Result
Saturday, 1 May, 2021
16:55
Sandown (Aus) (AUS)

Ladbrokes Easy Form Handicap (3yo) (Turf)

5f (Good) 3yo
Total prize money 135,000 AUD
1st 74,250 AUD 2nd 24,300 AUD 3rd 12,150 AUD 4th 6,750 AUD 5th 4,050 AUD 6th 2,700 AUD 7th 2,700 AUD 8th 2,700 AUD 9th 2,700 AUD 10th 2,700 AUD
Runners: 12

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Godolphin
3
9 - 2
-
bl
James Cummings
Ben Allen
Days L/R: 14
2nd (11) Jockey's silk
Thudson (AUS)
C E Holt
¾ l
3
8 - 13
-
cp
Peter & Paul Snowden
John Allen
Days L/R: 25
3rd (10) Jockey's silk
Forever Free (AUS)
Hesket Bloodstock
1¼ l
3
9 - 0
-
bl
Mathew Ellerton & Simon Zahra
Daniel Moor
Days L/R: 14
4th (2)
Miss Bosetti (AUS)
Makybe Racing & Breeding Pty Ltd, G P I Racing & M S Hotchin
shd
3
8 - 1
-
Peter & Paul Snowden
Lachlan King
Days L/R: 14
5th (6) Jockey's silk
Yosemite (NZ)
Oti Racing, M Steward Et Al
½ l
3
7 - 13
-
Robbie Griffiths & Mathew De Kock
Lachlan Neindorf
Days L/R: 38
6th (1)
Sweetzou (AUS)
D F Degenhardt, Wahroonga Syndicate Et Al
nk
3
8 - 7
-
John D Sadler
Michael Dee
Days L/R: 7
7th (4)
Japery (AUS)
J V O'Neill, M M Coughlin Et Al
hd
3
8 - 2
-
Patrick Payne
Madison Lloyd
Days L/R: 105
8th (3)
Mr Moppett (AUS)
M Gibson
hd
3
9 - 0
-
Phil Sweeney
Michael Poy
Days L/R: 397
9th (9)
Rose Quartz (AUS)
B T Hughes, P J Sexton Et Al
nk
4
8 - 7
-
Grahame Begg
Zac Spain
Days L/R: 25
10th (8)
Free To Move (AUS)
Miss K M Keys
¾ l
3
8 - 5
-
Ken & Kasey Keys
Teodore Nugent
Days L/R: 189
11th (12)
All Stardom (AUS)
Graebar Park Pty Ltd
1¼ l
3
8 - 7
-
bl
Jerome Hunter
Dean Yendall
Days L/R: 91
12th (7) Jockey's silk
Brooklyn Heat (NZ)
Rosemont Stud Pty Ltd
1 l
3
8 - 7
-
Jason Warren & Dean Krongold
Beau Mertens
Days L/R: 27
NR (4) Jockey's silk
Dark Horse (AUS)
D A Hayes, Hall Thoroughbred Syndicate Et Al
3
8 - 7
-
bl,t
Tom Dabernig & Ben Hayes
Blaike McDougall
Non-runner
Days L/R: 14
NR (15)
Miss Divine Em (AUS)
J V O'Neill, P W Rogers Et Al
3
7 - 13
-
Patrick Payne
Madison Lloyd
Non-runner
Days L/R: 84
NR (12) Jockey's silk
Cut It Out (AUS)
T H Martin, Mrs V J Martin et al
3
7 - 13
-
t
John McArdle
Will Price
Non-runner
Days L/R: 248
NR (6) Jockey's silk
Vowmaster (AUS)
N A Greenhalgh, Mrs M T Greenhalgh et al
3
8 - 10
-
t
Chris Waller
Damien Thornton
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 1 May, 2021

