Result
Saturday, 19 June, 2021
17:00
Ascot (GB)

Wokingham Stakes (Heritage Handicap)

6f (Soft) 3yo+ rated 0-110
Total prize money 120,000 GBP
1st 64,800 GBP 2nd 30,420 GBP 3rd 15,216 GBP 4th 7,608 GBP
Runners: 21

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (10) Jockey's silk
Rohaan (IRE)
Chris Kiely Racing Limited
3
9 - 8
112
David Evans
Shane Kelly
Days L/R: 28
2nd (9) Jockey's silk
Fresh (GB)
Clipper Logistics
nk
4
8 - 13
96
t
James Fanshawe
Kieran Shoemark
Days L/R: 43
3rd (7) Jockey's silk
King's Lynn (GB)
The Queen
½ l
4
9 - 3
100
Andrew Balding
Ryan Moore (5)
Days L/R: 4
4th (8) Jockey's silk
Chiefofchiefs (GB)
Mervyn Ayers
¾ l
8
9 - 2
99
v
Charlie Fellowes
Jamie Spencer
Days L/R: 42
5th (11) Jockey's silk
Gulliver (GB)
Withernsea Thoroughbred Limited
hd
7
9 - 2
99
t,cp
David O'Meara
Daniel Tudhope
Days L/R: 38
6th (12) Jockey's silk
Hey Jonesy (IRE)
Pallister Racing
¾ l
6
9 - 3
100
bl
Kevin Ryan
Megan Nicholls
Days L/R: 21
7th (5) Jockey's silk
Above (FR)
Qatar Racing Limited
2 l
4
9 - 3
100
cp
Archie Watson
Oisin Murphy
Days L/R: 15
8th (19) Jockey's silk
Punchbowl Flyer (IRE)
The Punch Bunch
3 l
4
9 - 2
99
bl
Eve Johnson Houghton
Charles Bishop (5)
Days L/R: 21
9th (4) Jockey's silk
Barbill (IRE)
Mrs Susan Bunney
hd
5
9 - 1
98
Mick Channon
J F Egan
Days L/R: 14
10th (27) Jockey's silk
Lampang (IRE)
King Power Racing Co Ltd
½ l
4
9 - 8
105
t
Tim Easterby
Silvestre de Sousa (5)
Days L/R: 16
11th (15) Jockey's silk
Desert Safari (IRE)
Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum
2 l
4
9 - 3
100
Mark Johnston
Frankie Dettori
Days L/R: 14
12th (21) Jockey's silk
Ropey Guest (GB)
John Guest Racing
1¼ l
4
9 - 1
98
George Margarson
Tom Queally
Days L/R: 2
13th (13) Jockey's silk
Air Raid (GB)
Caron & Paul Chapman
nk
6
9 - 0
97
Jedd O'Keeffe
P J McDonald
Days L/R: 21
14th (18) Jockey's silk
Snazzy Jazzy (IRE)
Ian Buckley
1 l
6
9 - 0
107
Lawrence Mullaney
Laura Pearson
Days L/R: 253
15th (29) Jockey's silk
Danzeno (GB)
