Result
Saturday, 6 February, 2021
13:35
Tokyo (JPN)

Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)

1m (Good To Firm) 3yo+
Total prize money 14,360,000 JPY
1st 7,600,000 JPY 2nd 3,000,001 JPY 3rd 1,900,000 JPY 4th 1,100,000 JPY 5th 760,000 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Sinha Ring (JPN)
DMM Dream Club Co Ltd
4
8 - 9
-
Sakae Kunieda
Christophe-Patrice Lemaire
Days L/R: 209
2nd (3)
Aoi Creator (JPN)
Takayoshi Shintani
¾ l
4
9 - 0
-
Masaaki Koga
Keita Tosaki
Days L/R: 321
3rd (11)
Campania (JPN)
Koji Murano
1¼ l
5
8 - 7
-
Yoshihiro Hatakeyama
Yusuke Hara
Days L/R: 118
4th (13) Jockey's silk
Godolphin
nk
4
8 - 9
-
Kazuo Fujisawa
Takeshi Yokoyama
Days L/R: 20
5th (1) Jockey's silk
Alpha Wave (IRE)
Katsumi Yoshida
½ l
4
9 - 0
-
Kazuo Fujisawa
Makoto Sugihara
Days L/R: 238
6th (8) Jockey's silk
Ortaire (AUS)
Kazumi Yoshida
1¼ l
3
8 - 11
-
Noriyuki Hori
Hiroyuki Uchida
7th (16) Jockey's silk
Admire Cha Cha (JPN)
Junko Kondo
2 l
4
8 - 9
-
Takashi Tsukazaki
Kosei Miura
Days L/R: 20
8th (12) Jockey's silk
Try For Real (JPN)
Silk Racing Co Ltd
nk
4
9 - 0
-
Kiyoshi Hagiwara
Takuya Kowata
Days L/R: 531
9th (14)
Narino Christie (JPN)
Kiyoshi Narizuka
nk
4
8 - 9
-
Hiroyuki Uehara
Akihide Tsumura
Days L/R: 195
10th (15) Jockey's silk
Draupnir (JPN)
Katsumi Yoshida
¾ l
5
9 - 0
-
Yoichi Kuroiwa
Shu Ishibashi
Days L/R: 104
11th (9) Jockey's silk
No Excuse (JPN)
Carrot Farm Co Ltd
nk
4
9 - 0
-
Shoichiro Wada
Hiroshi Kitamura
Days L/R: 104
12th (7)
Nishino Genseki (JPN)
Takayoshi Narita
nk
6
9 - 0
-
Hiroaki Sugiura
Takuya Ono
Days L/R: 147
13th (4) Jockey's silk
Pollentia (JPN)
Silk Racing Co Ltd
hd
4
8 - 9
-
Hiroyasu Tanaka
Yoshitomi Shibata
Days L/R: 20
14th (2) Jockey's silk
Adoucir (JPN)
U Taiki Farm
1¾ l
5
8 - 9
-
Kazuhiro Seishi
Daichi Shibata
15th (10)
Natadola (JPN)
Nobuhiro Segawa
7 l
4
8 - 9
-
Yoichiro Asano
Yukito Ishikawa
Days L/R: 385
16th (6) Jockey's silk
Red Adam (JPN)
Tokyo Horse Racing Co Ltd
3½ l
4
9 - 0
-
Tomohito Ozeki
Mirco Demuro
Days L/R: 20

More results from Saturday, 6 February, 2021

Saturday, 6 February 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Arcaded (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damian Lane (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Glen Boss (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Mark Zahra (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
15:35 Clanbrooke TS Carlyon Cup (Group 3) (4yo+) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Viridine (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
17:35 Schweppes Rubiton Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chukyo (JPN) 3rd Teruhiko Chida
Kohei Matsuyama (8 - 11)
10:30 Maiden Race (3yo) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN) 3rd Mamoru Ishibashi
Yusuke Fujioka (8 - 7)
15:00 Elfin Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo
Chukyo (JPN)
Baskerville (USA)
Godolphin
9th Yukihiro Kato
Ryoya Kozaki (8 - 11)
15:35 Aldebaran Stakes (Conditions) (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+ Conditions
Fair Grounds (USA)
Gershwin (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Adam Beschizza (8 - 8)
14:56 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
5f 110y (Muddy) 3yo Mdn
Kempton (AW) (GB)
Royal Touch (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Tom Marquand (9 - 5)
16:15 Unibet Extra Place Offers Every Day Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 3f 219y (Standard To Slow) 3yo
Kokura (JPN)
Luna Piena (JPN)
Godolphin
8th Koshiro Take
Suguru Hamanaka (8 - 11)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Misty Rain (JPN)
Godolphin
14th Masakazu Ikegami
Nanako Fujita (8 - 3)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Lingfield (AW) (GB) 3rd John Gosden
Robert Havlin (9 - 0)
13:45 Betway Winter Derby Trial Stakes (Listed Race) (All-Weather Championships Fast-Track Qualifier)
1m 2f (Standard) 4yo+
Lingfield (AW) (GB)
Symbolic Power (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 7)
14:16 Get Your Ladbrokes Daily Odds Boost Handicap
1m 2f (Standard) 3yo rated 0-85
Newcastle (Aus) (AUS)
Bastaki (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (8 - 13)
14:29 Aspira Investments Maiden Plate (2yo+) (Turf)
4f 110y (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Iolanthe (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 3)
16:59 Aspira Equipment & Machinery Finance Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Testimonial (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (8 - 7)
13:00 Darley Lonhro Plate (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Retrieval (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
13:00 Darley Lonhro Plate (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Tampa Bay Downs (USA)
Commandeer (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Alonso Quinonez (8 - 8)
13:50 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
New Dawn (USA)
Godolphin Racing LLC
6th William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
13:50 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Atone (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Tomas B Mejia (8 - 5)
15:30 Tampa Bay Stakes (Grade 3) (4yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 4yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Scenic Overlook (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Alonso Quinonez (8 - 6)
16:02 Suncoast Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo
Tokyo (JPN) 11th Toru Kurita
Teruo Eda (8 - 7)
10:40 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f 110y (Standard) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Dixie Days (IRE)
Godolphin
3rd Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Joyous Chant (USA)
Godolphin
8th Hideaki Fujiwara
Kosei Miura (8 - 11)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Novella (JPN)
Godolphin
11th Keisuke Miyata
Yutaro Nonaka (8 - 3)
15:10 TV Yamanashi Hai (Allowance Handicap) (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+