Result
Saturday, 18 July, 2020
16:44
Ipswich (AUS)

TAB Gai Waterhouse Classic (Listed Handicap) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)

6f 165y (Good) 2yo+
Total prize money 125,000 AUD
1st 72,500 AUD 2nd 22,500 AUD 3rd 11,250 AUD 4th 6,250 AUD 5th 3,125 AUD 6th 1,875 AUD 7th 1,875 AUD 8th 1,875 AUD 9th 1,875 AUD 10th 1,875 AUD
Runners: 16

Racecard table information

Result:

Position the horse finished in the race. Abbreviations as follows:

  • BD: Brought Down
  • CO: Carried Out
  • F: Fell
  • DSQ: Disqualified
  • LAS: Left at Start
  • NR: Non-runner
  • PU: Pulled up
  • RO: Ran Out
  • R: Refused
  • RTR: Refused To Race
  • SU: Slipped Up
  • UP: Unplaced
  • UR: Unseated Rider
  • WD: Withdrawn
(draw): Placement of the horse in the starting stalls (for flat racing only). Stall numbers are drawn at random.
Colours: Colours (silk) of the owner, worn by the jockey.
Horse: Name of the horse and country of birth.
Owner: Name of the owner
Distance:

Distance to the next horse. Abbreviations as follows:

  • f: furlong
  • hd: head
  • l: length
  • m: mile
  • nk: neck
  • nse: nose (shortest margin)
  • shd: short head
  • y: yards
Age: Age of the horse.
Wgt: Weight to be carried, as determined by handicapper or race conditions.
OR: Official rating of the horse.
Eqpt:

Equipment worn. Abbreviations as follows:

  • bl: blinkers
  • e/s: eye-shields
  • h: hood
  • e/c: eye-covers
  • v: visor
  • t: tongue strap
  • cp: cheekpieces
Jockey (wgt): Name and weight of the jockey
Trainer: Name of the trainer
Comments: Information relating to how the horse ran, odds for the race or time since last run etc.
Results
(draw)
Colours HorseOwner Age Wgt OR Eqpt Trainer Jockey Comments
1st (9)
Solar Star (AUS)
Ruane Menangle
4
8 - 7
-
bl
Tony Gollan
Robbie Fradd
Days L/R: 595
2nd (2)
Jami Lady (AUS)
Mrs J G Paris & M F Paris
¾ l
4
9 - 1
-
t
Steven O'Dea
Boris Thornton
Days L/R: 14
3rd (4) Jockey's silk
Multaja (AUS)
Godolphin
½ l
4
9 - 2
-
James Cummings
Michael Cahill
Days L/R: 14
4th (3)
Strome (AUS)
G R Williams, Mrs V C Williams & P Jones
nk
5
8 - 7
-
bl
Gary Portelli
Stephanie Thornton
Days L/R: 21
5th (16)
Shalwa (NZ)
Sheamus Mills Bloodstock P/L & Harvey Racing & Breeding
hd
5
8 - 13
-
Tony Gollan
Baylee Nothdurft
Days L/R: 35
6th (8)
Satin Socks (AUS)
Mrs B C Bateman
shd
3
8 - 7
-
bl
Peter & Paul Snowden
Ronnie Stewart
Days L/R: 63
7th (13)
Countess De Galvez (AUS)
Miss A R Khoury
¾ l
4
8 - 7
-
bl,t
Mark Currie
Tegan Harrison
8th (1)
Rosie Posie (AUS)
M J Kelly & Mrs V Kelly
shd
7
8 - 7
-
Matt Kropp
Adin Thompson
Days L/R: 931
9th (5)
Sunday Sassy (AUS)
J Sourasis, M A Mitchell Et Al
shd
3
8 - 7
-
Les Kelly
Jake Bayliss
10th (7)
River Racer (AUS)
Ms L Ung
hd
6
9 - 1
-
cp
Les Ross
Taylor Marshall
Days L/R: 14
11th (10)
Amicitia (AUS)
Friendship Is Life No 2 Synd & Friendship Is Life No 1 Synd
shd
4
8 - 7
-
Tony Gollan
Jim Byrne
12th (6)
Skate To Paris (AUS)
D J Watkins, M C Brownrigg Et Al
hd
5
8 - 7
-
bl
Chris Munce
Justin Huxtable
Days L/R: 175
13th (11)
Twitchy Frank (AUS)
RTD Racing, J Crompton Et Al
¾ l
5
8 - 11
-
bl,t
Tony Gollan
Andrew Mallyon
Days L/R: 49
14th (14)
Persuader (AUS)
Sheamus Mills Bloodstock P/L & Newton Thoroughbreds Racing
shd
4
8 - 7
-
Mick Price & Michael Kent Jnr
Dale Smith
Days L/R: 14
15th (12)
Akage (AUS)
Ms P A Crowley, B V Crowley Et Al
2¾ l
6
8 - 7
-
Brian Crowley
Andrew Spinks
16th (15) Jockey's silk
Lunar Light (AUS)
Spendthrift Australia Pty Ltd
shd
3
8 - 7
-
bl,t
Bryan & Daniel Guy
Mark Du Plessis
Days L/R: 91
NR (14) Jockey's silk
Jamaican Rain (AUS)
Mrs J Laming, S Wallis Et Al
7
9 - 5
-
bl
Richard Laming
Tegan Harrison
Non-runner
Days L/R: 14
NR (15) Jockey's silk
Pennino (AUS)
D N Dunk, Ms S J Buckley & B D Lloyd
4
9 - 2
-
bl,t
Darryl Hansen
Doubtful
Non-runner
Days L/R: 14

