Error message

Warning: dns_get_record(): A temporary server error occurred. in include_once() (line 226 of /var/www/html/sites/default/settings.php).
Result
Sunday, 24 February, 2019
15:15
Hawkesbury (AUS)

Simpson Building Group Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)

5f (Good) 2yo+
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 7

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (6)
Captain Courageous (AUS)
B G Black, Mrs D A Black & D R Casson
3
9 - 0
-
bl
Tara & Philippe Vigouroux
Winona Costin
Days L/R: 50
2nd (4) Jockey's silk
Godolphin
nk
3
9 - 2
-
James Cummings
Tommy Berry
Days L/R: 99
3rd (1)
Le Dejeuner (AUS)
S J Dickerson, Mrs C L Dickerson & Mrs J J Dickerson
¾ l
5
8 - 11
-
t,cp
Robert & Luke Price
Kathy O'Hara
Days L/R: 288
4th (7)
Nicof (AUS)
N J Osborne, D A Crowe Et Al
¾ l
7
8 - 10
-
bl
Neil Osborne
Billy Owen
Days L/R: 288
5th (2)
Cyclonite (AUS)
B A Rollings & A J Copps
shd
3
9 - 7
-
bl
Scott Singleton
Christian Reith
Days L/R: 110
6th (3)
Falling Waters (AUS)
D E Dean, Mrs J N Hanigan Et Al
¾ l
4
8 - 10
-
t,cp
Louise Dean
Chad Lever
7th (5)
Hostwin Shadow (AUS)
J Tam & S Hongli
7 l
4
9 - 7
-
cp
Gary L Moore
Mitchell Bell
Days L/R: 344
NR (7)
Virgilio (AUS)
A Nocera & L Nocera
5
9 - 12
-
bl
Kerry Parker
Robbie Brewer
Non-runner
Days L/R: 2
NR (10)
Fine Hero (AUS)
P M Knight
5
9 - 0
-
Michael Plummer
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 80
NR (2)
Prophet's Thumb (AUS)
R G Hogno, Mrs M Hogno Et Al
3
9 - 5
-
t
David Pfieffer
Blake Shinn
Non-runner
Days L/R: 1

More results from Sunday, 24 February, 2019

Sunday, 24 February 2019
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Hideaki Fujiwara
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
12:50 Newcomer Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Hirofumi Shii (9 - 0)
13:20 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
5th Koichi Tsunoda
Suguru Hamanaka (8 - 9)
14:25 Itami Stakes (Allowance) (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Yukihiro Kato
Yasunari Iwata (9 - 0)
16:10 Allowance Race (Allowance) (4yo+) (Dirt)
7f (Standard) 4yo+
Hawkesbury (AUS)
Angevin (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Tommy Berry (8 - 13)
14:40 Platinum Park Metro & Prov Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good To Soft) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Enfilade (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Tommy Berry (9 - 1)
16:00 Irresistible Pools & Spas Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Hawkesbury (AUS)
Arcane (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Sam Clipperton (9 - 1)
16:00 Irresistible Pools & Spas Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+ Mdn
Kokura (JPN)
Best Picture (GB)
Godolphin
15th Kenichi Fujioka
Shinichiro Akiyama (8 - 7)
11:20 Maiden Race (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo Mdn
Launceston (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Brendon McCoull (8 - 11)
15:00 Brooklyn Park Tasmanian Oaks (Listed Race) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f 110y (Good) 3yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
6th Yoichi Kuroiwa
Daichi Shibata (8 - 7)
10:10 Maiden Race (Maiden) (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Sale (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Michael Walker (9 - 2)
12:55 Ladbrokes 2YO Maiden Plate (Turf)
6f 13y (Good) 2yo Mdn
Sale (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Michael Dee (8 - 11)
12:55 Ladbrokes 2YO Maiden Plate (Turf)
6f 13y (Good) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Stage Direction (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Fergal Lynch (8 - 6)
16:15 Allowance Optional Claiming Race (Allowance) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo