Result
Saturday, 5 November, 2022
15:10
Keeneland (USA)

FanDuel Breeders' Cup Mile presented by Permanently Disabled Jockey Fund (Grade 1) (3yo ) (Turf)

1m (Firm) 3yo
Total prize money 1,840,000 USD
1st 1,040,000 USD 2nd 340,000 USD 3rd 180,000 USD 4th 100,000 USD 5th 60,000 USD 6th 40,000 USD 7th 20,000 USD 8th 20,000 USD 9th 20,000 USD 10th 20,000 USD
Runners: 14

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (4) Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 11
-
Charlie Appleby
William Buick
Days L/R: 21
2nd (2) Jockey's silk
Shirl's Speight (USA)
Charles E Fipke
¾ l
5
9 - 0
-
Roger L Attfield
Luis Saez
Days L/R: 49
3rd (12) Jockey's silk
Kinross (GB)
Marc Chan
ns
5
9 - 0
-
Ralph Beckett
Frankie Dettori
Days L/R: 21
4th (6) Jockey's silk
Ivar (BRZ)
Bonne Chance Farm LLC & Stud RDI LLC
nk
6
9 - 0
-
Paulo H Lobo
Javier Castellano
Days L/R: 28
5th (9) Jockey's silk
Malavath (IRE)
Everest Racing, David Redvers & Mrs Barbara M Keller
¾ l
3
8 - 8
-
t
F-H Graffard
Tyler Gaffalione
Days L/R: 34
6th (10) Jockey's silk
Order Of Australia (IRE)
D Smith & Mrs J Magnier & M Tabor & Mrs A M O'Brien
½ l
5
9 - 0
-
bl
A P O'Brien
Ryan Moore
Days L/R: 28
7th (1) Jockey's silk
Pogo (IRE)
Gary And Linnet Woodward
1¼ l
6
9 - 0
-
Charles Hills
James Doyle
Days L/R: 29
8th (7) Jockey's silk
Beyond Brilliant (USA)
C R K Stable LLC
¾ l
4
9 - 0
-
John Shirreffs
Victor Espinoza
Days L/R: 35
9th (5) Jockey's silk
Smooth Like Strait (USA)
Cannon Thoroughbreds LLC
½ l
5
9 - 0
-
Michael McCarthy
John R Velazquez
Days L/R: 84
10th (8) Jockey's silk
Regal Glory (USA)
Peter M Brant
nk
6
8 - 11
-
Chad C Brown
Jose L Ortiz
Days L/R: 28
11th (11) Jockey's silk
Annapolis (USA)
Bass Racing LLC
nk
3
8 - 11
-
Todd Pletcher
Irad Ortiz Jr
Days L/R: 28
12th (3) Jockey's silk
Dreamloper (IRE)
Mrs Olivia Hoare
3¼ l
5
8 - 11
-
Ed Walker
Kieran Shoemark
Days L/R: 62
13th (14) Jockey's silk
Front Run The Fed (USA)
George A Sharp
11½ l
6
9 - 0
-
Caio Caramori
Francisco Arrieta
Days L/R: 56
PU (13) Jockey's silk
Domestic Spending (GB)
Klaravich Stables Inc
5
9 - 0
-
Chad C Brown
Flavien Prat
Pulled Up
Days L/R: 447
NR (16) Jockey's silk
Gear Jockey (USA)
Calumet Farm
5
9 - 0
-
George R Arnold II
Non-runner
Days L/R: 28
NR (12) Jockey's silk
King Cause (USA)
Nice Guys Stables
7
9 - 0
-
bl
Michael J Maker
Juan J Hernandez
Non-runner
Days L/R: 27

