Result
Sunday, 26 December, 2021
16:42
Doomben (AUS)

Magic Millions Falvelon Quality Handicap (Listed) (2yo+) (Turf)

6f (Good To Soft) 2yo+
Total prize money 200,000 AUD
1st 116,000 AUD 2nd 37,000 AUD 3rd 18,000 AUD 4th 9,750 AUD 5th 5,500 AUD 6th 2,750 AUD 7th 2,750 AUD 8th 2,750 AUD 9th 2,750 AUD 10th 2,750 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Roheryn (AUS)
Godolphin
6
9 - 2
-
James Cummings
James McDonald
Days L/R: 43
2nd (2) Jockey's silk
Baller (AUS)
S V Cincotta, Mrs E B Cincotta Et Al
nk
6
9 - 2
-
t
Tony Gollan
Stephanie Thornton
Days L/R: 22
3rd (5) Jockey's silk
Soxagon (AUS)
B J Burke, Mrs D T Currie & Ms A Groom
hd
6
9 - 1
-
cp
Mark Currie
Baylee Nothdurft
Days L/R: 344
4th (7) Jockey's silk
Beau Rossa (AUS)
J R Adam, A R Muller Et Al
1¼ l
4
9 - 6
-
Will Clarken
Todd Pannell
Days L/R: 99
5th (8) Jockey's silk
Zoustyle (AUS)
Desharon Bloodstock Pty Ltd & Stableboard Bloodstock
shd
6
9 - 6
-
Tony Gollan
Ryan Maloney
Days L/R: 22
6th (6)
Hard Empire (AUS)
Lima Park Bloodstock Pty Ltd, G J Richards Et Al
½ l
8
9 - 3
-
bl,t
Toby & Trent Edmonds
Ben E Thompson
Days L/R: 22
7th (11)
Simply Fly (AUS)
Eureka Stud Syndicate, R G Lipp & P M Mahony
1 l
4
8 - 7
-
cp
Rex Lipp & Nicholas Hahn
Mark Du Plessis
Days L/R: 211
8th (3)
Hail Manhattan (AUS)
A T Biacsi, Miss N Collingwood Et Al
1¼ l
5
8 - 7
-
bl
Peter & William Hulbert
Adin Thompson
Days L/R: 183
9th (10)
Southern Lad (AUS)
G C Green, Mrs J S Willis Et Al
2 l
7
9 - 1
-
J O'Shea
Andrew Mallyon
Days L/R: 54
10th (9) Jockey's silk
Master Jamie (AUS)
G R Green, R L White & Mrs B A White
hd
5
8 - 8
-
bl
Graeme Green
Chris Whiteley
Days L/R: 197
11th (12) Jockey's silk
The Odyssey (AUS)
Wilrace Pty Ltd Syndicate, Mrs S M Then Et Al
1½ l
5
8 - 11
-
t
Kelly Schweida
Samantha Collett
Days L/R: 218
12th (4)
Chicago Cub (AUS)
F Palazzo, S Agisilaou & M Bonadio
¾ l
6
8 - 9
-
bl,t
Melissa Leitch
Robbie Fradd
Days L/R: 99
13th (13)
The Ritz (AUS)
C Tognolini, S G Powell Et Al
1¼ l
4
8 - 7
-
cp
Michael Costa
Jaden Lloyd
NR Jockey's silk
Desert Lord (AUS)
S J Dillon, K R Bredhaver Et Al
7
9 - 0
-
David Vandyke
Taylor Marshall
Non-runner
Days L/R: 358

