Result
Saturday, 14 November, 2020
17:44
Kembla Grange (AUS)

Southern IML Pathology Benchmark 64 Handicap (2yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)

7f (Good) 2yo+
Total prize money 34,300 AUD
1st 16,740 AUD 2nd 6,000 AUD 3rd 3,200 AUD 4th 1,980 AUD 5th 1,165 AUD 6th 1,165 AUD 7th 1,000 AUD 8th 1,000 AUD 9th 1,000 AUD 10th 1,000 AUD
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (1)
Against The Tide (AUS)
S J Dickerson, Mrs S L Mekertichian Et Al
5
8 - 10
-
bl
Robert & Luke Price
Keagan Latham
2nd (7)
Bluff 'N' Bluster (AUS)
R P Kerr & Ms A B Timberlake
1 l
4
9 - 6
-
Jason Coyle
Alysha Collett
Days L/R: 205
3rd (3) Jockey's silk
All Things (AUS)
Think Big Stud
1¼ l
5
9 - 7
-
bl
John Sargent
Glyn Schofield
Days L/R: 805
4th (10)
Savvy Valentino (NZ)
Bjorn Baker Racing, Mrs B J Brackenridge Et Al
shd
4
9 - 1
-
bl
Bjorn Baker
Heavelon Van Der Hoven
Days L/R: 221
5th (4)
Thor's Thunder (AUS)
Horse Ventures
1½ l
6
9 - 0
-
Gwenda Markwell
Christian Reith
Days L/R: 154
6th (5)
Landstrasse (AUS)
G S McFarlane, P Kyranides Et Al
dh
4
8 - 3
-
bl
Gregory McFarlane
Tyler Schiller
Days L/R: 416
6th (11)
Temperate (AUS)
Est D N Fuller
shd
5
8 - 13
-
bl
Jason Coyle
Winona Costin
8th (6)
Roman Wolf (AUS)
G J Stambe & F Stambe
¾ l
4
8 - 12
-
bl
Jarrod Austin
Brandon Griffiths
Days L/R: 37
9th (2) Jockey's silk
Godolphin
nk
3
9 - 1
-
bl
James Cummings
Mitchell Bell
Days L/R: 52
10th (12)
Hypernicus (AUS)
Miss C L Hall
1¾ l
11
8 - 9
-
bl
Geoff Hall
Shaun Guymer
Days L/R: 154
11th (8)
Confident Lad (AUS)
J C Coyle, P L Norberry Et Al
2 l
5
8 - 9
-
bl
Jason Coyle
Jess Taylor
Days L/R: 160
12th (13)
Tearaway Charlie (AUS)
G L Payne
1¼ l
7
7 - 11
-
t,cp
Robert & Luke Price
Madison Waters
Days L/R: 364
NR (15)
Castlecomer (AUS)
R A E Lyons, P N Kean Et Al
3
9 - 1
-
t,cp
Chris Waller
Lee Magorrian
Non-runner
Days L/R: 112
PU (9)
Nuke (AUS)
Bluebloods Thoroughbreds, BBT Hoist Syndicate Et Al
5
9 - 0
-
bl
Gerald Ryan & Sterling Alexiou
Rory Hutchings
Pulled Up
Days L/R: 37
NR (12) Jockey's silk
Traminer (AUS)
Howard Y S Liang
6
9 - 7
-
cp
Peter & Paul Snowden
Adrian Layt
Non-runner
Days L/R: 37

More results from Saturday, 14 November, 2020

Saturday, 14 November 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Fukushima (JPN)
Godolphin
10th Hiroyasu Tanaka
Hiroto Mayuzumi (8 - 9)
12:35 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 5f (Firm) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Grant Buckley (9 - 0)
17:09 Illawarra Sunrise Rotary 24th Race Day Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Mitchell Bell (9 - 5)
17:09 Illawarra Sunrise Rotary 24th Race Day Benchmark 64 Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Lingfield (AW) (GB)
Godolphin
2nd Charlie Appleby
James Doyle (9 - 5)
14:30 Play Ladbrokes 5-A-Side On Football / EBF Novice Stakes
1m 2f (Standard) 2yo
Lingfield (AW) (GB)
Folk Magic (GB)
Godolphin
4th Charlie Appleby
William Buick (9 - 5)
14:30 Play Ladbrokes 5-A-Side On Football / EBF Novice Stakes
1m 2f (Standard) 2yo
Lingfield (AW) (GB) 3rd Charlie Appleby
William Buick (9 - 3)
15:40 Betway Golden Rose Stakes (Listed Race) (All Weather Championships Fast-Track Qualifier)
6f 1y (Standard) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Rachel King (8 - 8)
13:05 Sage Painting Max Lees Classic (Conditions) (2yo) (Turf)
4f 110y (Good) 2yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Deference (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Tommy Berry (9 - 0)
14:50 Guardian Safety Solutions 3yo & 4yo Benchmark 72 Handicap (Turf)
6f (Good) 3-4yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
James McDonald (8 - 13)
16:05 New Zealand Bloodstock NJC 3yo Spring Stakes (Group 3) (Turf)
1m (Good) 3yo
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Kathy O'Hara (8 - 3)
16:45 The TAB Hunter (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Joshua Parr (9 - 1)
16:45 The TAB Hunter (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Jason Collett (9 - 1)
16:45 The TAB Hunter (Handicap) (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Newcastle (Aus) (AUS)
Hilo (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
18:00 Hunter Valley Premium Meats T-Bone Steaks Benchmark 88 Handicap (3yo+) (Turf)
6f 110y (Good) 3yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Damien Oliver (9 - 2)
12:15 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Sandown (Aus) (AUS)
Coruscate (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Damien Oliver (9 - 11)
13:55 Clanbrooke Doveton Stakes (Listed Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Sandown (Aus) (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Damien Oliver (9 - 4)
16:25 Quayclean Zipping Classic (Group 2) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Isak (JPN)
Godolphin
15th Takaki Iwato
Akihide Tsumura (9 - 0)
13:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
John Gosden
Nicky Mackay (9 - 0)
20:00 Ladbrokes Watch Racing Online For Free Fillies' Conditions Stakes
7f 36y (Standard) 3yo+
Woodbine (CAN)
Right Round (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Michael Stidham
Luis Contreras (8 - 9)
15:28 Maiden Special Weight (2yo Fillies) (All-Weather Track) (Tapeta)
1m 110y (Fast) 2yo Mdn