Result
Saturday, 20 March, 2021
12:54
Goulburn (AUS)

Goulburn & District Racing Club Appreciation Class 1 Swp (Conditions) (3yo) (Turf)

5f (Heavy) 3yo
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,280 AUD 6th 1,100 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 4

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1) Jockey's silk
Bastaki (AUS)
Godolphin
3
8 - 13
-
James Cummings
Christian Reith
Days L/R: 23
2nd (2)
Don Luigi (AUS)
A A Nocera, A J Surace Et Al
1¼ l
3
9 - 3
-
Kerry Parker
Jeff Penza
Days L/R: 8
3rd (4)
Torun (AUS)
Fraser Thoroughbreds
1½ l
3
9 - 3
-
t
Joseph Pride
Blaike McDougall
Days L/R: 217
4th (3)
Russbuss (AUS)
Bjorn Baker Racing, Mrs S Carter Et Al
2 l
3
8 - 13
-
Bjorn Baker
Alysha Collett
Days L/R: 23
NR
Sunborn (AUS)
Maven Racing, I Q Thoroughbreds Et Al
3
8 - 13
-
Edward Cummings
Grant Buckley
Non-runner
Days L/R: 357
NR
Bravado (AUS)
Champion Thoroughbreds, Sedgewyn Et Al
3
9 - 3
-
J O'Shea
Keagan Latham
Non-runner
Days L/R: 217
NR
Delexo (AUS)
Miss K L Buchanan & Ms C Y C Kwok
3
9 - 3
-
t
Kristen Buchanan
Ashley Morgan
Non-runner
NR Jockey's silk
Fresh (AUS)
Mrs Y Zhang
3
8 - 13
-
Peter & Paul Snowden
Mitchell Bell
Non-runner
Days L/R: 217

More results from Saturday, 20 March, 2021

Saturday, 20 March 2021
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chukyo (JPN)
Godolphin
4th Masakazu Ikegami
Katsuma Sameshima (8 - 11)
11:15 Maiden Race (3yo) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
3rd Koichi Tsunoda
Yamato Tsunoda (8 - 0)
12:35 Maiden Race (3yo Fillies & Mares) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo Mdn
Chukyo (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Kenichi Fujioka
Keita Tosaki (8 - 9)
14:15 Allowance Race (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good To Firm) 4yo+
Chukyo (JPN)
Godolphin
10th Ryuji Okubo
Keita Tosaki (9 - 0)
15:25 Chunichi Sports Sho Falcon Stakes (Grade 3) (3yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 3yo
Fair Grounds (USA)
Cross Check (USA)
Godolphin Racing LLC
6th Brendan P Walsh
Joel Rosario (8 - 8)
11:48 Maiden Special Weight (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo Mdn
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
Luis Saez (8 - 10)
16:43 Muniz Memorial Classic Stakes (Grade 2) (4yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 4yo+
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
4th Michael Stidham
John R Velazquez (8 - 10)
17:44 Twinspires.com Louisiana Derby (Grade 2) (3yo) (Main Track) (Dirt)
1m 1f 110y (Fast) 3yo
Hanshin (JPN)
Godolphin
7th Ken Kozaki
Ryoya Kozaki (8 - 7)
09:55 Maiden Race (3yo Fillies) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Hanshin (JPN) 4th Teruhiko Chida
Kohei Matsuyama (8 - 11)
10:55 Maiden Race (3yo) (Dirt)
7f (Standard) 3yo Mdn
Mornington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Luke Nolen (9 - 2)
12:15 Cleanaway Sustainability Sires (Conditions) (2yo) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo
Mornington (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Jye McNeil (9 - 2)
12:15 Cleanaway Sustainability Sires (Conditions) (2yo) (Turf)
7f 110y (Good) 2yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
8th Shigeyuki Kojima
Yukito Ishikawa (8 - 11)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN)
Spoiled (IRE)
Godolphin
11th Yukihiro Kato
Akatsuki Tomita (8 - 5)
10:35 Maiden Race (3yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo Mdn
Nakayama (JPN) 1st
trophy
Masahiro Otake
Takuya Ono (8 - 11)
12:55 Allowance Race (3yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo
Nakayama (JPN)
Godolphin
2nd Yoshiyasu Takahashi
Shu Ishibashi (9 - 0)
15:10 Korea Racing Authority Trophy (Allowance) (4yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 4yo+
Nakayama (JPN)
Godolphin
1st
trophy
Yukihiro Kato
Takezo Nagano (8 - 7)
16:25 Allowance Race (4yo+) (Dirt)
6f (Standard) 4yo+
Tampa Bay Downs (USA)
Rumeli (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Tomas B Mejia (8 - 8)
15:26 Maiden Claiming Race (3yo) (Turf)
1m 110y (Firm) 3yo Mdn
Toulouse (FR)
Godolphin SNC
2nd H-A Pantall
Julien Guillochon (9 - 1)
16:00 Prix Provincial (Conditions) (3yo) (Turf)
6f (Soft) 3yo