Result
Saturday, 6 February, 2021
14:29
Newcastle (Aus) (AUS)

Aspira Investments Maiden Plate (2yo+) (Turf)

4f 110y (Good To Soft) 2yo+ Mdn
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (4) Jockey's silk
Bastaki (AUS)
Godolphin
3
8 - 13
-
James Cummings
Christian Reith
Days L/R: 245
2nd (5)
Dragon's Beauty (AUS)
Mrs D Lumsden, P J Foley Et Al
½ l
5
9 - 0
-
t,cp
Dianne Lumsden
Amelia Denby
Days L/R: 67
3rd (6)
Bright Eyed Girl (AUS)
S G Van Eyk, J H Doyle & Ms J K Bootle
1 l
3
8 - 13
-
bl
Grant Allard
Andrew Gibbons
4th (3)
Luna Bea (AUS)
Metro Breeding & Racing, H K Brown Et Al
2 l
3
8 - 13
-
Grant Allard
Grant Buckley
5th (1)
Bel Suono (AUS)
Mrs M Smith, R Fleetwood Et Al
¾ l
3
8 - 13
-
bl
Matthew A Smith
Alysha Collett
6th (7)
Big Happiness (AUS)
C K W Wong
1½ l
3
9 - 3
-
t
Kristen Buchanan
Ashley Morgan
7th (2)
Icanfly (AUS)
F Khedoori
2 l
3
8 - 13
-
bl
Jim & Greg Lee
Pietro Romeo
Days L/R: 62
NR
Superior One (AUS)
Mrs J A Law, Mrs P M Mulholland Et Al
3
8 - 13
-
t
Damien Lane
Darryl McLellan
Non-runner
Days L/R: 33

More results from Saturday, 6 February, 2021

Saturday, 6 February 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damian Lane (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Glen Boss (8 - 11)
13:15 Neds Blue Diamond Prelude (Group 2) (2yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Mark Zahra (9 - 0)
13:50 Neds Blue Diamond Prelude (Group 3) (2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (9 - 0)
15:35 Clanbrooke TS Carlyon Cup (Group 3) (4yo+) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Caulfield (AUS)
Viridine (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 3)
17:35 Schweppes Rubiton Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chukyo (JPN) 3rd Teruhiko Chida
Kohei Matsuyama (8 - 11)
10:30 Maiden Race (3yo) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN) 3rd Mamoru Ishibashi
Yusuke Fujioka (8 - 7)
15:00 Elfin Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo
Chukyo (JPN)
Baskerville (USA)
Godolphin
9th Yukihiro Kato
Ryoya Kozaki (8 - 11)
15:35 Aldebaran Stakes (Conditions) (4yo+) (Dirt)
1m 1f 110y (Standard) 4yo+ Conditions
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Adam Beschizza (8 - 8)
14:56 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
5f 110y (Muddy) 3yo Mdn
Kempton (AW) (GB)
Royal Touch (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Tom Marquand (9 - 5)
16:15 Unibet Extra Place Offers Every Day Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m 3f 219y (Standard To Slow) 3yo
Kokura (JPN)
Luna Piena (JPN)
Godolphin
8th Koshiro Take
Suguru Hamanaka (8 - 11)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Misty Rain (JPN)
Godolphin
14th Masakazu Ikegami
Nanako Fujita (8 - 3)
12:45 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Lingfield (AW) (GB) 3rd John Gosden
Robert Havlin (9 - 0)
13:45 Betway Winter Derby Trial Stakes (Listed Race) (All-Weather Championships Fast-Track Qualifier)
1m 2f (Standard) 4yo+
Lingfield (AW) (GB)
Symbolic Power (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 7)
14:16 Get Your Ladbrokes Daily Odds Boost Handicap
1m 2f (Standard) 3yo rated 0-85
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 3)
16:59 Aspira Equipment & Machinery Finance Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Soft) 2yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Rachel King (8 - 7)
13:00 Darley Lonhro Plate (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Randwick (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 11)
13:00 Darley Lonhro Plate (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Tampa Bay Downs (USA)
Commandeer (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Eoin Harty
Alonso Quinonez (8 - 8)
13:50 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
6th William Mott
Junior Alvarado (8 - 8)
13:50 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Atone (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Tomas B Mejia (8 - 5)
15:30 Tampa Bay Stakes (Grade 3) (4yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 4yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Scenic Overlook (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Eoin Harty
Alonso Quinonez (8 - 6)
16:02 Suncoast Stakes (Listed Race) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 3yo
Tokyo (JPN)
Brilliant Park (GB)
Godolphin
11th Toru Kurita
Teruo Eda (8 - 7)
10:40 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f 110y (Standard) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Dixie Days (IRE)
Godolphin
3rd Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 11)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Joyous Chant (USA)
Godolphin
8th Hideaki Fujiwara
Kosei Miura (8 - 11)
13:05 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Kazuo Fujisawa
Takeshi Yokoyama (8 - 9)
13:35 Allowance Race (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Tokyo (JPN)
Novella (JPN)
Godolphin
11th Keisuke Miyata
Yutaro Nonaka (8 - 3)
15:10 TV Yamanashi Hai (Allowance Handicap) (4yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+