More results from Sunday, 26 December, 2021

Sunday, 26 December 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Caulfield (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Dominic Tourneur (9 - 2)
13:30 Frank O'Brien Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
13:30 Frank O'Brien Handicap (2yo) (Turf)
6f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Munitions (USA)
Godolphin
6th James Cummings
Patrick Moloney (8 - 7)
17:10 Nick Johnstone Real Estate Christmas Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Chantilly (FR)
Danilova (GB)
Godolphin SNC
3rd H-A Pantall
Luka Rousseau (8 - 10)
12:35 Prix du Carrefour d'Orleans (Conditions) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 1f 110y (Standard) 3yo Conditions
Chantilly (FR)
Valverde (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Luka Rousseau (7 - 12)
14:50 Prix du Poteau des Brulis (Maiden) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 1f 110y (Standard) 3yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Heston (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brendan P Walsh
Adam Beschizza (8 - 8)
12:00 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Path To Success (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 8)
12:00 Maiden Special Weight (2yo) (Turf)
1m 1f (Firm) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Omkara (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Michael Stidham
Orlando Mojica (8 - 8)
13:30 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 2yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Shared Sense (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brad H Cox
Brian Joseph Hernandez Jr (8 - 12)
15:33 Tenacious Stakes (Listed Race) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo+
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
2nd Michael Stidham
Angel Suarez (8 - 6)
16:04 Buddy Diliberto Memorial Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+
Fair Grounds (USA)
Stavanger (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brendan P Walsh
Deshawn L Parker (8 - 8)
18:08 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo Mdn
Geelong (AUS) 2nd James Cummings
Jarrod Fry (8 - 11)
12:36 bet365 Odds Drift Protector 2yo Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Mdn
Geelong (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Declan Bates (9 - 2)
12:36 bet365 Odds Drift Protector 2yo Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Mdn
Geelong (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Jack X Martin (9 - 2)
12:36 bet365 Odds Drift Protector 2yo Maiden Plate (Turf)
5f 110y (Good) 2yo Mdn
Geelong (AUS)
Antipodes (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jarrod Fry (9 - 0)
13:11 bet365 Top Tote Plus 3yo Fillies Maiden Plate (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Geelong (AUS)
Emerging (NZ)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Jack X Martin (9 - 2)
14:56 In Memory Of Harry Montgomery Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo+ Mdn
Gulfstream Park (USA)
Paco's Pico (USA)
Godolphin Racing LLC
9th Michael Stidham
Luis Saez (8 - 8)
14:28 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Masato Nishizono
Fuma Izumiya (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Dirt)
7f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Best Feature (JPN)
Godolphin
9th Inao Okada
Yamato Tsunoda (8 - 0)
12:40 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 9th Teruhiko Chida
Kota Fujioka (8 - 11)
13:10 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
6th Ippo Sameshima
Heart Kameda (8 - 9)
15:50 Rinku Stakes (Handicap) (3yo+) (Dirt)
6f (Standard) 3yo+
Nakayama (JPN)
Rosy Glow (JPN)
Godolphin
13th Masaaki Koga
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
10:35 Maiden Race (2yo) (Turf)
6f (Good To Firm) 2yo Mdn
Nakayama (JPN)
Godolphin
7th Toru Kurita
Akira Sugawara (8 - 11)
14:00 Goodluck Handicap (3yo+) (Turf)
1m 4f 110y (Good To Firm) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Dylan Gibbons (8 - 3)
14:10 TAB Venue Mode Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Abenaki (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
14:10 TAB Venue Mode Maiden Plate (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 9)
15:20 New Zealand Bloodstock 3yo Maiden Plate (Turf)
6f (Good) 3yo Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Tanzimat (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
15:55 Sharp Office Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Cygnet (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Mitchell Bell (8 - 13)
15:55 Sharp Office Maiden Plate (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Mdn
Newcastle (Aus) (AUS)
Nikau (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Dylan Gibbons (9 - 0)
17:15 Hellbent @ Yarraman Park Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+
Randwick (AUS)
Dhakuri (NZ)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Glyn Schofield (8 - 9)
15:00 Bisley Workwear Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Regan Bayliss (8 - 9)
16:10 Schweppes Summer Cup (Group 3 Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Randwick (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
16:50 Hyland Race Colours Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Candy Jar (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Rocco Bowen (8 - 9)
14:13 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Mdn