More results from Saturday, 5 November, 2022

Saturday, 5 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Jose Lezcano (8 - 7)
10:50 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Inner Course) (Turf)
1m 110y (Firm) 2yo Mdn
Chelmsford (AW) (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 11)
16:00 EBF Novice Stakes (GBB Race)
1m 2f (Standard) 2yo
Chelmsford (AW) (GB) 6th John & Thady Gosden
Collen Storey (9 - 4)
16:00 EBF Novice Stakes (GBB Race)
1m 2f (Standard) 2yo
Cholet (FR)
Pimento (GB)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Augustin Madamet (9 - 0)
11:20 Grand Prix de Cholet (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f 165y (Very Soft) 3yo+ Conditions
Deauville (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
13:58 Prix Nonoalco (Conditions) (2yo Colts & Geldings) (All-Weather Track) (Polytrack)
6f 110y (Standard) 2yo
Deauville (FR)
Sasakia (IRE)
Godolphin SNC
16th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 2)
15:15 Prix des Poiriers (Handicap) (3yo+) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 4f 110y (Standard) 3yo+
Doncaster (GB) 9th Charlie Appleby
Jim Crowley (9 - 1)
13:30 BetGoodwin New UK Betting Site Irish EBF Gillies Fillies' Stakes (Listed Race)
1m 2f 43y (Heavy) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jamie Kah (8 - 8)
13:50 The Amanda Elliott (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
James McDonald (9 - 6)
13:50 The Amanda Elliott (Listed Handicap) (3yo) (Turf)
7f (Good) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Nash Rawiller (9 - 0)
15:10 TAB Matriarch Stakes (Group 2) (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Brenton Avdulla (9 - 3)
15:50 Darley Champions Sprint (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James McDonald (9 - 4)
16:30 Kennedy Champions Mile (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (9 - 3)
17:10 TAB Champions Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Flemington (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Jamie Kah (9 - 2)
17:50 World Horse Racing Grand Handicap (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
7th Mizuki Takayanagi
Toshiki Akiyama (8 - 5)
10:20 Maiden Race (2yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
10th Yukihiro Kato
Hiroki Matsumoto (8 - 7)
14:50 Iizakaonsen Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Eoin Harty
Jaime A Torres (7 - 6)
16:34 Maiden Special Weight (2yo) (All-Weather Track) (Tapeta)
1m 70y (Fast) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
7th Teruhiko Chida
Yuga Kawada (8 - 11)
15:10 AKI Stakes (Allowance Handicap) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Keeneland (USA) 3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
12:29 Breeders' Cup Turf Sprint (Grade 1) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin
14th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
12:29 Breeders' Cup Turf Sprint (Grade 1) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Firm) 3yo+
Keeneland (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (9 - 0)
13:10 Big Ass Fans Breeders' Cup Dirt Mile (Grade 1) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Keeneland (USA) 1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
16:40 Longines Breeders' Cup Turf (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Firm) 3yo+
Keeneland (USA) 5th Charlie Appleby
William Buick (8 - 10)
16:40 Longines Breeders' Cup Turf (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Firm) 3yo+
Niort (FR)
Accepting (IRE)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Luka Rousseau (8 - 0)
15:30 Prix Couette Vet'ment (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 7f 110y (Good) 3yo
Niort (FR)
Callisto Moon (GB)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Luka Rousseau (8 - 1)
16:00 Prix de la Fabrik Locale (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 3f 55y (Good) 3yo Mdn
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Hugh Bowman (8 - 13)
15:30 Golden Gift (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Sam Clipperton (8 - 13)
15:30 Golden Gift (Conditions) (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Conditions
Tokyo (JPN)
Godolphin
6th Toru Kurita
Ryusei Sakai (8 - 7)
11:00 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Fiery Sky (JPN)
Godolphin
13th Yusuke Wada
Hironobu Tanabe (8 - 7)
13:25 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Ryo Terashima
Mirai Iwata (8 - 9)
15:35 Keio Hai Nisai Stakes (Grade 2) (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Koshiro Take
Hironobu Tanabe (8 - 9)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Wyong (AUS)
Emrys (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Andrew Adkins (9 - 1)
13:20 Gosford Masonic Centre Maiden Handicap (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Anna Roper (7 - 13)
14:35 The Roos Foundation Maiden Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 3yo+ Mdn