More results from Saturday, 18 July, 2020

Saturday, 18 July 2020
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Bath (GB)
Godolphin
1st
trophy
Saeed bin Suroor
Hector Crouch (9 - 10)
18:35 Sky Sports Racing Virgin 535 Handicap
5f 160y (Firm) 3yo rated 0-78
Flemington (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
John Allen (9 - 8)
13:05 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Choir (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Dean Yendall (9 - 5)
13:05 Byerley Handicap (2yo) (Turf)
1m 1f (Good To Soft) 2yo
Flemington (AUS)
Laburnum (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Michael Poy (9 - 3)
13:40 RMBL Investments Rising Stars Final (Handicap) (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
7f (Good To Soft) 2yo+
Flemington (AUS)
Sakura (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
John Allen (9 - 0)
16:48 Celebrating Flemington Trainers And Stable Staff (Handicap) (2yo+) (Turf)
6f (Good To Soft) 2yo+
Fukushima (JPN)
Enshroud (GB)
Godolphin
9th Kazuo Fujisawa
Yusuke Igarashi (9 - 6)
11:45 Conditions Race (Hurdle) (3yo+) (Turf)
2m 198y (Good) 3yo+
Fukushima (JPN)
Olympic Torch (JPN)
Godolphin
11th Keizo Ito
Hironobu Tanabe (8 - 7)
13:05 Newcomer Race (2yo) (Dirt)
5f 165y (Muddy) 2yo Mdn
Hakodate (JPN)
Sea Of Serenity (JPN)
Godolphin
5th Hiroyasu Tanaka
Takuya Ono (9 - 0)
14:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
6f (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN) 3rd Teruhiko Chida
Kohei Matsuyama (8 - 7)
10:00 Maiden Race (2yo) (Dirt)
6f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Ryuji Okubo
Ryoya Kozaki (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
12th Mamoru Ishibashi
Manabu Sakai (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
7f (Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN) 6th Mitsugu Kon
Akatsuki Tomita (8 - 7)
15:00 Nose Tokubetsu (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Firm) 3yo+
Hanshin (JPN) 6th Ippo Sameshima
Shinichiro Akiyama (8 - 9)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m (Firm) 3yo+
Ipswich (AUS)
Wren's Day (USA)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Andrew Mallyon (8 - 10)
14:12 Follow Racing @Ipswichturfclub Plate (Conditions) (2yo+) (Turf)
6f 165y (Good) 2yo+ Conditions
Kembla Grange (AUS)
Loiter (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Jeff Penza (9 - 2)
12:34 Dean Industrial Maiden Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Gemology (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Grant Buckley (8 - 13)
13:09 Peakfoam Maiden Plate (2yo+) (Turf)
7f (Heavy) 2yo+ Mdn
Kembla Grange (AUS)
Winston Blue (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Grant Buckley (9 - 2)
14:24 Sheppo's 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f (Heavy) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Amulet Street (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Christian Reith (9 - 2)
14:24 Sheppo's 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f (Heavy) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Accolade (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Koby Jennings (9 - 2)
14:24 Sheppo's 2yo Maiden Handicap (Turf)
6f (Heavy) 2yo Mdn
Kembla Grange (AUS)
Duenna (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Koby Jennings (8 - 11)
15:04 The Leon Brighten 70th Class 1 Handicap (2yo+) (Turf)
6f (Heavy) 2yo+
Kensington (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Jason Collett (9 - 0)
12:50 De Bortoli Wines Handicap (3yo) (Turf)
5f 110y (Heavy) 3yo
Kensington (AUS)
Handspun (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Tommy Berry (8 - 10)
14:40 Sky Racing Active Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Heavy) 3yo+
La Teste De Buch (FR)
Queen Of Jazz (IRE)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Luka Rousseau (7 - 8)
15:32 Prix Nostalgie (Maiden) (3yo) (Turf)
1m 2f 110y (Good To Soft) 3yo Mdn
Newbury (GB)
Sarsaparilla (GB)
Godolphin
2nd John Gosden
Robert Havlin (9 - 0)
13:40 bet365 EBF Maiden Fillies' Stakes (Plus 10/GBB Race)
6f (Good) 2yo Mdn
Saratoga (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd William Mott
John R Velazquez (8 - 9)
18:16 Coaching Club American Oaks (Grade 1) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo
York (GB)
Moonlight Spirit (IRE)
Godolphin
5th Charlie Appleby
William Buick (9 - 0)
13:55 John Smith's Silver Cup Stakes (Group 3)
1m 5f 188y (Good) 4yo+
York (GB)
Great Example (GB)
Godolphin
19th Saeed bin Suroor
Cieren Fallon (8 - 10)
14:30 John Smith's Cup Handicap (Heritage Handicap)
1m 2f 56y (Good) 3yo+