Result
Saturday, 11 September, 2021
15:35
Doncaster (GB)

Cazoo St Leger Stakes (Group 1) (British Champions Series) (No Geldings)

1m 6f 115y (Good To Soft) 3yo
Total prize money 743,000 GBP
1st 421,355 GBP 2nd 159,745 GBP 3rd 79,947 GBP 4th 39,825 GBP 5th 19,987 GBP 6th 10,031 GBP
Runners: 10

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (4) Jockey's silk
Godolphin
3
9 - 1
120
Charlie Appleby
William Buick
Days L/R: 59
2nd (3) Jockey's silk
Mojo Star (IRE)
Amo Racing Limited
2¾ l
3
9 - 1
114
Richard Hannon
Rossa Ryan
Days L/R: 28
3rd (1) Jockey's silk
The Mediterranean (IRE)
Derrick Smith & Mrs John Magnier & Michael Tabor
2 l
3
9 - 1
111
cp
A P O'Brien
Wayne Lordan
Days L/R: 24
4th (7) Jockey's silk
Interpretation (IRE)
Peter M Brant & Mrs John Magnier & Michael Tabor
2½ l
3
9 - 1
107
cp
A P O'Brien
Hollie Doyle
Days L/R: 30
5th (9) Jockey's silk
Youth Spirit (IRE)
Ahmad Al Shaikh
½ l
3
9 - 1
110
Andrew Balding
Tom Marquand
Days L/R: 24
6th (6)
Scope (IRE)
J H Richmond-Watson
½ l
3
9 - 1
109
Ralph Beckett
Rob Hornby
Days L/R: 24
7th (10) Jockey's silk
Fernando Vichi (IRE)
Mrs C C Regalado-Gonzalez
5 l
3
9 - 1
105
bl
Donnacha Aidan O'Brien
Oisin Murphy
Days L/R: 30
8th (5) Jockey's silk
Sir Lucan (IRE)
Michael Tabor & Derrick Smith & Mrs John Magnier
½ l
3
9 - 1
110
cp
A P O'Brien
James Doyle
Days L/R: 24
9th (2) Jockey's silk
High Definition (IRE)
M Tabor & D Smith & Mrs J Magnier & Westerberg
shd
3
9 - 1
110
cp
A P O'Brien
Frankie Dettori
Days L/R: 24
10th (8) Jockey's silk
Ottoman Emperor (IRE)
O T I Racing
3 l
3
9 - 1
111
J P Murtagh
Ben Coen
Days L/R: 44

More results from Saturday, 11 September, 2021

Saturday, 11 September 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Arlington Park (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Eoin Harty
Declan Carroll (8 - 6)
16:01 Maiden Special Weight (2yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
6f (Fast) 2yo Mdn
Bath (GB)
Golden Romance (IRE)
Godolphin
8th Saeed bin Suroor
Sean Kirrane (8 - 5)
14:05 Cazoo Nursery Handicap
1m (Firm) 2yo rated 0-75
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:30 Prix de Villemetrie (Maiden) (Unraced 2yo) (Turf)
6f (Soft) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
9th Kenichi Fujioka
Yusuke Fujioka (8 - 7)
12:15 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Herschel (JPN)
Godolphin
7th Ken Kozaki
Mirai Iwata (9 - 0)
12:45 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 3yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Compounder (JPN)
Godolphin
13th Mamoru Ishibashi
Yuji Hishida (8 - 11)
15:35 Enif Stakes (Listed Race) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+
Chukyo (JPN)
Astronautica (JPN)
Godolphin
8th Koichi Tsunoda
Yamato Tsunoda (8 - 7)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+ Allowance
Doncaster (GB)
Fall Of Rome (IRE)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
13:15 Vertem Nursery Handicap
1m (Good To Soft) 2yo
Doncaster (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 4)
15:00 Cazoo Park Stakes (Group 2)
7f 6y (Good To Soft) 3yo+
Doncaster (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
17:10 Vermantia Handicap
1m (Good To Soft) 3yo+
Echuca (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Jarrod Fry (9 - 2)
12:11 Echuca CIH Sales & Service 3yo Maiden Plate (Turf)
6f 110y (Good) 3yo Mdn
Echuca (AUS)
Awkward (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jarrod Fry (8 - 9)
16:31 Bet365 BM64 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:05 Exford Plate (Listed Race) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
13:40 Winning Edge Poseidon Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
14:15 Cap d'Antibes Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Frost Flowers (AUS)
Godolphin
11th Anthony & Sam Freedman
Damien Thornton (9 - 0)
14:15 Cap d'Antibes Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damien Oliver (8 - 7)
16:15 Lexus Bobbie Lewis Quality (Group 2 Handicap) (4yo+) (Turf)
6f (Good) 4yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
16:50 PFD Food Services Makybe Diva Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
17:25 Very Special Kids Pin And Win Plate (Handicap) (2yo+) (Turf)
1m 110y (Good) 2yo+
Goulburn (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
15:00 Divalls Earthmoving Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+ Mdn
Goulburn (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Christian Reith (8 - 9)
15:40 TAB Long May We Play Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
14:00 Drinkwise Dulcify Stakes (Listed Race) (3yo) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo
Kembla Grange (AUS)
Tailleur (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
14:40 Coolmore Sheraco Stakes (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
15:15 Chandon Theo Marks Stakes (Group 2 Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (9 - 3)
15:55 XXXX Run To The Rose (Group 2) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (9 - 3)
16:35 Quayclean Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Zakat (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 10)
16:35 Quayclean Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Promotions (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
17:15 Cleanaway Handicap (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good) 3yo+
Kentucky Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 7)
14:26 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Turf)
6f 110y (Firm) 2yo Mdn
Kentucky Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brendan P Walsh
Adam Beschizza (8 - 7)
17:50 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m (Firm) 2yo Mdn
Lingfield (AW) (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 10)
18:25 Peter Crane Memorial Fillies' Handicap
6f 1y (Standard) 3yo+ rated 0-85
Nakayama (JPN)
Godolphin
NR Yusuke Wada
Takuya Ono (8 - 7)
11:40 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Nakayama (JPN) 3rd Yusuke Wada
Takeshi Yokoyama (8 - 7)
13:30 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Woodbine (CAN)
Sundar (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Michael Stidham
Gary Boulanger (8 - 8)
13:41 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Inner Turf)
7f 110y (Firm) 3yo+ Mdn