Saturday, 1 May 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th William Mott
Edgard J Zayas (8 - 6)
16:19 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Inner Turf)
6f (Firm) 3yo+ Mdn
Belmont Park (USA)
Antoinette (USA)
Godolphin Racing LLC
5th William Mott
Edgard J Zayas (8 - 10)
17:37 Sheepshead Bay Stakes (Grade 2) (4yo+ Fillies & Mares) (Inner Turf)
1m 3f (Firm) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th William Mott
John R Velazquez (8 - 6)
11:31 Maiden Special Weight (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
8th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 6)
14:48 Pat Day Mile Stakes presented by LG&E and KU (Grade 2) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Endorsed (USA)
Godolphin Racing LLC
9th William Mott
Joel Rosario (8 - 6)
16:31 Churchill Downs Stakes presented by Ford (Grade 1) (4yo+) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 4yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Brad H Cox
Luis Saez (9 - 0)
18:57 Kentucky Derby presented by Woodford Reserve (Grade 1) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 2f (Fast) 3yo
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brad H Cox
Javier Castellano (8 - 10)
19:55 Allowance Optional Claiming Race (3yo) (Main Track) (Dirt)
6f 110y (Fast) 3yo Allowance
Eagle Farm (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Hugh Bowman (9 - 3)
15:49 TAB Victory Stakes (Group 2) (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Hanshin (JPN)
Delicatessen (IRE)
Godolphin
3rd Keiji Yoshimura
Taisei Danno (8 - 11)
10:30 Maiden Race (2-3yo) (Dirt)
7f (Standard) 2-3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Koshiro Take
Yuichi Shibayama (8 - 7)
11:00 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo Mdn
Hanshin (JPN)
Heavenly Rain (JPN)
Godolphin
15th Teruhiko Chida
Akatsuki Tomita (8 - 5)
11:00 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo Mdn
Hawkesbury (AUS)
Athiri (AUS)
Godolphin
10th James Cummings
Joshua Parr (9 - 0)
14:10 Killahy Equine Hawkesbury Crown (Group 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Athiri (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Joshua Parr (8 - 11)
14:45 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Hawkesbury (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Jason Collett (8 - 6)
14:45 Hawkesbury XXXX Gold Rush (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
William Pike (8 - 10)
11:15 Without Fear Stakes (Formerly Queen Adelaide Stakes) (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f 55y (Good) 2yo
Morphettville (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
William Pike (8 - 7)
12:25 D C McKay Stakes (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Morphettville (AUS)
Viridine (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Damien Oliver (9 - 7)
12:25 D C McKay Stakes (Group 3 Handicap) (2yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
11th Anthony & Sam Freedman
Luke Currie (8 - 13)
15:55 TAB Classic (Group 1) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
15th James Cummings
Damien Oliver (8 - 13)
15:55 TAB Classic (Group 1) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+
Morphettville (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
William Pike (8 - 11)
16:35 Australasian Oaks (Group 1) (3yo+ Fillies) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Newmarket (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 7)
13:15 Read Ryan Moore On Betting Betfair Handicap
6f (Good To Firm) 3yo rated 0-100
Newmarket (GB)
Godolphin
3rd Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 2)
13:50 "My Oddsboost" On Betfair Suffolk Stakes (Handicap)
1m 1f (Good To Firm) 3yo+
Newmarket (GB) 4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 10)
13:50 "My Oddsboost" On Betfair Suffolk Stakes (Handicap)
1m 1f (Good To Firm) 3yo+
Newmarket (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 9)
14:25 Betfair Palace House Stakes (Group 3)
5f (Good To Firm) 3yo+
Newmarket (GB) 2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
15:40 Qipco 2000 Guineas Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Colts & Fillies)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
Adam Kirby (9 - 0)
15:40 Qipco 2000 Guineas Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Colts & Fillies)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Godolphin
6th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 0)
15:40 Qipco 2000 Guineas Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Colts & Fillies)
1m (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Jim Crowley (9 - 8)
16:15 Betfair Exchange Handicap
6f (Good To Firm) 4yo+
Newmarket (GB) 2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
16:50 Betfair Newmarket Stakes (Listed Race) (Colts & Geldings)
1m 2f (Good To Firm) 3yo
Newmarket (GB)
Magical Land (IRE)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
17:25 Betfair Weighed-In Podcast Handicap
1m (Good To Firm) 3yo rated 0-100
Niigata (JPN)
Godolphin
2nd Ryo Terashima
Takuma Ogino (8 - 7)
09:50 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
1m 1f (Muddy) 3yo Mdn
Paray-Le-Monial (FR)
Hidden Thought (GB)
Godolphin SNC
1st
trophy
H-A Pantall
Julien Guillochon (8 - 13)
14:30 Prix Paray-Medical-Service (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 4f (Good To Soft) 3yo Mdn
Saint-Cloud (FR)
Godolphin SNC
3rd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
16:15 Prix du Muguet (Group 2) (4yo+) (Turf)
1m (Good) 4yo+
Saint-Cloud (FR)
Godolphin SNC
11th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:25 Prix Nobiliary (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 2f 110y (Good) 3yo Mdn
Santa Anita (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Eoin Harty
Kent J Desormeaux (8 - 8)
17:10 Senorita Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m (Firm) 3yo
Tokyo (JPN)
Rouncey (JPN)
Godolphin
10th Tsuyoshi Tanaka
Ryuto Yokoyama (8 - 0)
10:40 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Apex (JPN)
Godolphin
6th Yoshiyasu Takahashi
Kosei Miura (8 - 7)
11:40 Maiden Race (3yo Fillies) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Yoshitada Takahashi
Kazuo Yokoyama (9 - 0)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
6f 110y (Standard) 4yo+