Result
Friday, 14 August, 2020
13:30
Geelong (AUS)
Elephant & Castle Hotel 4yo+ Maiden Plate (Turf)
6f 55y (Good To Soft) 4yo+ Mdn
Total prize money
35,000 AUD
1st 19,250 AUD 2nd 6,300 AUD 3rd 3,150 AUD 4th 1,750 AUD 5th 1,050 AUD 6th 700 AUD 7th 700 AUD 8th 700 AUD 9th 700 AUD 10th 700 AUD
Runners: 10
Racecard table information
Result: |
Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:
|
(draw): | Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random. |
Colours: | Colours (silk) of the owner, worn by the jockey. |
Horse: | Name of the horse and country of birth. |
Owner: | Name of the owner |
Distance: |
Distance to the next horse. Abbreviations as follows:
|
Age: | Age of the horse. |
Wgt: | Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions. |
OR: | Official rating of the horse. |
Eqpt: |
Equipment worn. Abbreviations as follows:
|
Jockey (wgt): | Name and weight of the jockey |
Trainer: | Name of the trainer |
Comments: | Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc. |
Results (draw) |
Colours | HorseOwner | Age Wgt | OR Eqpt | Trainer Jockey | Comments | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st (10) |
Bermadez (NZ)
Ballymore Stables (Aus) Pty Ltd, R & C Legh Racing Pty Et A
|
4
9 - 3
|
-
|
Michael Moroney
Damien Oliver
|
|||
2nd (8) |
Pitjara (AUS)
Godolphin
|
5¼ l
|
4
8 - 13
|
-
|
James Cummings
Jamie Kah
|
Days L/R: 17
|
|
3rd (6) |
Pure Purgatory (AUS)
Aqua Trained Thoroughbreds Pty Ltd
|
1 l
|
4
8 - 13
|
-
t
|
Matt Laurie
Daniel Stackhouse
|
||
4th (5) |
Vitosha (AUS)
Halo Racing Services Ltd, Mrs Janice McKenna & Miss S Negre
|
½ l
|
5
8 - 13
|
-
|
Mitchell Freedman
Billy Egan
|
||
5th (7) |
Norah (AUS)
W J Slatter, M C Kent Et Al
|
¾ l
|
4
8 - 13
|
-
|
Michael Kent
Beau Mertens
|
||
6th (9) |
Lady Fiorente (AUS)
G B Draper
|
1 l
|
4
8 - 13
|
-
|
Danielle Loos
Ben Allen
|
||
7th (1) |
Ella Isabella (AUS)
J R Hedditch, J H Macleod Et Al
|
1¾ l
|
4
8 - 13
|
-
|
Leon & Troy Corstens
Daniel Moor
|
||
8th (4) |
Moncreek (AUS)
Ms S L Robinson, Ms L Bilner & Wattle Grove Thoroughbreds
|
¾ l
|
5
9 - 3
|
-
t
|
Jarrod Robinson
Rhys McLeod
|
||
9th (2) |
Alice Band (AUS)
P McKenna & Mrs K S McKenna
|
2½ l
|
6
8 - 13
|
-
|
Paul McKenna
Dean Holland
|
||
10th (3) |
Krishna Cove (AUS)
R P Maher
|
10 l
|
4
8 - 13
|
-
t
|
Chris Calthorpe
Jack X Martin
|
||
NR |
Grand Quill (AUS)
J R Buckley & G J Hollier
|
5
9 - 3
|
-
|
Peter Gelagotis
Jason Maskiell
|
Non-runner |
||
NR |
Under His Eye (AUS)
D J Bourne & M W Young
|
4
8 - 9
|
-
t
|
David Bourne
Madison Lloyd
|
Non-runner |
||
NR |
Princess Kez (AUS)
Mrs A C Purcell
|
6
8 - 13
|
-
|
Damien Williams
|
Non-runner Days L/R: 120
|
||
NR |
Sense Of Danger (NZ)
Johnno's Syndicate
|
4
8 - 13
|
-
t
|
Simone Ferchie
Craig Newitt
|
Non-runner Days L/R: 17
|
||
NR |
Fortyfive Parklane (AUS)
Mrs M Swalue, Ms L Caff Et Al
|
4
9 - 3
|
-
t
|
Mick Price & Michael Kent Jnr
Michael Walker
|
Non-runner Days L/R: 148
|