Result
Saturday, 1 October, 2016
13:30
Randwick (AUS)

APN Outdoor Craven Plate (Group 3) (3yo+) (Turf)

1m 2f (Good) 3yo+
1st 89,100 AUD 2nd 29,700 AUD 3rd 14,850 AUD 4th 7,425 AUD
Runners: 4

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Lordship Stud
5
9 - 4
-
J O'Shea
James McDonald
Days L/R: 14
2nd (3)
Spiritjim (FR)
Sun Bloodstock Pty Ltd
4¾ l
6
9 - 4
-
Chris Waller
Hugh Bowman
Days L/R: 14
3rd (4)
Pinstripe Lane (NZ)
William Street Syndicate
2¼ l
6
9 - 4
-
bl,t
Leon & Troy Corstens
Blake Shinn
Days L/R: 14
4th (2)
Slow Pace (USA)
Australian Bloodstock, Australian Bloodstock No 2 Et Al
1 l
8
9 - 4
-
t,cp
Kris Lees
Tommy Berry
Days L/R: 15
NR (5)
Hi World (AUS)
R J Slade, Oldknow Racing Et Al
5
9 - 4
-
t
Lee & Anthony Freedman
Kerrin McEvoy
Non-runner
Days L/R: 7
NR (3)
Bring Luck (AUS)
M G Poletti & Ms A M Turner
5
9 - 4
-
Amanda Turner & Mauro Poletti
Peter Wells
Non-runner
Days L/R: 21
NR (6)
Raw Impulse (GB)
Aust Bloodstock, Power Thoroughbreds Et Al
4
9 - 4
-
Darren Weir
Craig A Williams
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 1 October, 2016

Saturday, 1 October 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Mise En Rose (USA)
Lordship Stud
NR Charlie Appleby
(8 - 12)
14:00 totepool EBF Stallions Breeding Winners October Stakes (Listed Race) (Fillies & Mares)
7f (Good To Soft) 3yo+
Ascot (GB)
Move Up (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
William Buick (8 - 13)
14:30 Gigaset Cumberland Lodge Stakes (Group 3)
1m 4f (Soft) 3yo+
Belmont Park (USA)
Penwith (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Kiaran McLaughlin
Javier Castellano (8 - 11)
17:45 Beldame Stakes (Grade 1) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo+
Caulfield (AUS)
Artesian (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Ben Melham (9 - 0)
12:00 Ridgeview Park Thoroughbred Stud Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Maternal (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Ben Melham (9 - 2)
14:20 dreamthoroughbreds.com.au Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Nozomi (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
Lee & Anthony Freedman
Beau Mertens (8 - 10)
15:00 Argyle Maintenance Handicap (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Chantilly (FR)
Mr Moonlight Magic (GB)
Lordship Stud
3rd J S Bolger
Kevin Manning (8 - 11)
17:12 Qatar Prix Daniel Wildenstein (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Mont-De-Marsan (FR)
Edwinstowe (IRE)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Sebastien Martino (9 - 3)
14:20 Prix Colonel Aublet (Handicap) (3yo) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Jemadar (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 13)
12:39 Turfcare Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Soiree (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Jeff Penza (8 - 11)
13:14 Mining Family Matters 3yo Maiden Handicap (Turf)
5f 165y (Good) 3yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Ashtoret (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 8)
14:24 Wonganella Estate Winery Maiden Plate (Maiden) (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Fragonard (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (8 - 7)
15:45 Mine Wealth + Wellbeing Benchmark 65 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Fragonard (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Doubtful (8 - 7)
17:04 Mine Wealth + Wellbeing Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Bezel (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (9 - 2)
17:04 Mine Wealth + Wellbeing Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Newmarket (GB)
Always Smile (IRE)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Andrea Atzeni (9 - 3)
16:00 Kingdom Of Bahrain Sun Chariot Stakes (British Champions Series) (Group 1) (Fillies & Mares)
1m (Good To Firm) 3yo+
Randwick (AUS)
Jorda (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
12:20 Keeneland Gimcrack Stakes (Listed Race) (2yo Fillies) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Inquiry (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Doubtful (8 - 11)
12:55 Newgate Breeders' Plate (Listed Race) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
12:55 Newgate Breeders' Plate (Listed Race) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Nemrud (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Timothy Clark (8 - 7)
14:05 TAB Dulcify Quality (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
14:40 The Star Roman Consul (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
16:00 TAB Epsom (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Allergic (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Michael Dee (8 - 2)
16:40 McGrath Estate Agents Metropolitan (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 8)
16:40 McGrath Estate Agents Metropolitan (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo+
Redcar (GB)
Archer's Arrow (USA)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 5)
14:10 racinguk.com/daypass EBF Stallions Maiden Stakes
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Redcar (GB)
Latharnach (USA)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
15:50 totescoop6 EBF Stallions Guisborough Stakes (Listed Race)
7f (Good To Firm) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Clear Water (IRE)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Edward Greatrex (8 - 9)
18:40 Ladbrokes Handicap
5f 216y (Standard) 3yo+ rated 0-95
Wolverhampton (AW) (GB)
City Chic (USA)
Lordship Stud
4th Charlie Appleby
Martin Lane (9 - 6)
19:40 Ladbrokes Fillies' Handicap
1m 141y (Standard) 3yo+ rated 0-85