Clive Wragg
shd
10
9 - 2
105
Michael Appleby
Ray Dawson
Days L/R: 250
16th (2) Jockey's silk
Pendleton (GB)
David W Armstrong
2 l
5
9 - 3
100
cp
Michael Dods
Callum Rodriguez
Days L/R: 28
17th (24) Jockey's silk
Indigo Balance (IRE)
Zhang Yuesheng
hd
5
9 - 8
105
Mrs John Harrington
Shane Foley
Days L/R: 28
18th (1) Jockey's silk
Godolphin
¾ l
4
9 - 1
98
v
Saeed bin Suroor
Jim Crowley
Days L/R: 49
19th (28) Jockey's silk
Mr Lupton (IRE)
N D Kershaw & Partner
2¾ l
8
9 - 8
105
Richard Fahey
Paul Hanagan
Days L/R: 38
20th (25) Jockey's silk
Aberama Gold (GB)
Evan M Sutherland & Partner I
2 l
4
9 - 4
101
cp
Keith Dalgleish
Shane Gray
Days L/R: 14
21st (17) Jockey's silk
Zargun (GER)
Sexy Six Partnership
3¼ l
6
8 - 3
96
Scott Dixon
Jonathan Fisher
Days L/R: 21
NR (14) Jockey's silk
Lexington Dash (FR)
Middleham Park Racing LXIII
4
9 - 3
100
Richard Hannon
Tom Marquand
Non-runner
Days L/R: 14
NR (26) Jockey's silk
Count Otto (IRE)
Count Otto Partnership
6
8 - 13
96
bl
Amanda Perrett
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 15
NR (6) Jockey's silk
Tis Marvellous (GB)
Miss J Deadman & S Barrow
7
9 - 4
101
t
Clive Cox
Adam Kirby
Non-runner
Days L/R: 64
NR (31) Jockey's silk
Edraak (IRE)
Michael Appleby & Tommy Wickins
5
9 - 2
99
Michael Appleby
NON-RUNNER (5)
Non-runner
Days L/R: 5
NR (3) Jockey's silk
Streamline (GB)
Mainline Racing
4
9 - 0
97
h
Clive Cox
Hector Crouch
Non-runner
Days L/R: 84
NR (30) Jockey's silk
Chil Chil (GB)
King Power Racing Co Ltd
5
9 - 9
106
Andrew Balding
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 49
NR (22) Jockey's silk
Great Ambassador (GB)
Ebury Racing 6
4
8 - 13
96
Ed Walker
Hollie Doyle
Non-runner
Days L/R: 49
NR (16) Jockey's silk
Fleeting Prince (IRE)
Mrs Susan Roy
4
9 - 0
97
Charles Hills
William Buick
Non-runner
Days L/R: 67
NR (20) Jockey's silk
Repartee (IRE)
Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
4
9 - 1
98
cp
Kevin Ryan
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 67

