Result
Saturday, 22 April, 2017
13:20
Chateaubriant (FR)

Prix Claude Rouget (Conditions) (4yo+) (Turf)

1m 1f 165y (Soft) 4yo+ Conditions
1st 12,000 EUR 2nd 4,800 EUR 3rd 3,600 EUR 4th 2,400 EUR 5th 1,200 EUR
Runners: 9

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Bharuch (IRE)
Ile De Cavallo
5
9 - 11
-
P Aragoni
Cristian Demuro
Days L/R: 135
2nd (9)
Chika Dream (FR)
Gaetan Gilles
2½ l
7
9 - 13
-
N Leenders
Arnaud Bourgeais
Days L/R: 210
3rd (8)
Victory Song (IRE)
Mme Pia Brandt
nk
7
9 - 0
-
Mme Pia Brandt
Cyrille Stefan
Days L/R: 216
4th (7)
Rosvana (FR)
H H Aga Khan
nk
4
8 - 10
-
A De Royer-Dupre
Gerald Mosse
Days L/R: 341
5th (4)
Kahouanne (FR)
Robert Ng
3½ l
5
9 - 2
-
G Botti
Pierre-Charles Boudot
Days L/R: 42
6th (6)
Safina Blue (FR)
Patrick Lajon
3 l
8
8 - 11
-
N Paysan
Ludovic Boisseau
Days L/R: 13
7th (2)
Delice Du Houley (FR)
Mme Catherine Pelier
3 l
4
8 - 2
-
Y Barberot
Clement Guitraud
Days L/R: 164
8th (3)
Marquisienes (FR)
Mlle Severine Verrier
6 l
5
8 - 10
-
Mlle S Verrier
Stephane Laurent
9th (5)
Scattered Stars (GB)
Godolphin SNC
12 l
4
8 - 10
-
H-A Pantall
Mickael Barzalona
Days L/R: 160

More results from Saturday, 22 April, 2017

Saturday, 22 April 2017
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Unbreakable (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Andrew Mallyon (9 - 6)
12:50 Thomas North Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 2yo+
Caulfield (AUS)
Tarquin (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Dwayne Dunn (9 - 4)
14:00 TROA VOBIS Gold Heath (Conditions) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Soft) 3yo+ Conditions
Caulfield (AUS)
Demonstrate (AUS)
Lordship Stud
7th J O'Shea
Andrew Mallyon (9 - 4)
16:35 Newmarket Grand West VOBIS Gold Sprint (Conditions) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Conditions
Caulfield (AUS)
Fanfaron (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Andrew Mallyon (9 - 2)
17:10 Goldners Horse Transport Vobis Gold Reef (Conditions) (3yo) (Turf)
1m (Good To Soft) 3yo Conditions
Chateaubriant (FR)
Rueing (USA)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 9)
12:50 Prix de Chantilly (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 1f 165y (Soft) 3yo Conditions
Chateaubriant (FR)
Blue Illusion (GB)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 13)
13:50 Prix Claude Gauthier (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 5f (Soft) 3yo Mdn
Chateaubriant (FR)
Mightily (GB)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
14:20 Prix Riverman (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 1f 165y (Soft) 3yo Mdn
Gulfstream Park (USA)
Second Street (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Thomas Albertrani
Alvaro Donis (7 - 12)
15:40 Maiden Claiming Race (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Allision (AUS)
Lordship Stud
4th J O'Shea
Nick Heywood (8 - 5)
15:19 City Of Wollongong RSL Sub-Branch Gallipoli Cup - Benchmark 69 Handicap (2yo+) (Turf)
1m (Good To Soft) 2yo+
Limerick (IRE)
Diarist (USA)
Lordship Stud
4th W McCreery
W J Lee (9 - 5)
13:15 Irish Stallion Farms European Breeders Fund (C & G) Maiden
7f (Good) 3yo Mdn
Newbury (GB)
Lordship Stud
1st
trophy
Richard Hannon
James Doyle (9 - 0)
15:05 JLT Greenham Stakes (Group 3) (Colts & Geldings)
7f (Good To Firm) 3yo
Newbury (GB)
Lordship Stud
2nd Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 0)
15:05 JLT Greenham Stakes (Group 3) (Colts & Geldings)
7f (Good To Firm) 3yo
Nottingham (GB)
Forever Song (GB)
Lordship Stud
9th Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
18:30 Hucknall Sheet Metal 40th Anniversary Maiden Stakes
1m 2f 50y (Good To Firm) 3yo Mdn
Randwick (AUS)
Siam (AUS)
Lordship Stud
3rd J O'Shea
Brenton Avdulla (8 - 13)
11:25 Stratum Star Retires To Widden Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo
Randwick (AUS)
Tessera (AUS)
Lordship Stud
2nd J O'Shea
Kerrin McEvoy (9 - 8)
12:00 Schweppervescence Handicap (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Randwick (AUS)
Divine Sanction (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Tommy Berry (8 - 8)
13:10 Schweppes Randwick Royale Handicap (3yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Lordship Stud
1st
trophy
Charlie Appleby
Corey Brown (8 - 2)
15:35 Schweppes Sydney Cup (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
2m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Penglai Pavilion (USA)
Lordship Stud
7th Charlie Appleby
Kerrin McEvoy (8 - 3)
15:35 Schweppes Sydney Cup (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
2m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Tally (AUS)
Lordship Stud
10th J O'Shea
Tommy Berry (8 - 9)
15:35 Schweppes Sydney Cup (Group 1 Handicap) (3yo+) (Turf)
2m (Soft) 3yo+
Randwick (AUS)
Cottage (AUS)
Lordship Stud
NR J O'Shea
Brenton Avdulla (9 - 6)
16:55 #theraces Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Soft) 3yo+