Result
Saturday, 19 August, 2023
16:20
Randwick (AUS)

Darley Silver Shadow Stakes (Group 2) (3yo Fillies) (Turf)

6f (Good To Soft) 3yo
Total prize money 292,500 AUD
1st 172,000 AUD 2nd 56,000 AUD 3rd 27,250 AUD 4th 13,250 AUD 5th 7,250 AUD 6th 3,750 AUD 7th 3,750 AUD 8th 3,750 AUD 9th 3,750 AUD 10th 3,750 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (3)
Autumn Ballet (AUS)
Nick Vass Bloodstock, F A Kennedy Et Al
3
8 - 11
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Adam Hyeronimus
Days L/R: 133
2nd (4) Jockey's silk
Estriella (AUS)
K J Payne & Mrs V M Payne
shd
3
8 - 9
-
Ciaron Maher & David Eustace
Jamie Kah
Days L/R: 21
3rd (10) Jockey's silk
Kimochi (AUS)
K H To
ns
3
8 - 9
-
Gary Portelli
Jason Collett
Days L/R: 133
4th (1)
Mumbai Muse (AUS)
Woppitt Bloodstock, R McClure Et Al
1 l
3
8 - 9
-
Michael Freedman
Brett Prebble
Days L/R: 182
5th (9)
Amazonian Lass (AUS)
Go Bloodstock Australia Synd, G W Holdings Et Al
½ l
3
8 - 9
-
bl
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Sam Clipperton
Days L/R: 147
6th (13) Jockey's silk
Summer Loving (AUS)
D P Maher, A G Harvey Et Al
ns
3
8 - 9
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Rachel King
Days L/R: 175
7th (5)
Platinum Jubilee (AUS)
Go Bloodstock Australia Synd, G W Holdings Et Al
hd
3
8 - 11
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Timothy Clark
Days L/R: 154
8th (7)
Private Legacy (AUS)
G D Hickman, A P Carney Et Al
shd
3
8 - 9
-
Gregory Hickman
Tyler Schiller
Days L/R: 35
9th (6)
French Endeavour (AUS)
Hobartville Stud Pty Ltd Syndicate
½ l
3
8 - 9
-
Matthew A Smith
Dylan Gibbons
Days L/R: 31
10th (2)
Taormina (AUS)
F W Cook, R N Norris Et Al
1½ l
3
8 - 9
-
Gai Waterhouse & Adrian Bott
Regan Bayliss
Days L/R: 28
11th (12) Jockey's silk
Lazzago (AUS)
Woppitt Bloodstock
2¼ l
4
9 - 0
-
Chris Waller
Kerrin McEvoy
Days L/R: 133
12th (11) Jockey's silk
Godolphin
6 l
3
8 - 9
-
James Cummings
Chad Schofield
Days L/R: 119
13th (8)
Kristilli (AUS)
Ms E L Jelfs, D P Hickey Et Al
6¾ l
3
9 - 0
-
Annabel Neasham
James McDonald
Days L/R: 133
NR Jockey's silk
August Bloom (AUS)
China Horse Club
3
8 - 9
-
Peter & Paul Snowden
Thomas Sherry
Non-runner
Days L/R: 161
NR Jockey's silk
Godolphin
3
8 - 9
-
cp
James Cummings
Jean Van Overmeire
Non-runner
Days L/R: 28

More results from Saturday, 19 August, 2023

Saturday, 19 August 2023
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Va Via (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Shinn (9 - 3)
13:00 Catanach's Jewellers Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Cylinder (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Blake Shinn (9 - 2)
16:05 ive >Vain Stakes (Group 3) (3yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Doubtful (9 - 3)
16:40 Quayclean P.B.Lawrence Stakes (Group 2) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Colonial Downs (USA)
Penzance (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Mychel J Sanchez (8 - 7)
13:30 Maiden Special Weight (3yo+) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+ Mdn
Deauville (FR)
Winter's Love (IRE)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 0)
17:00 Prix de la Villa Saint-Augustin (Handicap) (3yo) (Straight Course) (Turf)
1m (Heavy) 3yo
Ellis Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
James Graham (8 - 7)
14:25 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
5f 110y (Firm) 2yo Mdn
Indiana Grand (USA)
Planet (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Samuel E Bermudez (8 - 8)
18:32 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Melek (IRE)
Godolphin
3rd Takashi Saito
Taisei Danno (8 - 11)
11:05 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN)
Autumn Queen (JPN)
Godolphin
8th Ippo Sameshima
Taisei Danno (8 - 7)
11:35 Maiden Race (3yo Fillies) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo Mdn
Kokura (JPN) 7th Mitsugu Kon
Mirai Iwata (8 - 9)
12:55 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 2yo Mdn
Kokura (JPN)
Breathlessly (JPN)
Godolphin
3rd Kenichi Fujioka
Mirco Demuro (8 - 11)
15:35 Sasebo Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Kokura (JPN)
Freewheeling (USA)
Godolphin
10th Mitsumasa Nakauchida
Mirai Iwata (8 - 9)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
13:50 BetVictor Geoffrey Freer Stakes (Group 3)
1m 5f 61y (Good To Soft) 3yo+
Newbury (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 10)
15:00 Heart Bingo Summer Sizzler Handicap
7f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-100
Newbury (GB) 3rd Saeed bin Suroor
Kieran Shoemark (9 - 7)
16:05 Chapel Down British EBF Maiden Stakes (GBB/IRE Incentive Race)
7f (Good To Soft) 2yo Mdn
Newbury (GB)
Dubai Welcome (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Kieran Shoemark (10 - 4)
16:40 Brian Rycraft Memorial Handicap
1m 4f (Good To Soft) 3yo+ rated 0-85
Newbury (GB)
Imperial Emperor (IRE)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 11)
17:15 Benchmark Handicap
1m 2f (Good To Soft) 3yo rated 0-95
Niigata (JPN)
Atomic Number (JPN)
Godolphin
14th Yoshinori Muto
Miyabi Muto (8 - 11)
10:45 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Niigata (JPN) 5th Shota Nishizono
Shu Ishibashi (8 - 9)
11:15 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
4th Keizo Ito
Takezo Nagano (8 - 7)
12:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Niigata (JPN)
Hubble (JPN)
Godolphin
8th Mizuki Takayanagi
Takezo Nagano (8 - 9)
13:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
6f (Standard) 3yo Mdn
Niigata (JPN)
Godolphin
3rd Teruhiko Chida
Shu Ishibashi (9 - 2)
15:10 Joetsu Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jean Van Overmeire (8 - 5)
15:05 Laurel Oak Toy Show Quality (Group 3 Handicap) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
15th James Cummings
Chad Schofield (9 - 3)
15:45 Winx Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
7f (Good To Soft) 3yo+
Sapporo (JPN)
Godolphin
11th Noriyuki Hori
Katsuma Sameshima (8 - 9)
09:50 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 2yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
3rd Mamoru Ishibashi
Yutaka Take (8 - 9)
10:25 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 110y (Standard) 2yo Mdn
Sapporo (JPN)
Godolphin
10th Katsunori Tanaka
Naho Furukawa (7 - 12)
13:45 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
13:10 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Saratoga (USA)
Nostalgic (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (8 - 10)
17:02 Allowance Optional Claiming Race (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Brad H Cox
Flavien Prat (8 - 9)
17:45 Alabama Stakes presented by Keeneland Sales (Grade 1) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo