Result
Sunday, 12 July, 2020
11:35
Hanshin (JPN)

Maiden Race (3yo) (Dirt)

7f (Muddy) 3yo Mdn
Total prize money 9,680,000 JPY
1st 5,100,000 JPY 2nd 2,000,000 JPY 3rd 1,300,000 JPY 4th 769,999 JPY 5th 510,001 JPY
Runners: 15

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (15)
Stars Premier (JPN)
DMM Dream Club Co Ltd
3
8 - 11
-
Yasutoshi Ikee
Yuga Kawada
Days L/R: 85
2nd (10) Jockey's silk
Godolphin
½ l
3
8 - 9
-
Ryuji Okubo
Arata Saito
Days L/R: 22
3rd (12)
Freak Bomber (JPN)
Kiyomi Yoshinaga
1 l
3
8 - 11
-
Sachio Yukubo
Kiwamu Ogino
4th (8)
Ningirsu (JPN)
Shigeo Takeda
¾ l
3
8 - 11
-
Takashi Suzuki
Ryuji Wada
Days L/R: 22
5th (1)
Faster The Wind (JPN)
Yasuhiro Suzuki
1¼ l
3
8 - 11
-
Yasuyuki Takahashi
Fuma Matsuwaka
Days L/R: 197
6th (9) Jockey's silk
Visarga (JPN)
Teruya Yoshida
½ l
3
8 - 9
-
Katsuichi Nishiura
Mirai Iwata
Days L/R: 182
7th (13)
Piena Falla (JPN)
Kenzo Mototani
½ l
3
8 - 11
-
Yuji Iida
Yuji Nakai
Days L/R: 189
8th (4)
Kiwami (JPN)
Toshio Terada
1¼ l
3
8 - 11
-
Mitsugu Kon
Keisuke Dazai
Days L/R: 169
9th (5)
Admire Vela (JPN)
Junko Kondo
¾ l
3
8 - 11
-
Naosuke Sugai
Atsuya Nishimura
Days L/R: 189
10th (6) Jockey's silk
Meisho Coming (JPN)
Yoshio Matsumoto
¾ l
3
8 - 11
-
Hiroshi Kawachi
Katsuma Sameshima
11th (14)
Three Symphony (JPN)
Nagai Shoji
½ l
3
8 - 9
-
Norio Fujisawa
Yutaro Mori
12th (7) Jockey's silk
A Shin Fighter (JPN)
Eishindo Co Ltd
1¼ l
3
8 - 11
-
Hiroyuki Uemura
Suguru Hamanaka
Days L/R: 218
13th (3) Jockey's silk
Meisho Kisokoma (JPN)
Yoshio Matsumoto
3½ l
3
8 - 11
-
Norio Fujisawa
Ryota Sameshima
Days L/R: 281
14th (2)
Tasshi Angela (JPN)
Terumi Yoshioka
6 l
3
8 - 0
-
Masaru Honda
Fuma Izumiya
Days L/R: 14
15th (11) Jockey's silk
Sure Gait (JPN)
Green Farm
30.00
3
8 - 11
-
Hiroshi Miyamoto
Kohei Matsuyama
NR
Planet Rouge (JPN)
Yoshihiko Koga
3
8 - 7
-
Naohiro Yoshida
Kanichiro Fujii
Non-runner

More results from Sunday, 12 July, 2020

Sunday, 12 July 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Deauville (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 7)
13:25 Qatar Prix des Yearlings (Conditions) (2yo Colts & Geldings) (Straight Course) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo
Deauville (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 11)
14:35 Qatar Prix Kistena (Listed Race) (3yo) (Straight Course) (Turf)
6f (Good) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (8 - 11)
15:50 Qatar Prix Amandine (Listed Race) (3yo Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Good) 3yo
Deauville (FR) 7th Charlie Appleby
Mickael Barzalona (8 - 11)
15:50 Qatar Prix Amandine (Listed Race) (3yo Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Good) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin SNC
12th H-A Pantall
Vincent Cheminaud (8 - 11)
15:50 Qatar Prix Amandine (Listed Race) (3yo Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Good) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 2)
16:25 Qatar Prix Jean Prat (Group 1) (3yo Colts & Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Good) 3yo
Deauville (FR) 9th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 2)
16:25 Qatar Prix Jean Prat (Group 1) (3yo Colts & Fillies) (Straight Course) (Turf)
7f (Good) 3yo
Deauville (FR)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (8 - 10)
17:00 Qatar Prix de Ris-Orangis (Group 3) (3yo+) (Straight Course) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Deauville (FR)
Fonthill Abbey (IRE)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 13)
17:35 Qatar Prix de la Calonne - Fonds Europeen de l'Elevage (Listed Race) (4yo+ Fillies & Mares) (Straigh
1m (Good) 4yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
5th Yoichi Kuroiwa
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
11:15 Maiden Race (2yo) (Dirt)
5f 165y (Sloppy) 2yo Mdn
Fukushima (JPN)
Danube (JPN)
Godolphin
12th Yusuke Wada
Katsuharu Tanaka (8 - 7)
13:35 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
5f 165y (Sloppy) 3yo Mdn
Fukushima (JPN)
Godolphin
4th Koichi Tsunoda
Damian Lane (8 - 9)
14:35 Orihime Sho (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Yielding) 3yo+
Hakodate (JPN)
Godolphin
5th Toru Kurita
Genki Maruyama (9 - 0)
14:50 Yokotsudake Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 5f (Firm) 3yo+
Hamburg (GER)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Soufiane Saadi (9 - 2)
12:55 Sparkasse Holstein-Cup (Hamburger Stutenmeile) (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Koshiro Take
Yutaka Take (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo Mdn
Hanshin (JPN) 1st
trophy
Mitsugu Kon
Akatsuki Tomita (8 - 5)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
4th Takayuki Yasuda
Arata Saito (9 - 0)
15:35 Procyon Stakes (Grade 3) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Jason Collett (8 - 11)
12:20 Your Business Here Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Soft) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Rachel King (8 - 10)
12:20 Your Business Here Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Soft) 2yo+
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Jye McNeil (9 - 0)
13:15 Hygain Plate (Maiden) (2yo+) (Turf)
1m (Heavy) 2yo+ Mdn
Moonee Valley (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Brad Rawiller (9 - 5)
13:45 Ladbrokes Same Race Multi Plate (Maiden) (2yo+) (Turf)
7f 141y (Heavy) 2yo+ Mdn
Saint-Malo (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Augustin Madamet (8 - 1)
12:10 Prix de Dol de Bretagne (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 4f 110y (Good) 3yo Mdn