Result
Saturday, 21 July, 2018
14:00
Randwick (AUS)

#theraces Handicap (3yo) (Turf)

6f (Good) 3yo
Total prize money 98,000 AUD
1st 53,375 AUD 2nd 18,800 AUD 3rd 8,900 AUD 4th 4,450 AUD 5th 2,475 AUD 6th 2,000 AUD 7th 2,000 AUD 8th 2,000 AUD 9th 2,000 AUD 10th 2,000 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3)
Malambo (NZ)
G A Rogerson Mnzm & Wealleans Bloodstock Partnership
3
8 - 6
-
t
Chris Waller
Sam Weatherley
Days L/R: 245
2nd (7)
Oria (AUS)
Fraser Thoroughbreds
hd
3
8 - 8
-
t,cp
Joseph Pride
Jay Ford
Days L/R: 14
3rd (10) Jockey's silk
Bella Success (AUS)
F A Kennedy, Mrs B L Kennedy Et Al
hd
3
8 - 9
-
Chris Waller
Brenton Avdulla
Days L/R: 14
4th (1) Jockey's silk
Seaglass (AUS)
Stonestreet Stables LLC
½ l
3
8 - 11
-
bl
Peter & Paul Snowden
Kerrin McEvoy
Days L/R: 437
5th (13)
Mad For Art (AUS)
Bjorn Baker Racing, Z An Et Al
½ l
3
8 - 11
-
bl
Bjorn Baker
Jean Van Overmeire
Days L/R: 17
6th (2)
Bombarding (NZ)
R A Chapman, R W Gamble Et Al
hd
3
9 - 3
-
cp
David Pfieffer
Hugh Bowman
Days L/R: 14
7th (11) Jockey's silk
You Make Me Smile (AUS)
Giovanni Rapisarda
¾ l
3
8 - 13
-
Jason Coyle
Kathy O'Hara
Days L/R: 14
8th (8)
Sparkly Star (AUS)
Teeley Assets Ltd
½ l
3
8 - 9
-
t
Gerald Ryan
Jason Collett
Days L/R: 14
9th (9) Jockey's silk
Wander (AUS)
Godolphin
shd
3
8 - 10
-
James Cummings
Rachel King
Days L/R: 10
10th (6)
Stone Cold (AUS)
Ms S A Murray-Leslie, A Goulder Et Al
shd
3
9 - 2
-
Sarah Murray-Leslie
Kayla Nisbet
Days L/R: 241
11th (4) Jockey's silk
Up Trumpz (AUS)
S J Shires, Ms R M Shires Et Al
shd
3
8 - 13
-
Joe Cleary
Nick Souquet
Days L/R: 101
12th (5)
Snitzel Day (AUS)
C E Holt, Whitby Bloodstock Pty Ltd Et Al
½ l
3
9 - 0
-
bl,t
Chris Waller
Andrew Adkins
Days L/R: 35
13th (12)
Crackneck (AUS)
D G McLaren, D A McLaren Et Al
9 l
3
9 - 0
-
bl,t
Allan Kehoe
Robbie Brewer
Days L/R: 385
NR (1) Jockey's silk
Dancers (AUS)
Jadeskye & Werrett Bloodstock
3
8 - 10
-
bl
Brad Widdup
Blake Shinn
Non-runner
Days L/R: 112
NR (12)
Bella Vella (AUS)
Ms M C Connah & Ms P O Connah
3
9 - 0
-
Matthew Vella
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 17

