: 14
9th (12)
Classic Seniority (GB)
Preston Madden
1 l
5
9 - 3
93
cp
Marjorie Fife
William Carson
Days L/R: 29
10th (13)
Naggers (IRE)
Taylor's Bloodstock Ltd
2¼ l
6
9 - 7
97
Paul Midgley
Luke Morris
Days L/R: 71
11th (8)
Brian The Snail (IRE)
Lordship Stud
½ l
3
9 - 6
98
Richard Fahey
Shane Gray
Days L/R: 56
12th (6)
Explain (GB)
The Beer Stalkers & Ruth Carr
¾ l
5
9 - 1
91
bl
Ruth Carr
Sam James
Days L/R: 15
13th (10)
Mobsta (IRE)
Billy Parish
3½ l
5
9 - 8
98
Mick Channon
Liam Keniry
Days L/R: 20
RTR (9)
Snap Shots (IRE)
Gap Personnel
5
9 - 2
92
cp
Tony Coyle
Duran Fentiman
Refused To Race
Days L/R: 20

More results from Saturday, 30 September, 2017

Saturday, 30 September 2017
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Kiaran McLaughlin
Joe Bravo (8 - 7)
13:38 Maiden Special Weight (2yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 2yo Mdn
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
13:30 Qatar Prix Chaudenay (Group 2) (3yo) (Turf)
1m 7f (Good To Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 8)
14:35 Qatar Prix de Royallieu (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
6th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
16:25 Qatar Prix Dollar (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Chelmsford (AW) (GB)
Steady Pace (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 5)
19:20 Bet toteexacta At betfred.com Conditions Stakes
7f (Standard) 3yo+ Conditions
Chelmsford (AW) (GB)
Richard Pankhurst (GB)
Lordship Stud
7th John Gosden
James Doyle (9 - 5)
19:20 Bet toteexacta At betfred.com Conditions Stakes
7f (Standard) 3yo+ Conditions
Kembla Grange (AUS)
Sacher Torte (AUS)
Lordship Stud
3rd James Cummings
Jeff Penza (8 - 7)
13:49 Mount Kembla Benchmark 68 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Laurel Park (USA)
Charged (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Michael Stidham
Daniel Centeno (8 - 4)
15:30 Commonwealth Oaks (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo
Lyon-La Soie (FR)
Cadencia (GB)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Nicolas Barzalona (8 - 1)
18:25 Prix le Frimeur (Maiden) (3yo) (Viscoride)
1m 4f (Standard) 3yo Mdn
Lyon-La Soie (FR)
Val De Marne (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Raphael Marchelli (8 - 9)
19:29 Prix l'Essor (Conditions) (3yo) (Viscoride)
1m 1f (Standard) 3yo Conditions
Newmarket (GB)
Very Talented (IRE)
Lordship Stud
NR Saeed bin Suroor
(8 - 13)
15:35 Betfred Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good To Soft) 3yo+
Newmarket (GB)
Carry On Deryck (GB)
Lordship Stud
8th Saeed bin Suroor
David Egan (9 - 4)
15:35 Betfred Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good To Soft) 3yo+
Newmarket (GB)
Linguistic (IRE)
Lordship Stud
18th John Gosden
James Doyle (9 - 3)
15:35 Betfred Cambridgeshire Handicap (Heritage Handicap)
1m 1f (Good To Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Osorno (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Brenton Avdulla (8 - 11)
12:20 Arrowfield Breeders' Plate (Listed Race) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Hiemal (AUS)
Lordship Stud
6th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
12:20 Arrowfield Breeders' Plate (Listed Race) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Ataraxia (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Michael Walker (8 - 5)
13:30 Schweppes Dulcify Quality (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Spectroscope (USA)
Lordship Stud
5th James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 4)
14:05 Ilve Appliances Hill Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Havana Cooler (IRE)
Lordship Stud
9th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 4)
14:05 Ilve Appliances Hill Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
James Cummings
Glyn Schofield (8 - 11)
14:40 Flight Stakes (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Moher (AUS)
Lordship Stud
11th James Cummings
Jason Collett (9 - 3)
15:20 Santos Coffee Premiere Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Grunderzeit (AUS)
Lordship Stud
5th James Cummings
Glyn Schofield (9 - 4)
17:25 Snitzel Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Santa Anita (USA)
City Plan (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Drayden Van Dyke (8 - 10)
15:59 FrontRunner Stakes (Grade 1) (2yo) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo
Suffolk Downs (USA)
Larkin (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Luis M Quinones (8 - 6)
15:03 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m (Sloppy) 3yo+ Allowance