Result
Sunday, 11 October, 2020
14:30
Nort-Sur-Erdre (FR)

Prix PMU Casson Le Tri-Kaouenn (Maiden) (3yo) (Turf)

1m 1f (Very Soft) 3yo Mdn
Total prize money 9,500 EUR
1st 4,750 EUR 2nd 1,900 EUR 3rd 1,425 EUR 4th 950 EUR 5th 475 EUR
Runners: 13

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (5) Jockey's silk
Rock Of Brockton (FR)
Gemini Stud
3
8 - 13
-
Y Barberot
Hugo Journiac
2nd (9) Jockey's silk
Hygrove Bec (FR)
Mme Victoria Gadbin
¾ l
3
8 - 2
-
L Gadbin
Damien Boche
Days L/R: 29
3rd (2)
Milos Emery (FR)
Mlle Blandine Dahm
9½ l
3
8 - 5
-
Mlle B Dahm
Olivier D'Andigne
Days L/R: 44
4th (4) Jockey's silk
Britannia (FR)
Ballymore Thoroughbred Ltd
2 l
3
9 - 0
-
H-F Devin
Remi Campos
Days L/R: 16
5th (8) Jockey's silk
Silk Thread (FR)
Ecurie Castillon Bloodstock
¾ l
3
7 - 5
-
Edouard Monfort
Mlle Maeva Chupin
Days L/R: 65
6th (12)
Pietra Serena (FR)
Alain Glaziou & S Gouyette
sn
3
8 - 9
-
S Gouyette
Benjamin Hubert
Days L/R: 225
7th (1) Jockey's silk
Red The West (FR)
Stephane Gouvaze
½ l
3
8 - 1
-
S Gouvaze
Jacky Nicoleau
Days L/R: 13
8th (7) Jockey's silk
Kingston Sunflower (FR)
Richard Hains
2 l
3
8 - 2
-
Laurent Loisel
Jules Mobian
Days L/R: 29
9th (14)
Falcaime (FR)
Stephane Renaud
2 l
3
8 - 9
-
cp
S Renaud
Anthony Bernard
10th (6) Jockey's silk
Nordic Cherry (FR)
Regis Bertin
7 l
3
8 - 13
-
Regis Bertin
Yoann Barille
Days L/R: 143
11th (10) Jockey's silk
Ballet Queen (GB)
Godolphin SNC
1¾ l
3
8 - 9
-
H-A Pantall
Julien Guillochon
Days L/R: 17
12th (13) Jockey's silk
Follow Your Heart (FR)
Mlle Larissa Kneip
hd
3
8 - 3
-
Mlle L Kneip
Rosario Mangione
Days L/R: 128
13th (3)
Daring (FR)
Rene Hoellard
30.00
3
8 - 1
-
cp
Raphael Marcel
Maximilien Justum
NR (11) Jockey's silk
Count Rostov (FR)
Al Asayl France
3
9 - 3
-
cp
F-H Graffard
Non-runner
Days L/R: 128

More results from Sunday, 11 October, 2020

Sunday, 11 October 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Belmont Park (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
William Mott
Junior Alvarado (8 - 7)
16:47 Maiden Special Weight (2yo) (Main Track) (Dirt)
7f (Fast) 2yo Mdn
Cranbourne (AUS)
Nerone (AUS)
Godolphin
11th James Cummings
John Allen (8 - 11)
16:15 De Bortoli Wines BM78 Handicap (2yo+) (Turf)
7f (Good) 2yo+
Goodwood (GB)
Leafhopper (IRE)
Godolphin
7th John Gosden
James Doyle (8 - 12)
14:55 tote / British EBF October Fillies' Stakes (Listed Race)
7f (Heavy) 3yo+
Hawkesbury (AUS)
Archery Butts (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Rachel King (9 - 4)
15:35 Superstars Of Country At HRC Benchmark 64 Handicap (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Kyoto (JPN) 6th Teruhiko Chida
Kota Fujioka (8 - 9)
10:05 Maiden Race (2yo) (Dirt)
6f (Muddy) 2yo Mdn
Le Pin au Haras (FR)
Beautiful Timing (GB)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Leo Roussel (8 - 0)
15:00 Prix Al Shahania Stud - Red Mills (Maiden) (3yo Fillies) (Turf)
1m 3f (Soft) 3yo Mdn
Tokyo (JPN)
Deep State (JPN)
Godolphin
15th Takaki Iwato
Kosei Miura (8 - 9)
10:15 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m (Sloppy) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
5th Masaaki Koga
Hiroyuki Uchida (8 - 9)
11:15 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m (Yielding) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Isak (JPN)
Godolphin
7th Takaki Iwato
Kosei Miura (9 - 0)
13:35 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Mitsumasa Nakauchida
Yuji Nakai (9 - 0)
14:05 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 2f 110y (Muddy) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
4th Ippo Sameshima
Hironobu Tanabe (8 - 11)
15:10 Green Channel Cup (Listed Race) (3yo+) (Dirt)
7f (Muddy) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Keiji Yoshimura
Shu Ishibashi (8 - 11)
15:45 Mainichi Okan (Grade 2) (3yo+) (Turf)
1m 1f (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Keizo Ito
Hironobu Tanabe (9 - 0)
16:25 Allowance Race (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+