Result
Saturday, 1 April, 2023
12:55
Nakayama (JPN)

Maiden Race (3yo) (Dirt)

1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Total prize money 10,480,000 JPY
1st 5,500,000 JPY 2nd 2,200,000 JPY 3rd 1,400,000 JPY 4th 830,000 JPY 5th 550,000 JPY
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6)
Action Plan (JPN)
Mitsuo Sekita
3
8 - 11
-
Masakazu Ikegami
Yuga Kawada
Days L/R: 69
2nd (3)
Shonan Kabuto (JPN)
Shonan Co Ltd
5 l
3
8 - 11
-
Hirofumi Toda
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 41
3rd (11) Jockey's silk
Mikki Holy (JPN)
Mizuki Noda
5 l
3
8 - 11
-
Takanori Kikuzawa
Kazuki Kikuzawa
4th (2)
Grand Rowdy (JPN)
Akiyoshi Kojima
½ l
3
8 - 9
-
Yoichi Kuroiwa
Takezo Nagano
5th (14)
Crimson Red (JPN)
Green Sword
2½ l
3
8 - 11
-
Tadashige Nakagawa
Hokuto Miyazaki
6th (13) Jockey's silk
Nishino Soregashi (JPN)
Shigeyuki Nishiyama
nk
3
8 - 11
-
Shigeyuki Kojima
Teruo Eda
Days L/R: 27
7th (9) Jockey's silk
Pearly Black (JPN)
Katsumi Yoshida
5 l
3
8 - 11
-
Shigenobu Isaka
Kosei Miura
8th (12) Jockey's silk
Meiner Alauda (JPN)
Thoroughbred Club Ruffian Co Ltd
nk
3
8 - 11
-
Daishi Ito
Daichi Shibata
9th (5)
Sakura Top Rol (JPN)
Top Fellow Co Ltd
2½ l
3
8 - 7
-
Masashi Okuhira
Shuto Kobayashi
10th (4) Jockey's silk
Nagi (USA)
Godolphin
5 l
3
8 - 11
-
Toru Kurita
Hiroyuki Uchida
11th (10) Jockey's silk
Cafe Kazu Chocolat (JPN)
Kyoko Nishikawa
2 l
3
8 - 11
-
Yuji Wada
Genki Maruyama
12th (7) Jockey's silk
Lily Mistress (USA)
Normandy Thoroughbred Racing Co Ltd
1½ l
3
8 - 3
-
Eiichi Yano
Yusuke Hara
Days L/R: 49
13th (1)
Fujimasa Good (USA)
Masakazu Fujiwara
1¾ l
3
8 - 5
-
Masatatsu Kikukawa
Daisuke Sasaki
Days L/R: 49
14th (8)
S K Pegasus (JPN)
Sukenori Ito
3 l
3
8 - 11
-
Yasutoshi Matsunaga
Ikuya Kowata

More results from Saturday, 1 April, 2023

Saturday, 1 April 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Harry Davies (9 - 7)
19:00 Woodford Reserve Cardinal Conditions Stakes (The Road To The Kentucky Derby) (GBB Race)
1m (Standard) 3yo
Doncaster (GB)
Carlton (GB)
Godolphin
4th John & Thady Gosden
James Doyle (9 - 7)
16:45 Pertemps Network Maiden Stakes (GBB Race)
1m 2f 43y (Heavy) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
May Fane (USA)
Godolphin Racing LLC
NR William Mott
Irad Ortiz Jr (8 - 6)
11:30 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Freewheeling (USA)
Godolphin
1st
trophy
Mitsumasa Nakauchida
Yusuke Fujioka (8 - 11)
10:20 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Your Destiny (USA)
Godolphin
15th Ryuji Okubo
Ryuji Wada (8 - 7)
10:20 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Teruhiko Chida
Kohei Matsuyama (8 - 11)
11:20 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Fire Lance (JPN)
Godolphin
12th Kenji Nonaka
Akatsuki Tomita (9 - 0)
15:35 Polaris Stakes (Conditions) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+ Conditions
Hawkesbury (AUS)
Galatians (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Christian Reith (9 - 0)
13:05 Mike O'Donnell Memorial Maiden Plate (2yo) (Turf)
5f (Good To Soft) 2yo Mdn
Hawkesbury (AUS)
Northumbria (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Andrew Adkins (9 - 0)
13:40 ETU NSW/ACT Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Moonflower (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Christian Reith (8 - 13)
15:00 Workers Lifestyle Group Maiden Plate (2yo+) (Turf)
6f 110y (Soft) 2yo+ Mdn
Kempton (AW) (GB)
Secret State (IRE)
Godolphin
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
14:05 Unibet More Extra Place Races Magnolia Stakes (Listed Race)
1m 1f 219y (Standard To Slow) 4yo+
Kempton (AW) (GB)
Bandinelli (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 12)
15:15 Unibet Queen's Prize Handicap (London Stayers' Series Qualifier)
1m 7f 218y (Standard To Slow) 4yo+ rated 0-100
Nakayama (JPN)
Border Patrol (JPN)
Godolphin
8th Keizo Ito
Takeshi Yokoyama (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Oaklawn Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Brad H Cox
Flavien Prat (8 - 10)
17:12 Fantasy Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Randwick (AUS)
Remedies (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Damian Lane (8 - 8)
12:10 Widden Kindergarten Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
12:10 Widden Kindergarten Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Ben Melham (8 - 13)
12:10 Widden Kindergarten Stakes (Group 3) (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (9 - 2)
13:55 TAB Adrian Knox Stakes (Group 3 Handicap) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Cylinder (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
James McDonald (8 - 13)
15:15 Inglis Sires' (Group 1) (2yo) (Turf)
7f (Heavy) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Joao Moreira (9 - 3)
15:55 Furphy T J Smith Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Ben Melham (8 - 8)
15:55 Furphy T J Smith Stakes (Group 1) (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
20th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 0)
16:35 The Star Doncaster Mile (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Heavy) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
James McDonald (8 - 13)
17:15 ATC Australian Derby (Group 1) (3yo) (Turf)
1m 4f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
James McDonald (8 - 11)
17:50 China Horse Club P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Sumatra (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 7)
17:50 China Horse Club P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Ojai (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Ben Melham (8 - 8)
17:50 China Horse Club P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS)
Portray (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Damian Lane (8 - 8)
17:50 China Horse Club P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Randwick (AUS) 15th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 7)
17:50 China Horse Club P J Bell Stakes (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
6f (Heavy) 3yo
Saint-Cloud (FR)
Catch A Star (IRE)
Godolphin SNC
13th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
16:25 Prix Basse Pointe (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Soft) 3yo Mdn
Saint-Cloud (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
17:00 Prix Edmond Blanc (Group 3) (4yo+) (Turf)
1m (Soft) 4yo+
Turfway Park (USA)
Desert Highway (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Michael Stidham
Fernando De La Cruz (8 - 6)
18:25 Maiden Claiming Race (3yo+) (All-Weather Track) (Tapeta)
1m 110y (Fast) 3yo+ Mdn
Turfway Park (USA)
Accidental Icon (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Brendan P Walsh
Walter A Rodriguez (7 - 12)
19:25 Maiden Special Weight (3yo Fillies) (All-Weather Track) (Tapeta)
1m (Fast) 3yo Mdn
Turfway Park (USA)
Twice As Sweet (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brendan P Walsh
Declan Cannon (8 - 12)
20:55 Serena's Song Stakes (Black Type Conditions) (3yo Fillies) (All-Weather Track) (Tapeta)
6f (Fast) 3yo Conditions