Result
Saturday, 7 May, 2016
16:35
Lingfield (GB)

betfred.com Handicap

1m 2f (Good) 4yo+ rated 0-100
1st 11,972 GBP 2nd 3,583 GBP 3rd 1,792 GBP 4th 897 GBP 5th 447 GBP
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6)
Dutch Uncle (GB)
The Hon R J Arculli
4
8 - 7
84
Ed Dunlop
Silvestre de Sousa
Days L/R: 12
2nd (7)
Winter House (GB)
Lordship Stud
1 l
4
8 - 12
89
Saeed bin Suroor
James Doyle
Days L/R: 387
3rd (5)
Hail Clodius (IRE)
Middleham Park Racing LXXXIV
½ l
4
8 - 10
87
Richard Hannon
Sean Levey
Days L/R: 31
4th (4)
Zand (IRE)
Markus Graff
1¾ l
6
9 - 0
91
Mark Johnston
Franny Norton
Days L/R: 182
5th (3)
Passover (GB)
Kingsclere Racing Club
4½ l
5
9 - 4
95
h
Andrew Balding
Oisin Murphy
Days L/R: 32
6th (1)
Firestorm (GER)
The Attwater Partnership
2¾ l
5
8 - 8
85
e/c
Michael Attwater
Robert Tart
Days L/R: 17
7th (2)
Slowfoot (GER)
Jack Callaghan & The Fat Jockey Ptnrship
99.00
8
9 - 7
98
Jim Best
Timmy Murphy

More results from Saturday, 7 May, 2016

Saturday, 7 May 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (GB)
Reach High (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
William Buick (9 - 2)
13:55 totepoolliveinfo.com Novice Stakes (Plus 10 Race)
5f (Good To Firm) 2yo Nov
Ascot (GB)
Elite Army (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Saeed bin Suroor
William Buick (9 - 0)
15:05 Carey Group Buckhounds Stakes (Listed Race)
1m 4f (Good To Firm) 4yo+
Ascot (GB)
Flash Fire (IRE)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 6)
16:15 totescoop6 Victoria Cup (Heritage Handicap)
7f (Good To Firm) 4yo+
Ascot (GB)
Hold Tight (GB)
Lordship Stud
26th Saeed bin Suroor
William Buick (8 - 12)
16:15 totescoop6 Victoria Cup (Heritage Handicap)
7f (Good To Firm) 4yo+
Belmont Park (USA)
Robillard (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Kiaran McLaughlin
Kendrick Carmouche (8 - 5)
18:59 Sheepshead Bay Stakes (Grade 2) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 3f (Yielding) 4yo+
Flemington (AUS)
Nozomi (AUS)
Lordship Stud
6th Lee & Anthony Freedman
Daniel Stackhouse (8 - 8)
14:25 TAB/ATA Celebrates Women Trainers Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Spiral (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Ben Melham (8 - 11)
15:05 National Jockeys Trust Handicap (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Gold Coast (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (9 - 0)
13:00 Jaguar XJ Ken Russell Memorial Classic QTIS Two-Years-Old Plate (Group 3) (Turf)
6f (Good) 2yo
Gold Coast (AUS)
Circular (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
James McDonald (8 - 13)
13:40 All-New Jaguar XE Gold Coast Bracelet QTIS 3-Y-O Fillies Plate (Listed Race) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Gold Coast (AUS)
Montignac (AUS)
Lordship Stud
12th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 13)
13:40 All-New Jaguar XE Gold Coast Bracelet QTIS 3-Y-O Fillies Plate (Listed Race) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Gold Coast (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
James McDonald (9 - 4)
15:40 All-New Jaguar F-Pace A.D. Hollindale Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Gold Coast (AUS)
Old North (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Timothy Clark (8 - 13)
15:40 All-New Jaguar F-Pace A.D. Hollindale Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Gold Coast (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Damian Browne (9 - 4)
15:40 All-New Jaguar F-Pace A.D. Hollindale Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Haydock (GB)
Baccarat (IRE)
Lordship Stud
2nd Charlie Appleby
Phillip Makin (9 - 4)
15:55 Pertemps Network Conditions Stakes
6f (Good) 3yo+ Conditions
Lingfield (GB)
Winning Story (GB)
Lordship Stud
5th Saeed bin Suroor
James Doyle (9 - 0)
16:00 Betfred Derby Trial Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 3f 106y (Good) 3yo
Lingfield (GB)
Sword Exceed (GER)
Lordship Stud
5th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
17:05 Betfred TV Scoop6/British Stallion Studs EBF Novice Stakes (Plus 10 Race)
5f (Good) 2yo Nov
Lingfield (AW) (GB)
Bow And Arrow (GB)
Lordship Stud
7th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
14:20 Betfred "Racing's Biggest Supporter" Handicap
1m 1y (Standard) 4yo+ rated 0-95
Lingfield (AW) (GB)
Quality Time (IRE)
Lordship Stud
4th Saeed bin Suroor
Martin Lane (8 - 6)
14:50 Betfred "Be Part Of The Action" Chartwell Fillies' Stakes (Group 3) (Fillies & Mares)
7f 1y (Standard) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Rah Rah (GB)
Lordship Stud
9th Mark Johnston
Franny Norton (8 - 6)
14:50 Betfred "Be Part Of The Action" Chartwell Fillies' Stakes (Group 3) (Fillies & Mares)
7f 1y (Standard) 3yo+
Morphettville (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Craig A Williams (9 - 1)
15:10 UBET Stakes (Registered As Euclase Stakes) (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Morphettville (AUS)
Artesian (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Jamie Kah (8 - 11)
15:50 Schweppes Oaks (Registered As Australasian Oaks) (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Morphettville (AUS)
Asinara (AUS)
Lordship Stud
11th J O'Shea
Glen Boss (8 - 11)
15:50 Schweppes Oaks (Registered As Australasian Oaks) (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Retaliation (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Grant Buckley (9 - 2)
12:04 Bottlemart 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f 165y (Good) 2yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Cottage (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Jeff Penza (9 - 0)
13:54 XXXX Gold Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Hanika (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Jeff Penza (9 - 0)
14:34 Senpos Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Rosehill (AUS)
Lean Ambassador (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Adam Hyeronimus (8 - 13)
11:40 tab.com.au Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Grunderzeit (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Sam Clipperton (9 - 4)
12:15 TAB Rewards Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Seltzer (AUS)
Lordship Stud
8th J O'Shea
Mitchell Bell (8 - 7)
13:25 More Than Ready Handicap (3yo) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Reincarnate (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Andrew Adkins (8 - 2)
14:05 McGrath Estate Agents Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Sampeah (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Mitchell Bell (9 - 4)
14:05 McGrath Estate Agents Handicap (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Rosehill (AUS)
Havana Cooler (IRE)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 4)
15:25 Lord Mayors Cup (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Moher (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
Andrew Adkins (8 - 4)
16:45 Hyland Race Colours Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+