Result
Sunday, 24 February, 2019
13:20
Hanshin (JPN)

Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)

6f (Standard) 4yo+
Total prize money 14,250,000 JPY
1st 7,499,999 JPY 2nd 3,000,000 JPY 3rd 1,899,999 JPY 4th 1,100,000 JPY 5th 750,001 JPY
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (8)
Akatsuki Joe (JPN)
T Kawauchi
4
9 - 0
-
Inao Okada
Suguru Hamanaka
Days L/R: 21
2nd (7) Jockey's silk
Kurino San Leo (JPN)
Hiroharu Kurimoto
hd
6
9 - 0
-
Norio Fujisawa
Hideaki Miyuki
3rd (6) Jockey's silk
Godolphin
¾ l
5
9 - 0
-
Koichi Tsunoda
Hirofumi Shii
Days L/R: 106
4th (9)
Wheel Burning (JPN)
Ichikawa Yoshimi Holdings Co Ltd
3 l
6
9 - 0
-
Kazuya Makita
Yuichi Kitamura
5th (11) Jockey's silk
Meisho Awaji (JPN)
Yoshio Matsumoto
2 l
5
9 - 0
-
Toyoji Nishihashi
Yusaku Kokubun
Days L/R: 21
6th (5)
Marumo Maria (JPN)
Marumo Kumiai
½ l
4
8 - 7
-
Kazuyoshi Kihara
Akatsuki Tomita
7th (2)
Lily Maker (JPN)
Einoshin Abe
nk
5
8 - 9
-
Hitoshi Nakamura
Kyosuke Kokubun
8th (14)
Ena Hope (JPN)
H Miyahara
¾ l
5
8 - 9
-
Naohiro Yoshida
Shogo Hatabata
Days L/R: 119
9th (15) Jockey's silk
Meisho Maikaze (JPN)
Yoshio Matsumoto
½ l
6
8 - 9
-
Hidekazu Asami
Yuichi Fukunaga
Days L/R: 162
10th (4)
Renata (JPN)
Takafumi Murakami
nk
4
8 - 9
-
Ken Kozaki
Yasunari Iwata
Days L/R: 141
11th (13)
Harumeki (JPN)
K Hidaka Breeders Union
1¼ l
4
8 - 9
-
Masanori Ito
Makoto Sugihara
Days L/R: 148
12th (3)
Power H (JPN)
U Mano
1¾ l
4
9 - 0
-
Yuki Ohashi
Manabu Sakai
Days L/R: 139
13th (16) Jockey's silk
Epure (JPN)
North Hills Co Ltd
nk
5
8 - 7
-
Yoshio Oki
Shota Kato
14th (12)
Ichi The Tiara (JPN)
Koichiro Narasaki
nk
4
8 - 9
-
Toshiyuki Hattori
Futoshi Komaki
Days L/R: 182
15th (10)
B B Seals (JPN)
Bando Bokujo
hd
4
9 - 0
-
Tadashi Kayo
Haruhiko Kawasu
16th (1) Jockey's silk
Schreien City (JPN)
Yushun Horse
30.00
5
8 - 7
-
Masato Nishizono
Hayato Mitsuya

More results from Sunday, 24 February, 2019

Sunday, 24 February 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Hideaki Fujiwara
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
12:50 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (8 - 9)
14:25 Itami Stakes (Allowance) (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Yukihiro Kato
Yasunari Iwata (9 - 0)
16:10 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Hawkesbury (AUS)
Angevin (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Tommy Berry (8 - 13)
14:40 Platinum Park Metro & Prov Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Tommy Berry (9 - 2)
15:15 Simpson Building Group Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Enfilade (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Tommy Berry (9 - 1)
16:00 Irresistible Pools & Spas Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Arcane (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Sam Clipperton (9 - 1)
16:00 Irresistible Pools & Spas Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Kokura (JPN)
Best Picture (GB)
Godolphin
15th Kenichi Fujioka
Shinichiro Akiyama (8 - 7)
11:20 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Launceston (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Brendon McCoull (8 - 11)
15:00 Brooklyn Park Tasmanian Oaks (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f 110y (Good) 3yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Yoichi Kuroiwa
Daichi Shibata (8 - 7)
10:10 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Sale (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Michael Walker (9 - 2)
12:55 Ladbrokes 2YO Maiden Plate (Turf)
6f 13y (Good) 2yo Mdn
Sale (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Michael Dee (8 - 11)
12:55 Ladbrokes 2YO Maiden Plate (Turf)
6f 13y (Good) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Stage Direction (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Fergal Lynch (8 - 6)
16:15 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo