Result
Tuesday, 1 November, 2016
14:00
Flemington (AUS)

Lexus Hybrid Plate (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)

7f (Good) 3yo
1st 91,500 AUD 2nd 27,000 AUD 3rd 13,500 AUD 4th 6,750 AUD 5th 3,750 AUD 6th 3,000 AUD 7th 3,000 AUD 8th 3,000 AUD
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (14)
Jennifer Lynn (AUS)
A Ottobre, Mrs L Ottobre Et Al
3
8 - 9
-
Darren Weir
Blake Shinn
2nd (12)
Prompt Response (AUS)
R K Hamer & M S Sowerby
shd
4
8 - 9
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Kerrin McEvoy
Days L/R: 10
3rd (15)
Invincibella (AUS)
F A Kennedy, Mrs B L Kennedy Et Al
nk
3
8 - 9
-
t
Chris Waller
Joao Moreira
Days L/R: 24
4th (2)
Brulee (AUS)
Segenhoe Thoroughbreds Australia, Fellowship & R Cummins
hd
3
8 - 9
-
bl
Peter Robl
Luke Nolen
Days L/R: 10
5th (6)
Merriest (AUS)
B L & Mrs J M McRostie
¾ l
3
8 - 10
-
Danny O'Brien
Damien Oliver
Days L/R: 20
6th (13)
Skylight Glow (AUS)
Gooree Stud
hd
3
8 - 9
-
James Cummings
Glyn Schofield
Days L/R: 31
7th (3)
Sylpheed (AUS)
T Sekiguchi
½ l
3
8 - 9
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Tommy Berry
Days L/R: 192
8th (7)
Quick Feet (AUS)
Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktoum
1 l
3
8 - 10
-
cp
Peter & Paul Snowden
Hugh Bowman
Days L/R: 45
9th (11)
Faraway Town (AUS)
Mrs C M Cook, Mrs K J Gorry Et Al
hd
3
8 - 9
-
cp
Matthew A Smith
Dwayne Dunn
Days L/R: 17
10th (4)
My Country (AUS)
P James, Dr M Santangelo Et Al
¾ l
3
8 - 10
-
Peter & Paul Snowden
Mark Zahra
Days L/R: 24
11th (16)
Jeanneau (AUS)
Bene Racing Syndicate
½ l
3
8 - 9
-
Paul Perry
Craig Newitt
Days L/R: 10
12th (8)
Sweet Sherry (AUS)
S N Gillard & Mrs L A Gillard
shd
3
8 - 13
-
t
Leon & Troy Corstens
Steven Arnold
Days L/R: 10
13th (1)
Flying Jess (AUS)
J V O'Neill, J C Bagnoux Et Al
hd
3
8 - 13
-
John Moloney
Craig A Williams
Days L/R: 38
14th (5)
Samara Dancer (NZ)
J M Maclean, Mrs J A Maclean Et Al
2¾ l
3
9 - 1
-
bl
Phillip Stokes
Dominic Tourneur
Days L/R: 24
15th (9)
Zamzam (AUS)
Shadwell Stud Australia Ltd Syndicate
2¼ l
3
8 - 10
-
bl
David A & B Hayes & Tom Dabernig
Michael Walker
Days L/R: 10
16th (10)
Summer Glen (AUS)
T S Dennis & G O Downey
15 l
3
8 - 9
-
Mick Price
Michael Dee
Days L/R: 24
NR (17)
Sword Of Light (AUS)
Hesket Bloodstock
3
9 - 1
-
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Damian Lane
Non-runner
Days L/R: 24
NR (20)
Chipanda (AUS)
Lordship Stud
3
8 - 9
-
bl
J O'Shea
James McDonald
Non-runner
Days L/R: 10
NR (10)
Something More (AUS)
B R Spangler, Mrs C M Spangler Et Al
3
8 - 9
-
bl
Jon O'Connor
Nicholas Hall
Non-runner
Days L/R: 164
NR (4)
Moonlover (AUS)
P A Wolff, M M Laurie Et Al
3
8 - 9
-
t
Matt Laurie
Non-runner
Days L/R: 10

More results from Tuesday, 1 November, 2016

Tuesday, 1 November 2016
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Flemington (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
J O'Shea
James McDonald (9 - 1)
12:40 Lavazza Prontissimo (Handicap) (4-5yo) (Turf)
7f (Good) 4-5yo
Flemington (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
James McDonald (8 - 11)
15:00 Emirates Melbourne Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
2m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Qewy (IRE)
Lordship Stud
4th Charlie Appleby
Craig A Williams (8 - 2)
15:00 Emirates Melbourne Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
2m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Beautiful Romance (GB)
Lordship Stud
7th Saeed bin Suroor
Damian Lane (8 - 4)
15:00 Emirates Melbourne Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
2m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Oceanographer (GB)
Lordship Stud
12th Charlie Appleby
Chad Schofield (8 - 3)
15:00 Emirates Melbourne Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
2m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Secret Number (GB)
Lordship Stud
21st Saeed bin Suroor
Stephen Baster (8 - 3)
15:00 Emirates Melbourne Cup (Group 1) (3yo+) (Turf)
2m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Tarquin (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Craig A Williams (8 - 7)
16:00 James Boag's Premium Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Demilune (AUS)
Lordship Stud
11th J O'Shea
Jeff Penza (8 - 10)
16:44 Illawarra Mercury Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Chicago Stomp (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Jeff Penza (9 - 2)
17:19 Illawarra Convoy Class 2 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good) 2yo+
Munich (GER)
Racing History (IRE)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Ioritz Mendizabal (9 - 6)
15:00 Pastorius Grosser Preis Von Bayern (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Munich (GER)
Lordship Stud
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
15:00 Pastorius Grosser Preis Von Bayern (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Polemic (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 0)
11:40 3yo Maiden Plate (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Medaille (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 8)
12:20 McGrath Estate Agents Act Handicap (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Flow (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Timothy Clark (9 - 4)
13:00 Right2drive Maiden Handicap (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Raitza (AUS)
Lordship Stud
6th J O'Shea
Timothy Clark (9 - 4)
14:20 McGrath Estate Agents NSW Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 4yo+
Randwick (AUS)
Otter (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 5)
14:20 McGrath Estate Agents NSW Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 4yo+
Randwick (AUS)
Radcliffe (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 1)
15:40 McGrath Estate Agents Vic Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Miami Dade (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 3)
17:00 McGrath Estate Agents Qld Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Jemadar (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Andrew Adkins (8 - 11)
17:35 Precise Air Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Unbiased (AUS)
Lordship Stud
5th J O'Shea
Nick Heywood (8 - 13)
17:35 Precise Air Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Redcar (GB)
Game Starter (IRE)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Kevin Stott (9 - 5)
12:40 Irish Stallion Farms EBF Maiden Stakes (Div I)
7f (Good To Soft) 2yo Mdn