More results from Saturday, 21 July, 2018

Saturday, 21 July 2018
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Vivalda (JPN)
Godolphin
14th Kunihide Matsuda
Ryuji Wada (8 - 7)
10:35 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Encryption (JPN)
Godolphin
13th Teruhiko Chida
Yusaku Kokubun (8 - 7)
11:05 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Charreada (JPN)
Godolphin
7th Mitsumasa Nakauchida
Kiwamu Ogino (8 - 9)
15:00 Nagakute Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Curragh (IRE)
Ambassadorial (USA)
Godolphin
7th M Halford
James Doyle (9 - 11)
15:10 Extra.ie Handicap
7f (Good) 3yo+
Curragh (IRE)
Mary Tudor (IRE)
Godolphin
3rd W McCreery
W J Lee (9 - 0)
17:30 Darley Irish Oaks (Group 1) (Fillies)
1m 4f (Good To Firm) 3yo
Curragh (IRE)
Theotonius (IRE)
Godolphin
5th J S Bolger
Kevin Manning (9 - 5)
18:40 Hanlon Concrete Maiden
1m 4f (Good To Firm) 3yo+ Mdn
Delaware Park (USA)
She's Funny (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Michael Stidham
Brian Pedroza (8 - 7)
15:15 Maiden Special Weight (Maiden) (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
5f (Sloppy) 3yo+ Mdn
Dieppe (FR)
Expecting To Fly (USA)
Godolphin SNC
4th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:30 Prix Isidore Bloch (Maiden) (3yo) (Turf)
7f (Soft) 3yo Mdn
Dieppe (FR)
Suhayl Moon (IRE)
Godolphin SNC
5th H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 13)
20:40 Prix Etienne Rimbert (Maiden) (3yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo Mdn
Flemington (AUS)
Chatuchak (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damian Lane (9 - 0)
13:40 Flemington Event Staff Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Flemington (AUS)
Kennedy (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Dwayne Dunn (8 - 11)
14:55 TAB/ATA Trainers' Trust Handicap (3yo) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Morton's Fork (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jordan Childs (9 - 1)
16:15 K.A. Morrison Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Yuji Nakai (8 - 11)
11:25 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo Mdn
Haydock (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
18:30 Smarkets British EBF Novice Stakes (Plus 10 Race)
6f 212y (Good) 2yo Nov
Haydock (GB)
Salsabeel (IRE)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 9)
19:00 Smarkets Conditions Stakes
6f 212y (Good) 3yo+ Conditions
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
12:34 Sublime Point Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Tiki Bar (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Grant Buckley (9 - 7)
13:09 Bulli Tops Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Pacific Crest (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Jeff Penza (9 - 0)
13:44 JRO Services/Jeff Magri 2yo Maiden Plate (Turf)
7f (Good) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Aramayo (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
15:39 Stanwell Tops Maiden Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Lingfield (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Brett Doyle (9 - 2)
20:15 Club188 Exclusive Offers EBF Novice Stakes
7f (Good To Firm) 2yo Nov
Newbury (GB)
Emotionless (IRE)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 6)
13:50 bet365 Stakes (Listed Race) (Registered As The Steventon Stakes)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Newbury (GB)
Emirates Flyer (GB)
Godolphin
6th Saeed bin Suroor
William Carson (9 - 6)
13:50 bet365 Stakes (Listed Race) (Registered As The Steventon Stakes)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Newbury (GB)
Top Score (GB)
Godolphin
2nd Saeed bin Suroor
Jason Watson (9 - 0)
17:20 Grundon Recycling Handicap
7f (Good To Firm) 3yo+ rated 0-110
Newmarket (July) (GB) 1st
trophy
Saeed bin Suroor
Pat Cosgrave (9 - 2)
16:35 Smarkets Novice Stakes
7f (Good To Firm) 3yo+ Nov
Newmarket (July) (GB)
Big Tour (IRE)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
(10 - 0)
17:10 Aspall Cyder Handicap
7f (Good To Firm) 3yo+ rated 0-95
Newmarket (July) (GB)
Asoof (GB)
Godolphin
NR Saeed bin Suroor
NON-RUNNER (9 - 2)
17:40 Abbey Labels Ltd Handicap
1m 2f (Good To Firm) 3yo rated 0-90
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
11:40 Rosebud Prelude (Handicap) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jason Collett (8 - 8)
13:25 TAB Rewards Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Bandipur (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (9 - 6)
15:55 Brother Dan's 80th Birthday Sprint (Handicap) (3yo+) (Turf)
5f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Sanctioned (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 1)
16:35 Australian Turf Club Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Entires) (Turf)
7f (Good) 3yo+