More results from Saturday, 19 June, 2021

Saturday, 19 June 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Arlington Park (USA)
Atone (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Julio E Felix (8 - 9)
15:10 Allowance Optional Claiming Race (3yo+) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+ Allowance
Arlington Park (USA)
Wilton (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Michael Stidham
Victor Severino (8 - 8)
16:18 Maiden Claiming Race (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+ Mdn
Ascot (GB)
Godolphin
7th Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
14:30 Chesham Stakes (Listed Race)
7f (Soft) 2yo
Ascot (GB) 1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 1)
15:05 Jersey Stakes (Group 3)
7f (Soft) 3yo
Ascot (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
William Buick (9 - 1)
15:05 Jersey Stakes (Group 3)
7f (Soft) 3yo
Ascot (GB)
Godolphin
9th Saeed bin Suroor
Andrea Atzeni (9 - 1)
15:05 Jersey Stakes (Group 3)
7f (Soft) 3yo
Ascot (GB)
Godolphin
11th Saeed bin Suroor
Frankie Dettori (9 - 0)
16:20 Diamond Jubilee Stakes (Group 1) (British Champions Series)
6f (Soft) 4yo+
Ascot (GB)
Godolphin
NR Charlie Appleby
NON-RUNNER (9 - 3)
17:35 Golden Gates Stakes (Handicap)
1m 1f 212y (Soft) 3yo rated 0-105
Ascot (GB)
Godolphin
PU Saeed bin Suroor
Oisin Murphy (9 - 2)
18:10 Queen Alexandra Stakes
2m 5f 143y (Soft) 4yo+ Conditions
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Julien R Leparoux (8 - 12)
16:55 Allowance Optional Claiming Race (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+ Allowance
Delaware Park (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Brian Pedroza (8 - 6)
16:15 Maiden Special Weight (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 70y (Firm) 3yo+ Mdn
Down Royal (IRE)
Henry The Fifth (IRE)
Godolphin
3rd J P Murtagh
Ben Coen (9 - 7)
17:10 Irish Stallion Farms EBF Median Auction Maiden (IRE Incentive Race)
1m 2f 75y (Good) 3yo+ Mdn
Flemington (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
11:45 Rod Johnson Handicap (2yo) (Turf)
7f 22y (Soft) 2yo
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Teruhiko Chida
Yuichi Fukunaga (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
6f (Sloppy) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
8th Mitsumasa Nakauchida
Kanichiro Fujii (9 - 0)
15:00 Auckland Racing Club Trophy (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Sloppy) 3yo+ Allowance
Kembla Grange (AUS)
La Sagra (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Christian Reith (9 - 0)
12:25 John Nisbet Maiden Plate (2yo+) (Turf)
1m (Soft) 2yo+ Mdn
Lingfield (GB)
Opening Scene (GB)
Godolphin
5th Saeed bin Suroor
Louis Steward (9 - 0)
17:45 Get Hugh Taylor's Tips On attheraces.com Handicap
1m 2f (Soft) 3yo+ rated 0-70
Newmarket (July) (GB)
Godolphin
3rd Charlie Appleby
Royston Ffrench (9 - 2)
13:40 Betstival Season At MansionBet British EBF Novice Stakes (GBB Race)
7f (Good To Soft) 2yo Nov
Newmarket (July) (GB)
Komachi (IRE)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
Royston Ffrench (9 - 8)
15:20 MansionBet's Betstival Bet 10 Get 20 British EBF Novice Stakes (Plus 10 Race)
1m (Good To Soft) 3yo Nov
Rosehill (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Timothy Clark (9 - 4)
13:15 ACY Securities Handicap (3yo+) (Turf)
1m 2f (Soft) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Kerrin McEvoy (8 - 9)
13:50 The Agency Real Estate Handicap (3-4yo) (Turf)
5f 110y (Soft) 3-4yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
James McDonald (9 - 4)
15:45 Bowermans Commercial Furniture Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f 110y (Soft) 3yo+
Sapporo (JPN)
Godolphin
5th Hidekazu Asami
Fuma Izumiya (8 - 7)
10:55 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 5f (Good To Firm) 3yo Mdn
Sapporo (JPN)
Causeway Head (USA)
Godolphin
11th Ippo Sameshima
Ryusei Sakai (8 - 7)
10:55 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 5f (Good To Firm) 3yo Mdn
Sapporo (JPN) 1st
trophy
Masahiro Otake
Takuya Ono (8 - 7)
15:25 STV Sho (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Sapporo (JPN)
Godolphin
2nd Kazuo Fujisawa
Takeshi Yokoyama (8 - 9)
15:25 STV Sho (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f 110y (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Sapporo (JPN)
Godolphin
12th Takashi Kanari
Yoshihiro Furukawa (8 - 7)
16:05 Rebun Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+ Allowance
Tokyo (JPN)
Totem Pole (IRE)
Godolphin
2nd Ryuji Okubo
Akira Sugawara (8 - 9)
11:45 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Neo Aspect (GB)
Godolphin
14th Yuichi Shikato
Hiroshi Kitamura (8 - 11)
13:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Inao Okada
Keita Tosaki (9 - 0)
14:35 Oume Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m (Muddy) 3yo+ Allowance
Tokyo (JPN) 2nd Keizo Ito
Hironobu Tanabe (8 - 7)
15:10 Sagamiko Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+ Allowance
Tokyo (JPN)
Baskerville (USA)
Godolphin
10th Yukihiro Kato
Teruo Eda (8 - 11)
15:45 Sleipnir Stakes (Conditions) (3yo+) (Dirt)
1m 2f 110y (Muddy) 3yo+ Conditions
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Masaaki Koga
Hiroyuki Uchida (8 - 7)
16:30 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+ Allowance