Result
Saturday, 28 March, 2020
15:10
Rosehill (AUS)

E-Group Security Star Kingdom Stakes (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)

6f (Soft) 3yo+
Total prize money 156,800 AUD
1st 84,000 AUD 2nd 29,400 AUD 3rd 14,200 AUD 4th 7,200 AUD 5th 5,000 AUD 6th 4,000 AUD 7th 3,500 AUD 8th 3,500 AUD 9th 3,500 AUD 10th 3,500 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7)
Vegadaze (AUS)
R D Spratt
4
8 - 8
-
Anthony Cummings
Tom Marquand
Days L/R: 14
2nd (3) Jockey's silk
Manicure (AUS)
Godolphin
hd
5
8 - 8
-
bl
James Cummings
Kerrin McEvoy
Days L/R: 133
3rd (1) Jockey's silk
Godolphin
½ l
5
9 - 6
-
James Cummings
Hugh Bowman
Days L/R: 385
4th (2) Jockey's silk
Tactical Advantage (AUS)
Australian Bloodstock, S Baker Et Al
3¼ l
6
9 - 2
-
Kris Lees
Nash Rawiller
Days L/R: 14
5th (12) Jockey's silk
God Of Thunder (AUS)
M D Holland, J G Abboud Et Al
1¼ l
4
8 - 7
-
t
Michael, Wayne & John Hawkes
Brenton Avdulla
Days L/R: 28
6th (11)
Villami (AUS)
Wilrace Pty Ltd Syndicate & Stallion Racing & G A Ryan
hd
3
8 - 7
-
Gerald Ryan
Timothy Clark
Days L/R: 21
7th (5) Jockey's silk
River Bird (AUS)
Giovanni Rapisarda
¾ l
4
8 - 5
-
Jason Coyle
Kathy O'Hara
Days L/R: 14
8th (8) Jockey's silk
Handle The Truth (AUS)
Laurel Oak Bloodstock Pty Ltd, Jacob Park T/Breds Et Al
shd
4
8 - 6
-
t
Keith Dryden
Robbie Dolan
Days L/R: 20
9th (9) Jockey's silk
Brave Song (AUS)
Triple Crown Syndications, D L King Et Al
4¼ l
5
9 - 0
-
Peter & Paul Snowden
James McDonald
Days L/R: 119
10th (6) Jockey's silk
Fell Swoop (AUS)
Mrs A E Dale, Ms M E Porter A M Et Al
1¼ l
8
9 - 1
-
Matthew Dale
Jay Ford
Days L/R: 203
11th (10)
Spanish Dream (AUS)
Network Racing Pty Ltd, P Cave Et Al
3 l
5
8 - 7
-
Paul Cave
Blake Spriggs
Days L/R: 154
12th (4) Jockey's silk
Diplomatico (AUS)
J G Moore, D P Boehm Et Al
3¼ l
4
8 - 7
-
t,cp
Michael, Wayne & John Hawkes
Tommy Berry
Days L/R: 14
NR (9) Jockey's silk
Booker (AUS)
B M Griffiths, Mrs M M Griffiths Et Al
5
8 - 13
-
bl,t
Gerald Ryan
Adam Hyeronimus
Non-runner
Days L/R: 21

More results from Saturday, 28 March, 2020

Saturday, 28 March 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Bendigo (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Brad Rawiller (9 - 8)
13:30 Underground Cabling Systems BM84 Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
2nd Yasutoshi Ikee
Kenji Kawamata (8 - 11)
13:45 Allowance Race (4yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 4yo+ Allowance
Chukyo (JPN)
Godolphin
3rd Mitsumasa Nakauchida
Yuji Nakai (9 - 0)
15:25 Meitetsu Hai (Conditions) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+ Conditions
Gulfstream Park (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
Joel Rosario (8 - 10)
16:49 Fasig-Tipton Gulfstream Park Oaks (Grade 2) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Kunihide Matsuda
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
14:25 Kunshiran Sho (Allowance) (3yo Fillies) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Allowance
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Teruhiko Chida
Yutaka Take (8 - 5)
15:00 Tenjimbashi Tokubetsu (Handicap) (4yo+) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
9th Inao Okada
Kyosuke Kokubun (8 - 11)
15:35 Mainichi Hai (Grade 3) (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
10th Yusuke Wada
Takuya Ono (8 - 7)
10:10 Maiden Race (3yo Fillies & Mares) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
11th Mizuki Takayanagi
Shu Ishibashi (8 - 11)
15:10 Fukuryu Stakes (Conditions) (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Conditions
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 4)
15:50 Kia Tancred Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (8 - 11)
16:30 Vinery Stud Stakes (Group 1) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo
Rosehill (AUS)
Pohutukawa (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
James McDonald (8 - 9)
17:10 Jim Beam Emancipation Stakes (Group 2) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f 110y (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
James McDonald (9 - 2)
17:50 Chandon Doncaster Prelude (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Hugh Bowman (9 - 2)
17:50 Chandon Doncaster Prelude (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Soft) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Eoin Harty
Alonso Quinonez (8 - 10)
14:21 Claiming Race (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Claim
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Jesus Lopez Castanon (8 - 8)
14:52 Maiden Special Weight (3yo) (Turf)
1m (Firm) 3yo Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jeff Penza (8 - 10)
13:34 Mitsubishi Heavy Industries Air Conditioning Australia Class 1 & Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f 110y (Soft) 3yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jeff Penza (8 - 13)
14:14 Lake Macquarie Sheet Metal Maiden Plate (2yo+) (Turf)
5f (Soft) 2yo+ Mdn
Wyong (AUS)
Static (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jeff Penza (9 - 3)
15:34 Lakes Podiatry Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f 165y (Soft) 2yo+ Mdn