Result
Saturday, 16 September, 2023
17:10
Chantilly (FR)

Prix Bertrand de Tarragon (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)

1m 1f (Good To Soft) 3yo+
Total prize money 80,000 EUR
1st 40,000 EUR 2nd 16,000 EUR 3rd 12,000 EUR 4th 8,000 EUR 5th 4,000 EUR
Runners: 11

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Immensitude (FR)
Mme Isabelle Corbani
3
8 - 11
-
S Wattel
Alexis Pouchin
Days L/R: 32
2nd (4) Jockey's silk
Autumn Starlight (GB)
P D Savill
3 l
3
8 - 11
-
S Wattel
Christophe Soumillon
Days L/R: 104
3rd (7) Jockey's silk
Life In Motion (IRE)
Godolphin SNC
0.15
4
9 - 2
-
Andre Fabre
Mickael Barzalona
Days L/R: 34
4th (3) Jockey's silk
Left Sea (GB)
Wertheimer & Frere
ns
3
8 - 11
-
C Laffon-Parias
Maxime Guyon
Days L/R: 48
5th (9) Jockey's silk
Turn Cartwheels (FR)
Chris Wright And Andy MacDonald
1¼ l
3
8 - 11
-
X Thomas-Demeaulte
Stephane Pasquier
Days L/R: 55
6th (1) Jockey's silk
Kennella (FR)
Derek Ronald Lodge & Nicolas Campos
½ l
5
9 - 2
-
N Caullery
Sebastien Maillot
Days L/R: 20
7th (6) Jockey's silk
Gregarina (FR)
Rashit Shaykhutdinov
3½ l
4
9 - 2
-
h
F Chappet
Cristian Demuro
Days L/R: 20
8th (2) Jockey's silk
Zeeyara (IRE)
Sheikh Ahmed Al Maktoum
2 l
3
8 - 11
-
h,t
F-H Graffard
Hugo Journiac
Days L/R: 58
9th (11) Jockey's silk
Alia's Rose (FR)
Jaber Abdullah
nk
3
8 - 11
-
A Schutz
Clement Lecoeuvre
Days L/R: 26
10th (10) Jockey's silk
Abhayaa (IRE)
Mme Natalie Steinmann
3 l
4
9 - 2
-
bl
Carina Fey
Eddy Hardouin
Days L/R: 17
PU (8) Jockey's silk
Loliwood (FR)
Mme Corine Barande-Barbe
4
9 - 2
-
Mme C Barande-Barbe
Ronan Thomas
Pulled Up
Days L/R: 16

More results from Saturday, 16 September, 2023

Saturday, 16 September 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont At The Big A (USA)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
Jamie Spencer (8 - 10)
17:21 Fasig-Tipton Jockey Club Oaks Invitational Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Inner Course) (Turf)
1m 3f (Firm) 3yo
Churchill Downs (USA)
Strobe (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 9)
14:13 Louisville Thoroughbred Society Stakes (Black Type Conditions) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+
Doncaster (GB)
Godolphin
6th Simon & Ed Crisford
James Doyle (9 - 3)
15:35 Betfred St Leger Stakes (Group 1) (British Champions Series) (No Geldings)
1m 6f 115y (Soft) 3yo
Flemington (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jamie Kah (9 - 3)
13:50 Winning Edge Presentations Poseidon Stakes (Listed Race) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Hanshin (JPN)
Cavalla (JPN)
Godolphin
12th Minoru Oguri
Seina Imamura (8 - 3)
10:20 Maiden Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Wax Lyrical (USA)
Godolphin
15th Ryuji Okubo
Mirai Iwata (8 - 11)
16:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+ Allowance
Nakayama (JPN)
Godolphin
9th Takashi Kubota
Daisuke Sasaki (8 - 7)
10:35 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Ruminate (JPN)
Godolphin
5th Teruhiko Chida
Akira Sugawara (8 - 11)
15:10 Onjuku Tokubetsu (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (8 - 10)
15:10 Tassell Financial Planning Maiden Plate (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 55y (Good) 3yo+ Mdn
Randwick (AUS)
Godolphin
14th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 11)
14:50 Darley Tea Rose Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)
7f (Good) 3yo
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Zac Lloyd (9 - 3)
15:25 7 Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 11)
16:00 Toyota Forklifts Shorts (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 9)
16:00 Toyota Forklifts Shorts (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 7)
16:40 Bill Ritchie Handicap (Group 3) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Zac Lloyd (8 - 11)
17:15 The Agency Real Estate Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
13th James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 10)
17:15 The Agency Real Estate Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Woodbine (CAN)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (8 - 9)
17:07 Johnnie Walker Natalma Stakes (Grade 1) (2yo Fillies) (Turf)
1m (Good) 2yo
Woodbine (CAN) 1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (8 - 12)
17:42 Ricoh Woodbine Mile Stakes (Grade 1) (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+