Result
Sunday, 6 June, 2021
16:40
Goodwood (GB)

Horsewalk Maiden Stakes

1m 1f 197y (Good) 3yo+ Mdn
Total prize money 9,000 GBP
1st 4,860 GBP 2nd 2,282 GBP 3rd 1,141 GBP 4th 571 GBP
Runners: 8

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (7) Jockey's silk
Free Wind (IRE)
George Strawbridge
3
8 - 10
-
John & Thady Gosden
Robert Havlin
Days L/R: 180
2nd (1) Jockey's silk
Tiger Beetle (GB)
King Power Racing Co Ltd
9 l
3
9 - 1
81
Sir Michael Stoute
Silvestre de Sousa
Days L/R: 30
3rd (3) Jockey's silk
Dolphin (GB)
Lady Bamford
3 l
3
8 - 10
-
Roger Charlton
Jason Watson
Days L/R: 24
4th (5) Jockey's silk
Mirrie Dancers (IRE)
Benny Andersson
5½ l
3
9 - 1
-
Amanda Perrett
Sean Levey
Days L/R: 27
5th (6) Jockey's silk
Touchet Beret (GB)
Dr Bridget Drew & Ian Brown
hd
3
8 - 4
-
h
Andrew Balding
William Cox
6th (9) Jockey's silk
Halcyon Spirit (GB)
Halcyon Thoroughbreds - Mt2
8 l
3
9 - 1
-
Marcus Tregoning
Dougie Costello
7th (4) Jockey's silk
Alkhattaaf (GB)
Godolphin
3 l
3
9 - 1
-
Saeed bin Suroor
David Egan
8th (2) Jockey's silk
Big Bard (GB)
A Watson & B Malyon
13 l
3
9 - 1
-
Gary Moore
Shane Kelly
NR (8) Jockey's silk
Sea La Rosa (IRE)
Sunderland Holding Inc
3
8 - 10
77
William Haggas
NON-RUNNER
Non-runner
Days L/R: 157

More results from Sunday, 6 June, 2021

Sunday, 6 June 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Agen (FR)
Feria De Flores (USA)
Godolphin SNC
13th H-A Pantall
Soufiane Saadi (8 - 13)
15:30 Prix de Tarbes (Conditions) (3yo) (Turf)
6f (Good) 3yo
Belmont Park (USA)
Hardison (USA)
Godolphin Racing LLC
7th William Mott
Junior Alvarado (8 - 6)
15:02 Maiden Claiming Race (3yo+) (Widener Turf)
1m 110y (Firm) 3yo+ Mdn
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
13:30 Prix d'Orgemont (Maiden) (Unraced 2yo Colts & Geldings) (Turf)
5f 110y (Soft) 2yo Mdn
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
2nd Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 0)
14:40 Grand Prix de Chantilly (Group 2) (4yo+) (Turf)
1m 4f (Soft) 4yo+
Chantilly (FR)
Godolphin
NR Charlie Appleby
(9 - 0)
16:40 Prix de Royaumont (Group 3) (3yo Fillies) (Turf)
1m 4f (Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin
NR Charlie Appleby
(9 - 4)
17:50 Prix du Gros-Chene (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f (Soft) 3yo+
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
8th Andre Fabre
Mickael Barzalona (8 - 8)
17:50 Prix du Gros-Chene (Group 2) (3yo+) (Turf)
5f (Soft) 3yo+
Chantilly (FR)
Urgent Appeal (IRE)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 1)
18:25 Prix Marchand d'Or (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
8th H-A Pantall
Vincent Cheminaud (8 - 9)
18:25 Prix Marchand d'Or (Listed Race) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kenichi Fujioka
Kota Fujioka (8 - 7)
12:10 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
12th Keiji Yoshimura
Mirai Iwata (8 - 7)
12:10 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Hideaki Fujiwara
Mirai Iwata (8 - 7)
12:40 Maiden Race (2yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo+ Mdn
Chukyo (JPN) 1st
trophy
Masato Nishizono
Ryuji Wada (9 - 0)
14:50 Yatomi Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Chukyo (JPN) 6th Mitsugu Kon
Akatsuki Tomita (9 - 0)
15:30 Takayama Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Churchill Downs (USA)
National Road (USA)
Godolphin Racing LLC
NR Brad H Cox
Florent Geroux (8 - 6)
14:13 Maiden Claiming Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+ Mdn
Churchill Downs (USA)
Bryce Canyon (USA)
Godolphin Racing LLC
12th Brendan P Walsh
James Graham (8 - 6)
15:50 Allowance Race (3yo) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo
Geelong (AUS)
Hackette (NZ)
Godolphin
NR James Cummings
(9 - 1)
12:55 Andrews & Co Estate Agents Maiden Plate (3yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 3yo+ Mdn
Tokyo (JPN)
Leighton Hill (IRE)
Godolphin
7th Yukihiro Kato
Kohei Matsuyama (8 - 11)
11:35 Maiden Race (3yo) (Turf)
1m 4f (Good To Firm) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kazuo Fujisawa
Christophe-Patrice Lemaire (8 - 9)
13:55 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo+